همه‌ی خبرهای امروز
 • صابر گل‌عنبری ۱۳۹۸-۰۷-۲۴ ۰۹:۲۹

  یادداشت/

  شاهزاده به دنبال مچگیری از سلطان!

   صابر گل عنبری

   واکنش های جهانی و منطقه ای به عملیات ترکیه در شمال سوریه همچنان ادامه دارد. اگرچه تهران رســماً مخالفت خود را با این اقدام در قالب ادبیاتی دیپلماتیک اعلام کرده، ریاض و در کنار آن قاهره و امارات از ادبیاتی بســیار تند و تیز استفاده کــرده و واژگانی چون تجاوز و... به کار بردند.

 • اربعین ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۱۰:۱۶

  یادداشت

  اگر یک روز همه جهان مانند «اربعین» باشد شر استکبار پایان می‌یابد

  دانش اقباشاوی

  درباره این پدیده بزرگ و جهانی در حوزه فرهنگ دو دیدگاه وجود دارد؛ اول بعد رسانه‌ای آن است که روی آن کار شده و به لطف خدا در تمام عالم رسانه‌ای شده است و هر ساله درباره ابعاد مهم آن به شکل‌های گوناگون کار تولید می‌شود.

 • ۱۳۹۸-۰۷-۲۳ ۰۹:۴۹

  یادداشت

  جایگاه والای مرجعیت در جهان اسلام

  دکتر محمد معرفت/ رایزن فرهنگی و استاد حوزه و دانشگاه

  و امّا الحوادثُ الواقعه فارجعوا فیها الی رواهِ حدیثنا فاِنّهم حجتی علیکم و اَنا حجهُ الله علیهم از مــواردی کــه از اصول دیــن و همچنین از ضروریات و مسلمات قطعی دین نباشد و از اوامر و دســتورهای فرعی و عملی دین است، انسان مکلف می‌تواند یکی از ســه راه ذیل را انتخاب نماید.

 • آخرین زائران پیاده ... ۱۳۹۸-۰۷-۲۲ ۰۹:۵۱

  تلنگری به مسوولان خراسان رضوی

  سعید کوشافر

 • علیرضا سلیمی ۱۳۹۸-۰۷-۲۱ ۰۷:۵۱

  یادداشت

  نظارت استصوابی شورای نگهبان نصّ صریح قانون است

  علیرضا سلیمی

   اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت بر انتخابات را برعهده شورای نگهبان قرار داده است. رئیس جمهور به جای اینکه مدعی شود در حوزه انتخابات نباید آن‌قدر سختگیری کرده و فشار بیاوریم و فکر کنیم هر چه این فیلتر را تنگ‌تر کنیم، نتیجه مثبت‌تری خواهد داشت، باید عملکرد دولت را در طول ریاست جمهوری خودش تشریح کند.

 • نصرالله تاجیک ۱۳۹۸-۰۷-۲۰ ۰۸:۲۷

  یادداشت/

  سیاست پاندولی اردوغان و ادامه بحران در سوریه

  تهیه و تنظیم: سید احمد موسوی

  «رجــب طیب اردوغان» بــرای ایجاد یک نوار مرزی تحت عنوان «منطقــه امن» در جنوب غربی کشورش و جداســازی کردهای سوریه از کردهای ترکیه، نواری به عمق ۳۲ کیلومتر و طــول ۴۸۰ کیلومتر را برای اســکان حدود ۲  میلیون آواره ســوری در نظر گرفته اســت.

 • مهدی فضائلی ۱۳۹۸-۰۷-۱۷ ۰۸:۱۳

  یادداشت

  زبون خصم نمی‌شویم

  مهدی فضائلی

   رویکرد فرامرزی که بــه حضور منطقه‌ای ایران انجامیده اســت، از نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و در زمان حضرت امــام(ره) آغــاز شــد و حضــرت آیت‌الله خامنه‌ای نیــز از همان ابتــدا در این باره نقش بســیار مهمی را ایفا نمودند، از جمله اینکه حضرت امام ایشان را به عنوان رابط با حزب‌الله لبنان تعیین کردند.

