همه‌ی خبرهای امروز
 • احمدی فرد - کراپ‌شده دیروز ۰۳:۱۷

  میراث نیاکان

  هوم، نوشداروی اساطیری ایران‌زمین

  حسن احمدی‌فرد/روزنامه‌نگار و پژوهشگر

  «مِرتَ» ریشه‌ای است که واژه «مرگ» از آن ساخته شده است. این واژه با پیشوند منفی‌ساز «اَ» بی‌مرگی معنا می‌دهد؛ پس مرداد(اَمرداد) یعنی بی‌مرگی و جاودانگی. امرداد نام ششمین امشاسپند هم هست. امشاسپند امرداد، سرور گیاهان است. او گیاهان را می‌رویاند و رمه گوسفندان را بیفزاید؛ و اوست که می‌کوشد تا گیاهان پژمرده نشوند...

 • محمدرضا جواهری دیروز ۰۳:۰۴

  وظایف استاد و شاگرد در بیان امام هادی(ع)

  حجت‌الاسلام دکتر محمدرضا جواهری/ عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد

   اهل ‌بیت(ع) بزرگ‌ترین معلمان و بهترین آموزگاران بشریت بوده‌اند. وظایف و تکالیف استاد و شاگرد را می‌توان از سیره و گفتار همین آموزگاران بی‌نظیر جهان فرا گرفت.

 • حجت الاسلام جهانگیری سهروردی ۱۳۹۹-۰۵-۱۴ ۱۴:۳۲

  به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی 

  تفاوت حقوق بشر غربی و اسلامی در تفاوت کرامت انسانی و الهی است

  حجت الاسلام‌والمسلمین یحیی جهانگیری سهروردی / استاد حوزه و دانشگاه و مبلغ بین‌‎المللی حوزه علمیه 

  در نگاه قرآن و اسلام انسان از جایگاه رفیعی در آفرینش خداوندی برخوردار است لذا انسان که برگزیده مخلوقات خداوند متعال به شمار می‌رود دارای حقوق، ارزش و کرامت ویژه‌ای است که حد والای انسانیت او  را به نمایش می‌گذارد.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۱۲:۳۴

  به انگیزه سومین سالگرد درگذشت غلامرضا شکوهی

  شکوه شعر خراسان

  محمدکاظم کاظمی/ شاعر و پژوهشگر

  سال پیش و در چنین ایامی شاعر نامدار خراسانی، غلامرضا شکوهی در حالی که هیچ انتظارش نمی‌رفت، به جهان باقی کوچ کرد و جامعه شعری کشور را داغدار گذاشت. او متولد ۱۳۲۸ در تربت‌جام بود و بیشترش عمرش را در مشهد گذراند. از او مجموعه شعرهای متعددی منتشر شد همچون «آهی بر باغ آینه»، «سرمه در چشم غزل» و «پنجه بر پیشانی».

 • محمد فاضلی ۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۱۲:۰۱

  نگاهی به نسل جدید جوانان انقلاب اسلامی

  از نسل «ب» تا نسل «چ»

  محمد فاضلی/ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

  دو سه سال است شاهد شکل‌گیری نسلی از جوانان دانشجو، هنرمند، نویسنده و روزنامه‌نگار هستم که من به آن‌ها «نسل چ» می‌گویم، آدم‌هایی که «چرا و چگونه» برایشان اولویت است. من هنوز درباره آن‌ها تحقیق نکرده‌ام اما به‌واسطه ارتباط با شماری از ایشان، مشخصات زیر را برای آن‌ها قائلم.

