دوشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۴

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خواستار شد؛

جهاد علمی بنیاد پژوهشهای اسلامی برای پاسخگویی به نیازهای روز جامعه

عزیزیان بنیاد پژوهشها

‍ قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: در شرایط کنونی جهان و با توجه به هجمه هایی که علیه اسلام وجود دارد وظیفه خطیری بر دوش مراکز پژوهشی به ویژه بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی است و آن معرفی اسلام اصیل و برگرفته از آموزه های قرآنی و معارف اهل بیت(ع) به مردم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، مهندس مهدی عزیزیان در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیتهای فضای مجازی برای انتقال سریع اطلاعات، اظهار داشت: بایستی به سمت انجام پژوهشهای کاربردی و تولید علم حرکت کرده و نتیجه این تحقیقات علمی را به محققان و پژوهشگران ارائه کنید.
وی ادامه داد: از سالهای ابتدایی پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با مدیریت عالمانه آیت الله واعظ طبسی توفیقات فراوانی در عرصه های مختلف علمی و پژوهشی آستان قدس رضوی کسب شده و امروز نیز با افق هایی که ایشان ترسیم کرده اند، موضوعات مهمی در جامعه وجود دارد که باید با نگاهی واقع بینانه و استفاده از روشهای نوآورانه به تبیین آنها پرداخت.
وی تصریح کرد: بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی باید با نیاز سنجی و اولویت بندی برای انجام پژوهشهای کاربردی درباره اسلام، تشیع، ولایت و امامت، حجاب، روابط اجتماعی و مسائل روز کشور و جهان اسلام در حوزه های اقتصادی و سیاسی باید برنامه ریزی کند.
عزیزیان با بیان اینکه موضوع تحول در علوم انسانی از موارد مورد تاکید مقام معظم رهبری است و با اشاره به نامه معظم له خطاب به جوانان غرب، تصریح کرد: پایه گذاری مبانی نظری جدید در حوزه علوم اسلامی و انسانی با رویکردهای نو و خلاقانه از نیازهای امروز جهان است.
وی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم انجام فعالیتهای پژوهشی در میراث ارزشمند علمی و فرهنگی ذخایر و نفایس موجود در آستان قدس رضوی تاکید کرد و افزود: دسترسی به این منابع نفیس و اصیل بایستی برای پژوهشگران تسهیل شود و با تعمیق و تحقیق در این تراث گرانسنگ، اسلام اصیل و ناب را به جهانیان معرفی کنیم.
عزیزیان با اشاره به رهنمودهای تولیت عظمای آستان قدس رضوی در حکم انتصاب مدیرعامل جدید، پرهیز از موازی کاری، ارتباط مستمر و هدفمند با مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و پژوهشی کشور و بهرمندی حداکثری موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی از ظرفیت فوق العاده بنیاد پژوهشهای اسلامی را از دیگر مواردی دانست که باید بدان اهتمام داشت.
وی در ادامه از تلاشهای حجت الاسلام و المسلمین الهی خراسانی تقدیر کرد و اظهار داشت: ثمره سالها تلاش و فعالیت هیئات مدیره و مدیرعامل بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی توفیقات فراوان در حوزه های مختلف علوم اسلامی بود و امیدواریم با مدیریت و نگرش جدیدی که حجت الاسلام و المسلمین شریعتی تبار در این مجموعه خواهند داشت، هر چه بیشتر در راستای تعمیق حقایق و تعالیم نورانی اهل بیت(ع)گام برداشته شود.
حجت الاسلام و المسلمین الهی خراسانی نیز در این مراسم گفت: در طی سالهای پس از تاسیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی عناوین پرافتخاری همچون جایزه جهانی کتاب سال، ناشر برگزیده و برتر و ناشر نمونه علوم قرآنی و... کسب شده و محققان زبده و کارآمدی به جامعه علمی کشور معرفی شدند که همه این توفیقات مرهون اهتمام آستان قدس رضوی به موضوعات علمی است.
مدیرعامل جدید بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی نیز ضمن تقدیر از حسن اعتماد آیت الله واعظ طبسی، گفت: انجام پژوهش های راهبردی و کاربردی و موضوع سنجی و نیازسنجی موضوعات از اولویتهای بنیاد خواهد بود.
حجت الاسلام و المسلمین شریعتی تبار اظهار داشت:در عصر حاضر که دنیای استکبار خانواده ها و جوانان ما را هدف گرفته است، تلاش خواهیم کرد تا با بهره مندی از تجارب ارزشمند گذشته و استفاده از نیروهای جوان و خلاق در قالب های جدید، به معرفی اسلام ناب بپردازیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.