پنجشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۸

روایت ‌‌قاضی‌عسکر ‌از آنچه که در حج امسال گذشت

‌عربستان در تلاش برای دفن ‌اجساد ‌بدون رضایت ‌ایران بود / با موضع‌گیری رهبری شرایط به کلی تغییر کرد

فاجعه منا

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: عربستان در تلاش بود که اجساد را بدون رضایت ما دفن کند ولی با موضع‌گیری رهبری شرایط به کلی تغییر کرد و عربستان برای بازگرداندن اجساد با ما همکاری کرد.

خبرگزاری فارس: ‌عربستان در تلاش برای دفن ‌اجساد ‌بدون رضایت ‌ایران بود / با موضع‌گیری رهبری شرایط به کلی تغییر کرد /‌ نبش قبر ‌29 ‌ایرانی ‌دفن شده صورت نمی‌گیرد‌

به گزارش خبرگزاری فارس از قم،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌ علی قاضی‌عسکر پیش از ظهر امروز در دیدار با آیت‌الله نوری‌همدانی با ارائه گزارشی مبنی بر آنچه که در مراسم عبادی حج امسال گذشت، اظهار کرد: مناسک حج مانند سال‌های گذشته برگزار شد و خداوند عنایت کرد توانستیم دعای کمیل و دعای عرفه را نیز در کنار جلسات سخنرانی داشته باشیم.

وی با اشاره به حضور قاریان قرآن در مراسم عبادی حج بیان کرد: قاریان قرآن با نوای خوش در مسجد‌الحرام و در کاروان‌ها به قرائت قرآن پرداختند و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، دیپلماسی حج را مورد اشاره قرار داد و گفت: در بحث دیپلماسی حج با مسئولان و وزیران حج 30 کشور مسلمان ملاقات داشتیم و تجربیات خود را به ایشان منتقل کردیم.

وی گفت: دیگر کشورهای مسلمان، ایران را به دلیل منظم بودن در برگزاری مناسک حج الگو قرار می‌دهند و این نکته‌ای است که کشورهای مسلمان همواره بر آن تاکید دارند.

قاضی عسکر با اشاره به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در ارتباط با نرفتن به بازارها در سفر حج گفت: با این توصیه‌ها که صورت گرفت رشد معنوی مردم بالاتر رفت و بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی 14 درصد مجموع بار حجاج ایرانی نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه مناسک حج به آرامی در حال انجام بود تصریح کرد: دو حادثه سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و فاجعه کشتار منا شیرنی و حلاوت این مراسم عبادی را برای ما تلخ کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به شمار کشته‌شدگان سقوط جرثقیل گفت: در این حادثه 11 نفر از ایرانیان کشته شدند و دو نفر از اهل سنت نیز که به صورت شخصی به حج آمده بودند در این حادثه جان باختند.

وی شمار کشته‌شدگان ایرانی در فاجعه منا را 462 نفر ذکر کرد و گفت: 36 نفر از این شمار هنوز مفقود هستند که بنا بر اعلام دولت عربستان سعودی 29 نفر ایشان را بدون رضایت اولیای دم دفن کردند.

قاضی عسکر با بیان اینکه برای نبش قبر این حجاج از مراجع استفتا کردیم عنوان کرد: می‌خواستیم با خانواده‌ها صحبت کنیم و به دلیل وضعیتی که پیش آمده است نبش قبر صورت نگیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج به موضع‌گیری رهبر انقلاب در ارتباط با فاجعه منا اشاره و بیان کرد: عربستان در تلاش بود که اجساد را بدون رضایت ما دفن کند ولی با موضع‌گیری رهبری شرایط به کلی تغییر کرد و عربستان برای بازگرداندن اجساد با ما همکاری کرد.

وی با تاکید بر اینکه وضعیت تاسف‌باری که در فاجعه منا شاهد آن بودیم ناشی از امدادرسانی ضعیف سعودی‌ها بود تصریح کرد: اگر تیم‌های امدادی عربستان به موقع اقدام می‌کردند بسیاری از حجاج نجات پیدا می‌کردند و مسلمانان داغدار نمی‌شدند.

قاضی‌عسکر با بیان اینکه در بعثه نیز ما شماری از یارانمان را از دست دادیم گفت: 13 نفر از بعثه و 17 نفر از عوامل خدماتی در فاجعه منا جان باختند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: همانگونه که رهبری فرمودند نباید بگذاریم فاجعه حج امسال فراموش شود و باید کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود تا مقصرین حادثه مشخص شوند.