 • پارسی نژاد ۱۳۹۹-۰۵-۱۳ ۱۱:۵۵

  در حوالی داستان

  جادوی کتاب و بی‌خبری متولیان فرهنگ و ادب ایران

  کامران پارسی‌نژاد/ نویسنده و منتقد

  کتاب‌های خوب و ارزشمند، خاصه رمان‌های تأثیرگذاری که قادرند ساحت هستی را به نمایش بگذارند، دارای قدرت و توانمندی زیادی در اصلاح جامعه و فرهنگ هستند که متأسفانه در این راستا متولیان امور فرهنگی ایران در اوج بی‌خبری هستند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۵-۱۲ ۱۰:۱۷

  یادداشت/

  معیار عزاداری و عزاداری معیار

  سید جلال فیاضی 

  عشق به سید الشهدا(ع) در ملت ایران پیشینه‌ای به قدمت تاریخ عاشورا دارد و این عشق همه ساله در عزاداری‌های عاشقانه مردم در ایام محرم و صفر تجلی می‌یابد اما امسال به خاطر گسترش ویروس کرونا، چگونگی برگزاری مراسم عزاداری محرم به یکی از مباحث جدی محافل مذهبی و سیاسی تبدیل شده است.

 • سهروردی ۱۳۹۹-۰۵-۰۹ ۱۱:۳۷

  پیشوایِ حکیم حماسه‌های عرفانی

  دکتر زهرا دلپذیر / پژوهشگر ادبیات حماسی

  هشتم مرداد ماه روز بزرگداشت یکی از درخشان‌ترین چهره‌های فرهنگ و اندیشه ایرانی، شهاب الدین یحیی سهروردی، ملقب به شیخ اشراق بود؛ حکیم، فیلسوف و ادیب نامدار قرن ششم هجری که با پیوند فلسفه و عرفان و تلفیق حکمت ایرانی با اندیشه‌های ناب اسلامی و آرای افلاطونی، نور حقیقت را بر اندیشه‌ها تاباند و یکی از بزرگترین مکاتب فلسفی جهان را با نام "مکتب اشراق" بنیان نهاد.

 • دکتر پوراسماعیل ۱۳۹۹-۰۵-۰۹ ۱۰:۳۷

  یادداشت/

  عرفه و چالش های فکری انسان معاصر

  دکتر احسان پوراسماعیل/ استادیار مؤسسه آموزش عالی آرمان رضوی

  روز عرفه از اعیاد بزرگ اسلامی است. مفهوم عید در این آیین، عبارت از روزی است که انسان با معرفت به خویشتن خویش بازمی‌گردد. به همین جهت عرفه، روز آمرزش گناهان با اسبابی به نام دعا و نیایش است.

 • دکتر مرتضی انفرادی ۱۳۹۹-۰۵-۰۹ ۱۰:۳۱

  یادداشت/

  عرفه از منظر عالم آل محمد(ع)

  دکتر مرتضی انفرادی/ مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی

   نهمین روز از ماه ذی‌الحجه، روز عرفه نامیده می‌شود که نزد مسلمانان از پرفضیلت‌ترین روزهای سال محسوب می‌شود و همان گونه که شب قدر در میان شب‌های سال از اهمیت والایی برخوردار است، عصر روز عرفه نیز دارای ویژگی خاصی است.

 • مراسم دعای عرفه ۱۳۹۹-۰۵-۰۹ ۰۸:۴۱

  در گفت‌وگو با یک کارشناس مذهبی بررسی شد

  عرفه روزی برای جبران؛ فرصتی که باید قدر بدانیم

  از آنجا که دعا و عبادات رشته‌های اتصال با مبدا هستی هستند، اختصاص به روز خاصی ندارند. اما در بین ایام سال، روزها و زمان‌هایی وجود دارند که فرصت ویژه‌ای برای ارتباط با خدا از راه دعا و راز و نیاز محسوب می‌شوند و رحمت خاص خداوند در آن ایام بیشتر شامل حال بندگان می‌شود. یکی از این روزها که به دعا و عبادات خاص در آن توصیه فراوان شده است، روز عرفه است.

