چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۸

سخنگوی وزارت ارشاد اعلام کرد

تقویت احتمال ربایش زائران مفقود ایرانی فاجعه منا

سخنگوی وزارت ارشاد

معاون امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، با اشاره به گذشت یک ماه از حادثه منا گفت: هرچقدر می‌گذرد، فرضیه ربایش زائران مفقود ایرانی و انتقال آنها به خارج از عربستان تقویت می‌شود.

به گزارش قدس انلاین، حسین نوش آبادی در گفتگو با مهر، درباره آخرین پیگیری های صورت گرفته برای تعیین تکلیف مفقودان حادثه منا از جمله غضنفر رکن آبادی سفیر سابق کشورمان در لبنان، اظهار داشت: متاسفانه با وجود تلاش هایی که هم از مجاری دیپلماتیک صورت گرفته و هم از طرف سازمان حج و زیارت انجام شده، تا امروز وضعیت ۳۶ مفقود حادثه روشن نیست و شبهات و ابهامات فراوانی درباره آنها بوجود آمده است.

وی افزود: گزینه ها و فرضیه های بسیاری در رابطه با وضعیت این تعداد از مفقودان به ذهن می رسد که امیدواریم هر چه سریع تر دولت عربستان در این رابطه و در مقابل خانواده های این عزیزان و ملت ایران پاسخگو باشد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید کرد: این وضعیت اقتضا می کند که کمیته حقیقت یاب دوجانبه هر چه سریع تر کار خود را آغاز کند و دولت عربستان نیز با این کمیته همکاری کند تا وضعیت مفقودان و نیز دفن شدگان حادثه و مسائلی که در رابطه با آنها وجود دارد، مشخص شود.

نوش آبادی تصریح کرد: دولت عربستان قول هایی در این رابطه داده است تا برای تشخیص هویت، انگشت نگاری و آزمایش های DNA، کارها دنبال شود.

وی با اشاره به ماهیت ۳۶ زائر مفقود ایرانی پس از حادثه منا، اظهار داشت: در بین اینها هم زائر عادی داشته ایم و هم تعدادی از مسئولین و دست اندرکاران امور حج و تعدادی از چهره های سیاسی و دیپلماتیک ما حضور داشته اند که متاسفانه تا الان پاسخ روشنی از طرف دولت عربستان ارائه نشده و وضعیت آنها در هاله ای از ابهام قرار دارد.

معاون پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود فرضیه هایی همچون دستگیری و زندانی شدن در عربستان و نیز ربایش و خروج از عربستان توسط سرویس های جاسوسی موساد در این زمینه، گفت: دولت عربستان این فرضیه ها را مردود می داند و موضوع ربایش و بازداشت را تاکنون نپذیرفته است.

نوش آبادی درباره میزان همکاری دولت سعودی با دولت جمهوری اسلامی ایران برای تعیین تکلیف مفقودان، تصریح کرد: همکاری آنها، همکاری کُند و فشلی است و نمیتوان به این همکاری ها امیدوار بود تا سریع تر به تشخیص روشنی درباره سرنوشت مفقودانمان برسیم.

وی تاکید کرد: باید هم فشارهای داخلی ما بیشتر شود و هم فشارهای بین المللی؛ هرچند متاسفیم که انگیزه ای در سازمان های حقوق بشری و بین المللی برای پیگیری این حادثه وجود ندارد و سرشان را مثل کبک در برف فرو کرده اند و نمی خواهند چیزی را ببینند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: اگر این زائران ربوده شده باشند، نشانه ضعف سیستم اطلاعاتی و امنیتی عربستان یا همکاری آنها با سرویس های خارجی است، چرا که بعید است یک سرویس اطلاعاتی خارجی وارد این کشور شود و بدون اطلاع مقامات و نیروهای اطلاعاتی عربستان، اقدام به ربایش زائران و خروج آنها از این کشور کند.

نوش آبادی تصریح کرد: حتماً دولت عربستان و برخی مقامات آنها از سرنوشت این زائران اطلاع دارند که آیا زندانی شده اند یا آنها را به قتل رسانده اند و یا به خارج از عربستان انتقال داده شده اند. اما تا تعیین تکلیف این افراد هم وزارت امور خارجه و هم سازمان حج و زیارت ماجرا را پیگیری خواهند کرد.

نظرات

  • جوادي ۱۳۹۴/۰۸/۰۷ - ۱۳:۴۶
    0 0
    وقتي مي گويند مردم هميشه از مسئولين جلوتر هستند را با همين خبر مي توان اثبات كرد . امروز ديگر با برهان عقلي هم مي توان ثابت نمود كه عربستان سعودي اين ربايش را انجام داده است و اصلا شايد يكي از دلايل بروز اين فاجعه هم مهندس از پيش طراحي شده وهابي ها براي اين ربايش باشد . موضوع مهم اين است كه مردم از همان اولين لحظات بروز اين حادثه دلخراش اين فرضيه را مطرح كردند چيزي كه بعد از قريب به يك ماه تازه مدعي دولتي پيدا كرده است ...

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.