پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ - ۰۸:۲۶

حقوقدان برجسته پاکستان:

فاجعه منا نیازمند تحقیقات مستقل براساس گفته های شاهدان است

حقوق دان 
پاکستان

یکی از حقوقدانان برجسته پاکستان درباره فاجعه منا گفت که این فاجعه نیاز به تحقیقات مستقل و شفاف براساس گفته های شاهدان عینی دارد تا ابعاد و زوایای مبهم و دلایل وقوع آن کاملا روشن شود.

 به گزارش قدس آنلاین سید محمد ظفر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: به نظر می رسد کم توجهی از سوی دولت سعودی دلیل این فاجعه باشد اما تحقیقات بیشتری از سوی نهادهای مستقل و غیروابسته نیاز است تا دلایل وقوع این فاجعه روشن شود.

سید محمد ظفر که از نمایندگان سابق مجلس پاکستان است، گفت: گفته های شاهدان عینی فاجعه باید اصل و مبنای انجام تحقیقات قرار گیرد و باید مراقبت کرد تا تحقیقات به صورت شفاف و خارج از اعمال نفوذهای احتمالی انجام شود.
این حقوقدان پاکستان با بیان اینکه اخبار و گزارش ها و روایت های بسیار مختلفی از فاجعه منا در رسانه های گوناگون منتشر شده است، گفت: تنها یک تیم تحقیقاتی و کمیته حقیقت یاب مستقل و مجرب می تواند تعیین کند که در منا چه چیزی اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به خشم و نگرانی شدید بازماندگان فاجعه منا، گفت که انجام تحقیقات دقیق می تواند به نوعی باعث تسکین این نگرانی ها باشد، ضمن اینکه روشن شدن دلایل وقوع این فاجعه کمک خواهد کرد تا در سال های آتی، از تکرار اینگونه حوادث جلوگیری شود.
سید محمد ظفر گفت که مقامات دولت سعودی باید نسبت به این حقیقت آگاه باشند که در زمان حاضر، آنها نمی توانند چیزی را از نظرها پنهان کنند. اگر نتیجه تحقیقات خلاف واقعیت باشد، افکار عمومی بیش از پیش اعتماد خود را به عربستان از دست خواهند داد.
این حقوقدان پاکستانی از پاسخ به این سوال که چرا عربستان سعی دارد آمار واقعی قربانیان فاجعه منا را مخفی نگاه دارد، خودداری کرد و گفت که باید منتظر نتایج تحقیقات مستقل ماند.
روز پنجشنبه هفته گذشته، زمانی که حجاج به سمت محل برگزاری مراسم رمی جمرات در سرزمین منا در حرکت بودند، به دلیل بی تدبیری رژیم عربستان، هزارن نفر از آنان کشته، مفقود و مصدوم شدند که شمار جان باختگان ایرانی این فاجعه ان ایرانی تاکنون حدود 240 نفر اعلام شده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.