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۵-۰۸ ۱۰:۴۵

  در حوالی شعر

  شاعران و حفظ زبان فارسی

  محمدکاظم کاظمی، شاعر و پژوهشگر

 • فریدون رحیم‌زاده ۱۳۹۹-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۹

  یادداشت/

  سوفسطایی‌گری اجتماعی در حال تسخیر همه جا

  فریدون رحیم‌زاده

  نزدیک محال است که خواننده‌ این متن، واژه‌های سفسطه، مغلطه، سوفیست و سوفسطاییان را نشنیده باشد. فهم عمومی از این واژه‌ها کمابیش نزدیک فهمِ تخصصی از آن‌هاست.

 • جعفری فراهانی ۱۳۹۹-۰۵-۰۷ ۱۰:۴۶

  یادداشت/

  اوضاع سیاسی دوران امامت امام باقر(ع)

  حجت‌الاسلام عباس جعفری فراهانی

  ائمه معصومین(ع) پیشوایان راستین و حجت‌های خدا در زمین هستند و هر کدام از آن بزرگواران، در زمان خود، طبق شرایط و اوضاع و امکانات و مصلحت اسلام و مسلمین و امر خداوند، کاری را که به صلاح اسلام و حفظ آن باشد انجام دادند و اثر همه آنها این بود که دین اسلام و زحمات چندین ساله پیامبر اکرم(ص) حفظ شد و در آینده نیز حفظ خواهد شد.

 • هاشمی شاهرودی ۱۳۹۹-۰۵-۰۷ ۰۹:۵۹

  امام باقر(ع) چشمه زلال معرفت و علم

  حجت‌الاسلام سید محمد باقر هاشمی شاهرودی/ رئیس بنیاد فقه و معارف اهل بیت(ع)

 • احمدی فرد - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۵-۰۶ ۰۱:۰۴

  میراث نیاکان

  بی‌مرگی در برج اسد

  حسن احمدی‌فرد/ روزنامه‌نگار و پژوهشگر

  مرداد ماه در گاه‌شماری کهن ایرانی، ماه پر مناسبتی است. این ماه پنجمین ماه سال و زمان ورود خورشید به برج اسد(شیر) دانسته می‌شود.

 • حجت الاسلام محمد سعید نجاتی ۱۳۹۹-۰۵-۰۶ ۰۱:۰۱

  یادداشت

  کرونا، فرصتی برای بازاندیشی در باطن شریعت

  حجت‌الاسلام محمدسعید نجاتی/ عضو گروه تاریخ پژوهشکده حج و زیارت

  محدود شدن حج امسال و عدم سفر زائران ایرانی از لحاظ فقهی، نشان‌دهنده نگاه باز و انعطاف‌پذیر فقه اسلامی و شیعه است. براساس آیه شریفه «لَا یُکَلِّفُ اللهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا...»، قاعده «تکلیف به مقدور» و «نفی ضرر» سبب شده تا تکلیف واجبی که از ارکان اسلام است، موقتاً تعطیل شود.

 • کامران پارسی نژاد ۱۳۹۹-۰۵-۰۴ ۰۰:۴۹

  یادداشت/

  حمایت اصولی از برگزیده جشنواره‌ها

  کامران پارسی‌نژاد/ نویسنده و منتقد

  رمان جذاب «آتون‌نامه» که چندی پیش برگزیده بخش رمان جایزه قلم زرین شد، جدا از داشتن اسکلت‌بندی و نظام درونی منسجم و قابل قبول، از مضامین و مفاهیم ناب و در خور تعمقی برخوردار است.

 • حجت‌الاسلام دکتر حافظ نجفی ۱۳۹۹-۰۵-۰۴ ۰۰:۳۷

  یادداشت/

  حج‌گزاران ضیوف الرحمن هستند

  حجت‌الاسلام دکتر حافظ نجفی/عضو هیئت علمی پژوهشگاه حج و زیارت

  افرادی که برای برگزاری حج و ادای وظیفه الهی به سرزمین وحی رهسپار می‌شوند و با محرم شدن و پوشیدن لباس احرام از همه وابستگی‌های دنیایی دوری می‌نمایند، در روایت‌های متعدد به عنوان میهمان خدای تبارک و تعالی شناخته می‌شوند.

