دوشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۰

واکنش چین به موضع گیری آمریکا درباره استرداد ایغورهای پناهجو به تایلند

 چین و آمریکا 

پکن در واکنشی آشکار اعلام کرد که مداخله آمریکا در خصوص موضوع بازگرداندن ۱۰۹ نفر از قومیت «اویغور» از تایلند به چین را بر نمی تابد.

واکنش چین به موضع گیری آمریکا در نشست خبری «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین با خبرنگاران مطرح شد و او به صراحت اعلام کرد که این موضوع ارتباطی به آمریکا ندارد.

وی تاکید کرد که چنین مسایلی، دوجانبه است و جزو مقررات بین المللی محسوب می شود و آمریکا نباید در این خصوص مداخله کند.

تایلند به تازگی 109 نفر از پناهجویان چینی نژاد «ایغور» را به دلیل آنکه با چین توافقنامه استرداد مجرمان را امضا کرده و حضور این افراد را در داخل خاک خود غیرقانونی می دانست، به چین بازگرداند.

گفته می شود این افراد سال گذشته به صورت غیرقانونی وارد خاک تایلند شده بودند.

این موضوع اخیرا با واکنش آمریکا در سازمان ملل همراه بود و این کشور رفتار در پیش گرفته شده از سوی چین و تایلند در بازگرداندن پناهجویان «ایغور» به پکن را تقبیح کرد.

«هوا چون اینگ» همچنین خاطرنشان کرد: چین نمی تواند شاهد مداخله جویی های آمریکا باشد و به شدت از این موضوع ناخرسند است.

این سخنگو تاکید کرد که این افراد مهاجران غیرقانونی بوده اند که مقررات را زیرپا گذاشته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین یادآور شد: آمریکا سعی دارد با سیاسی کردن این مساله، حقایق اصلی را نادیده گرفته و اذهان بین المللی را منحرف سازد.

گزارش ها حاکی است که وزارت خارجه چین یادداشت اعتراضی را در این مورد تسلیم آمریکا کرده است.

در حالی که آمریکا از تایلند خواسته است بعد از این دست به چنین اقداماتی نزند، سخنگوی وزارت خارجه چین هم هشدار داد که واشنگتن با چنین تصمیم گیری های مداخله جویانه، روابط پکن - واشنگتن را دچار لطمات شدید می کند.

طی سال های اخیر حملات خشونت بار و ناآرامی ها در مناطق مختلف استان «سین کیانگ» چین که محل سکونت اقلیت های مسلمان «اویغور» است، افزایش یافته و دولت چین هم متعهد شده است مجازات علیه آنچه آن را «تروریست های خشن» می نامد، افزایش دهد.

آمریکا براساس سیاست مقابله با چین از اویغورها که عملیاتی بر ضد پکن انجام می دهند پشتیبانی می کند.

ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.