 • اصغر زارعی ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۱۰:۰۹

  یادداشت/

  عملیات احتمالی ترکیه در شمال سوریه؛ علل و پیامدها

  اصغر زارعی، تحلیلگر مسائل منطقه

  «از آسمان و زمین به شبه نظامیان کرد شمال سوریه حمله خواهیم کرد»؛ این آخرین و البته عریان ترین تهدید از زبان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد نزدیک بودن آغاز ماجراجویی دیگری از سوی آنکارا در شمال سوریه به بهانه مقابله با گروه‌های کرد است؛ اقدامی که می‌تواند منطقه پرآشوب خاورمیانه را وارد دوره دیگری از منازعه و تنش کند.

 • احسان سلطانی، پژوهشگر اقتصادی ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۰۹:۲۲

  یادداشت/

  ما و سلاطین یارانه‌های پنهان

  احسان سلطانی/پژوهشگر اقتصادی

   دولــت دوازدهم و مجلس دهم در یکی دو ســال پایانــی عمر خود، حذف یارانه‌های پنهان، هدایت درســت یارانه نقدی به سمت طبقات «فرودست» جامعه، حذف مرفهــان از دریافت یارانه نقدی و اصــاح قیمت حامل‌های انرژی را بــا جدیت پیگیری می‌کنند.

 • سید کمیل طبیبی ۱۳۹۸-۰۷-۱۶ ۰۹:۱۵

  یادداشت/

  بازارنشناسی رایزنان اقتصادی!

  سید کمیل طیبی اقتصاددان

  متخصص بازرگانی و تجــاری بودن الزام اصلــی رایزن اقتصــادی اســت؛ رایزنی حرفه‌ای نامیده میشــود کــه علاوه بر تخصص و مهارت کامل در حوزه بازرگانی و تجاری، آگاهی نسبی به بازارهای جهانی و تقاضای متفاوت کشورهای هدف داشته باشــد.

 • داوود غفارزادگان ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۱۲:۳۹

  یادداشت

  ادبیات، ادبیات است

  داوود غفارزادگان/ داستان نویس

  به گمان من بدترین اتفاق در حوزه ادبیات جنگ وقتی افتاد که خاطره نویسی مطول، زرد، مدیر پسند و حتی گاه غیرمستند سفارشی را در مقابل داستان و رمان جنگ قرار دادند.

 • جواد منصوری ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۰۸:۱۶

  یادداشت/

  « مذاکره برای مذاکره» راهبرد جهانی آمریکا

  جواد منصوری، سفیر سابق ایران در چین

  هنوز تنور دور تازه مذاکرات کارشناسی میان آمریکا و کره شمالی گرم نشده بود که روز گذشته مقامات پیونگ یانگ از توقف این گفت‌وگوها خبر دادند.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۰۸:۵۱

  یادداشت/

  نیازمند غفلتیم!

  علی‌محمد مؤدب

   پایان کودکی شــاید آغاز ورود «ملال» به زندگی آدمیزاد باشــد. عمل بدون انگیزه‌های شــاد کودکانه ملال‌آور است و شادی کودکی، حاصل شنا کردن در اقیانوس نادانسته‌هاست.

 • امیرحسین کاکایی ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۱۸:۲۴

  یادداشت

  توقف تولید پراید در وضعیت فعلی، ممکن نیست

  امیر حسین کاکایی

 • حسن هانی‌زاده ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۱۷:۰۲

  پارادوکس مواضع ریاض و چالش خروج از بحران یمن

  حسن هانی‌زاده

  عربستان سعودی پس از یک ماه شانتاژ و فضاسازی علیه ایران، قطر را به دست داشتن در حمله پهپادی علیه تاسیسات نفتی آرامکو، شرکت نفت این کشور متهم کرد.