 • غلامرضا حیدری ابهری، نویسنده ۱۳۹۹-۰۵-۰۱ ۱۱:۲۶

  دلیل ترجمه کتاب «اختراعات آمریکایی» چیست؟

  جای خالی بمب اتم!

  غلامرضا حیدری‌ابهری، نویسنده

   بنده با انتشار هیچ کتابی در حوزه علوم و فنون مخالف نیستم . خدا را شکر  کتاب‌های زیادی در این زمینه منتشر شده و می‌شود و اکنون صدها نوع از این کتاب‌ها در ویترین کتاب‌فروشی‌ها وجود دارند.

 • محمد رضایی آدریانی ۱۳۹۹-۰۴-۳۱ ۰۴:۳۱

  یادداشت/

  انسان ۲۵۰ ساله با رویکرد دوران امامت امام جواد(ع)

  حجت‌الاسلام محمد رضایی آدریانی/ مدیر مرکز مشاوره و خدمات پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران

   برای بازشناسی ابعاد خاص سیره‌ای هر امام باید دوران امامت آن امام را در بستر دوران ۲۵۰ ساله خط امامت مورد مطالعه تاریخی، سیاسی و اجتماعی قرار داد. دوران ۱۷ ساله امامت امام جواد(ع) در مرحله واپسین خط امامت و آغاز مرحله فعال‌سازی جامعه شیعه در زمینه تجربه راهبری واسطه‌ای و نیابتی و آماده‌سازی برای دوران مهدویت و غیبت است.

 • محمدرضا جواهری ۱۳۹۹-۰۴-۳۱ ۰۴:۲۷

  یادداشت/

  شرکای ظالم در بیان امام جواد(ع)

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدرضا جواهری/عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد

   یاوران ستمگران چه کسانی‌اند؟ چه اشخاصی در ستم ظالم شریک‌اند؟ اهل‌بیت(ع) شرکای ظالم را معرفی کرده‌اند. امام جواد(ع) در تبیین شرکای ظالم فرموده‌اند: العامل بالظلم و المعین له و الراضی به شرکاء ثلاثه (کشف الغمه فی معرفه الائمه علیهم‌السلام، ج ۲، ص ۳۴۸).

 • محمدکاظم کاظمی ۱۳۹۹-۰۴-۲۸ ۱۰:۳۹

  در حوالی شعر

  «برزگر» مزرع شعر و ادب

  محمدکاظم کاظمی/شاعر و پژوهشگر

  سال ۱۳۶۵ بود و من تازه ‌جوانی بودم دور از جلسات و محافل شعری، بدون هیچ ارتباطی با جمع شاعران مشهد، مترصد اینکه شب شعری یا کنگره‌ای برگزار شود و در آن شرکت کنم و شاعران نامدار کشور را از نزدیک ببینم. من و پسرخاله‌ام که شاعر بود با دفترهایمان به سمت جلسه‌ای رفتیم که به مناسبت هفته دفاع مقدس در تالار رازی دانشکده پزشکی آن زمان در خیابان دانشگاه برگزار می‌شد.

 • میثم ظهوریان ۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۰:۴۲

  ردی بر ادعای بی‌ارتباط بودن واقعه گوهرشاد با حجاب

  بنیان قیام به روایت پهلوی ها

  میثم ظهوریان

  در سال‌های اخیر و پس از مجموعه فعالیت‌هایی که در مورد احیای یاد قیام گوهرشاد انجام شده، هر ساله در سالگرد این واقعه مطالبی مبتنی بر این گزاره که اساساً این قیام ارتباطی به حجاب نداشته و در اعتراض به قانون متحدالشکل شدن لباس اتفاق افتاده است، مطرح می‌شود.

