سه‌شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۱

شورای امنیت از طرح صلح جدید در سوریه حمایت کرد

شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرد: تنها راهکار پایدار برای حل بحران سوریه تحقق روندی سیاسی به رهبری این کشور است.

به گزارش ایسنا،به نقل از خبرگزاری شینهوا، شورای امنیت سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر اهمیت دستیابی به راهکاری پایدار در راستای حل بحران کنونی سوریه از طریق رویکردی همه جانبه و داخلی از تمامی جناح‌ها خواست در جهت تحقق این روند سیاسی به گونه‌ای سازنده با یکدیگر همکاری داشته باشند تا از این طریق خواسته‌های مشروع مردم سوریه عملی شود.

شورای امنیت روز دوشنبه از طرح جدید صلح درباره سوریه که برای اولین بار تمامی کشورهای عضو دائم شورای امنیت از جمله روسیه با آن موافق بودند و تنها ونزوئلا برخی محافظه‌کاری‌ در قبال آن داشت، حمایت کرد.

 

الکسی لامیک، معاون نماینده دائم فرانسه در سازمان ملل این توافق درباره طرح صلح را تاریخی خواند.

شورای امنیت در حمایت از طرح 16 بندی درباره سوریه به طور اساسی خواستار عملیات انتقال سیاسی در سویه است.

 

به موجب این طرح انتقالی، کادری رهبری انتقالی با اختیارات کامل تشکیل می‌شود و براساس تفاهم متقابل با تضمین ادامه فعالیت سازمان‌های دولتی خواهد بود.

 

به موجب این طرح جدید که سپتامبر آغاز خواهد شد، چهار گروه کاری درباره امنیت، حمایت، مبارزه با تروریسم، مسائل سیاسی و مشروعیت نظام و نیز بازسازی سوریه تشکیل می‌شود.

 

شورای امنیت سازمان ملل همچنین خواهان توجه و اجرای توافق‌های ژنو شد که در سال 2012 به دست آمد.

 

این شورا همچنین از پیشنهادهایی که اخیرا توسط استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه مطرح شده حمایت کرد و خواهان آن شد که تمامی جناح‌ها در سوریه رویکرد مثبتی در قبال تلاش‌های دی میستورا داشته باشند.

 

شورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه خود همچنین به ابراز نگرانی درباره وضعیت سوریه پرداخت و اعلام کرد: بحران سوریه به بزرگترین بحران انسانی جهان در حال حاضر تبدیل شده و تهدیدی برای برای صلح و امنیت در منطقه به حساب می‌آید.

استفان دی میستورا در این جلسه گفت: باید اجازه ورود کمک‌های انسانی بی‌قید و شرط به سوریه داده شود و کشتار باید متوقف شود. درگیری سوریه باید راه حل نظامی پایان نمی‌یابد و این مساله در سال‌های اخیر ثابت شده است.

فرستاده سازمان ملل به سوریه از تمامی طرف‌های سوری خواست تا دست از خشونت بردارند و مذاکره به منظور دستیابی به راه حل سیاسی را آغاز کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.