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۸:۴۲

  یادداشت/

  ابرقدرت اربعین

  سینا واحد

  تک ســتاره تابناک جهان بشریت، ابر ستاره آسمان آرزوهای انسان‌های پاک سرشت، در حال طلوع است! «ابرقدرت اربعین» بی هیچ تردیدی، اولین قدمش را در مرکز خاورمیانه نوین حسینی بر زمین زجر کشیده و ستمدیده خواهد گذاشــت.

 • حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۷:۵۴

  یادداشت/

  جریان‌هایی از جملــه اربعین، معنویت جهادی را گسترش می‌دهند

  حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی

  ابتدا باید تعریف درستی از معنویت ارائه دهیم. معنویت در زبان فارسی از «مینو» گرفته شــده و هر آن چیزی است که در برابر ظاهر قرار دارد؛ بنابراین در برداشت اول، معنویت به معنای وسیع کلمه مدنظر است.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۷:۴۶

  یادداشت/

  عراق بیدار است

  مسعود بصیری

  هفته گذشته درفضای مجازی فیلمی به دستم رسید که متعلق به مردم هند بود. در این ویدئوی کوتاه، مردم هنــد به زیارت جایی می‌رفتندکه معتقــد بودنــد در این مکان مرد مقدســی از مســلمانان به نام «حســین» حاجات مردم را برآورده می کند.

 • ابوالفضل ظهره‌وند ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ ۰۹:۲۴

  یادداشت

  غفلتی بزرگ در انتخابات افغانستان

  ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در افغانستان

   در حالی که هنوز ۱۷ روز (۲۷ مهر) تا اعلام رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده «محمد اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» دو نامزد اصلی رقابت ساز ناکوک اختلاف را کوک کرده و در اقدامی که می‌تواند زمینه آشــوب در جامعه چند پاره افغانستان را فراهم کند، خود را پیروز زودهنگام انتخابات خواندند.

 • دکتر بالسینی ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۱۶:۲۰

  یادداشت

  چرا دولت به دنبال سیاست حبس آماری رفته است؟

  دکتر اصغر بالسینی اقتصاد دان و استاد دانشگاه

  بعد از پشت سر گذاشتن شرایط بسیار سخت اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۷ که پیش بینی آن براساس مدل های اقتصادی آسان بود؛ رفته رفته مشکلات اقتصادی کشور رو به کاهش است

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۰۹ ۰۸:۵۶

  آن روزها

  صدای پرقدرت

  سینا واحد

  کدامین چشم در روزهای پیش از محرم، منتظر ظهور «محرّمی» بود که قدرتمندترین صدای قدسی جهان معاصر شود؟ کدامین گوش می‌توانست صدای بریده شدن رگ‌ها را صدای اول و آخر یک سرزمین بزرگ تصور کند؟ و کدامین چشم بود که بتواند در اعماق فرهنگ یک سرزمین بنشیند و به زیبایی تاریخی کلمه «حسین» خیره شود؟

 • افغانستان ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۰۱:۴۴

  یادداشت/

  افغانستان و فرصت‌های از دست رفته

  میراحمد رضا مشرف / کارشناس مسائل افغانستان

  چند سال پیش هنگامیکه طالبان دوباره در افغانستان سر برآوردند و اوضاع این کشــور دوباره رو به نا امنی و خشونت گذاشت، «استفن هارپر» نخست وزیر وقت کانادا عبارتی در مورد افغانستان به کار برد: «ما نمیتوانیم شورش را از بین ببریم. با توجه به آنچه که من از تاریخ افغانستان می‌دانم این کشور همیشه با نوعی شورش ابدی دست به گریبان بوده است.»

 • مهدی فضائلی ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۱۰:۳۳

  یادداشت

  راز تلاش نفوذی‌ها برای حذف نام شهیدان

  مهدی فضائلی/معاون رسانه ای دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری

   آخرین روزهای سی و نهمین سالگرد هفته دفاع مقدس را سپری می کنیم.هفته دفاع مقدس تمام میشود اما دفاع مقدس همچنان ادامه دارد!