 • دکتر مرتضی انفرادی ۱۳۹۹-۰۴-۲۶ ۱۰:۱۹

  یادداشت/

  زیارت و کارکردهای اجتماعی آن

  دکتر مرتضی انفرادی، مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی

  زیارت دیداری است مشتاقانه که با حضور در مشاهد مشرفه و اماکن مقدسه، سبب برقراری ارتباط قلبی با حجت خدا می‌شود. مکان‌ها هر چند در ماهیت یکسان‌اند اما به واسطه انتسابی که به انبیا و اولیای الهی می‌یابند دارای احترام خاصی می‌شوند در نتیجه این حقیقت آشکار می‌شود که این مشاهد مشرفه دارای کارکردهای متعدد و زیارت این اماکن مقدس دارای آثار و فواید بسیاری خواهد بود.

 • احمدی فرد - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۴-۲۵ ۱۱:۰۱

  درباره پدیده‌ای جغرافیایی که کارکردهای فرهنگی هم دارد

  بادهای تمدنی سیستان

  حسن ‌احمدی‌فرد/ روزنامه‌نگار و پژوهشگر

  ایزد باد، یکی از کهن‌ترین ایزدها در همه فرهنگ‌های باستانی است. در فلات ایران نیز، این ایزد یکی از کهن‌ترین مظاهر تقدس بوده است. همچنان که پیش از این نوشتم، در ایران‌باستان، ایزد باد(وات، وای، وَیو) شخصیتی دوگانه دارد. او «در ابر باران‌زا، زندگی می‌آورد و در طوفان، مرگ. بر گردونه تیزرویی که آن را هزار اسب می‌کشند، سوار است. اوست که نورهای گلگون یعنی برق را ایجاد می‌کند و سپیده‌دم را هویدا می‌سازد...».

 • کامران پارسی نژاد ۱۳۹۹-۰۴-۲۳ ۱۱:۱۴

  یادداشت/

  تغییر گروه‌بندی کتاب‌های کانون بر چه اساسی است؟

  کامران پارسی‌نژاد/ نویسنده و منتقد

  گونه‌بندی سنی مخاطبان کتاب‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با ایجاد تحولات بزرگ جهانی عاقبت دگرگون شد و به تازگی مسئولان کانون قسمت‌بندی نوینی برای آثار خود مطرح کردند.

 • پارسی نژاد - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۴-۲۱ ۱۱:۰۰

  حوزه هنری، سال‌های دور از خانه

  کامران پارسی‌نژاد/ نویسنده و منتقد

  حوزه هنری در طی سالیان متمادی سعی خود را کرده است که در خط انقلاب و مبانی منطبق با نظام عمل کند.

 • حجت الاسلام نظافت ۱۳۹۹-۰۴-۲۱ ۱۰:۴۱

  یادداشتی شفاهی از حجت‌الاسلام والمسلمین نظافت، در تبیین روش پیامبرگونه امام خمینی(ره) برای ایجاد تحول در ملت ایران (بخش نخست)

  موضوع کار پیامبر(ص) «انسان» بود

  مریم احمدی شیروان

  رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات تلویزیونی خود به مناسبت سی و یکمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)، شیوه امام راحل برای ایجاد تحول در ملت ایران را همان روش پیغمبران دانستند و فرمودند: «[ایشان] انقلاب روحی ایجاد می‌کرد؛ پیغمبران هم آغاز همه‌ حرکت‌های خودشان را از انقلاب روحی افراد شروع کردند... تحریک غریزه‌های معنوی و فطرت و سرشت انسانی از راه درس اخلاق و تذکر و آماده کردن دل‌ها، شیوه‌ امام بزرگوار بود».

 • محمدباقر کلاهی اهری ۱۳۹۹-۰۴-۲۱ ۱۰:۰۷

  یادداشت/

  و این آسیاب به نوبت است

  محمدباقر کلاهی اهری/شاعر

  حضرت رفیق نازنینم، فقید سعید، رضا افضلی از آن دسته یاران بود که با او «خوردیم ز یک شراب در محفل عمر». بگویم زبانم و قلم ناچیزم به ذکر این مطالب نمی‌چرخد، ادایی مکرر است، چرا که می‌خواهم مرگ او و فقدان او را با نفس خسته فریاد کنم.