 • سعد الله زارعي ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۰۸:۵۶

  یادداشت/

  حرکت خاورمیانه در راستای هم‌افزایی دولت‌ها

  سعدالله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه

  منطقه مــا بر خلاف سیاســت آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها که در دهه‌های گذشته مبنی بر تفرقه و چند دســتگی و تجزیه و آشــوب و رقابت و جنگ و درگیر کردن ملت‌ها با یکدیگر در پیش گرفتند، خوشبختانه به سمت یکپارچه سازی می‌رود و در واقع ملتها و دولت‌های منطقه آرام آرام به سمت وضعیت متفاهم و هم افزا حرکت می‌کنند.

 • مهدی خان علی ۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۰:۱۳

  یادداشت/

  نظارت دائمی هسته‌ای برضد منافع ملی ایران است

  مهدی خانعلیزاده پژوهشگر روابط بین‌الملل

   کریســتین امانپور در توییتی مدعی شده که ظریف درباره گفت‌ وگوی آقای روحانی با ترامپ گفته اســت به شرط برداشتن تحریم‌ها توسط ترامــپ و در ازای نظارت دائمی بین‌المللی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران! اتفاق خواهد افتاد، هنوز این ادعا از سوی مقامات تأیید نشده که آیا واقعــاً آقای ظریف چنین حرفی را به خانم امانپور زده یا نزده؟ و احتمال زیادی هم وجود دارد که جعلی باشد.

 • سینا واحد ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۵۴

  یادداشت/

  باشکوه‌ترین محرم تاریخ

  سینا واحد

  محرم امسال، بی‌تردید تاریخی‌ترین محرم تاریخ بشر و نیز تاریخی‌ترین محرم ایران‌زمین بود. حضور عظیم مردم سیاه‌پوش و شرکت حداکثری جوانان در مراسم و عزاداری‌ها و سینه‌زنی‌ها، آنچنان شگفت‌انگیز و چشم‌نواز بود که اعجاب صاحبان تجربه و اندیشه را کاملاً برانگیخت و آنان را در برابر این پرسش قرار داد که چه شده است؟

 • محمد محسن فایضی ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۱۱

  یادداشت/

  طرح جدید «آشتی ملی» فلسطینی‌ها به کجا ختم می‌شود؟

  محمد محسن فایضی، تحلیلگر مسائل فلسطین

  در چند روز گذشته اخبار امیدوارکننده‌ای از فلسطین و تلاش گروه‌های مقاومت برای حل اختلافات و تشــکیل دولت وحدت ملی به گوش میرسد.

 • مهدی فضائلی ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۱۳:۰۷

  یادداشت

  اعترافات دشمن

  مهدی فضائلی

  در لابه لای اخبار و رویدادهای پرشتاب گاهی نکات مهمی هست که آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرند و بسادگی و با سرعت از کنار آنها عبور می‌کنیم.لذا لازم است گاهی درنگ کنیم و به این نکات با دقت بیشتری توجه نماییم.

 • اکران ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۱۲:۰۲

  نگاهی به فیلم های در حال اکران

  از درام خوش ساخت برادران محمودی تا سطحی‌نگری در «مردی بدون سایه»

  جبار آذین

  از فیلم‌های تازه‌ای که در حال اکران است، دو فیلم خوب و شش فیلم متوسط بر پرده سینماها در حال نمایش است که از بین این آثار می‌توان شاهد درام تأثیرگذاری در « شکستن همزمان بیست استخوان» بود.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  امروز زنگ پیشرفت دوباره به صدا درمی آید

  جواد صبوحی

  امروز پس از گذشت ۹ ماه باز هم یک بار دیگر خیابان‌های کشور با حضور بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز برای تمامی خانواده‌ها یا خاطره می‌شود و یا تجدید خاطره.