دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۲۸

توقف گران‌فروشی در بازار مسکن

اجاره

بررسی‌های کارشناسان مسکن نشان می‌دهد ثبات قیمت در بازار مسکن همچنان ادامه دارد. بازار اجاره امسال نیز رشد چندانی را شاهد نبود.

 بر اساس گزارش بانک مرکزی از وضعیت مسکن در مهر ماه سال 94، شاخص کرايه مسکن اجاري در شهر تهران و در کل مناطق شهري نسبت به مهر ماه سال گذشته به ترتيب 0 / 11 و 4 / 12 درصد را رشد نشان مي‌دهد. ماهيت قراردادهاي اجاره مسکن که غالبا يکساله تنظيم می‌شود و نيز اثرپذيري شاخص اجاره بهاي مسکن از سياست‌هاي کنترل و مهار تورم، سبب رشد متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

همچنین، بررسي تغييرات قيمت مسکن شهر تهران در ماه‌هاي اخير نشانگر ثبات نسبي قيمت‌ها در بازار مسکن به‌رغم کاهش حجم معاملات نسبت به دوره مشابه سال قبل است. با توجه به اينکه قيمت مسکن طي دوسال اخير تغيير چنداني را تجربه نکرده است، وضعيت کنوني تا حدودي نشانگر کف قيمتي مسکن در بازار شهر تهران بوده و از اين منظر ماه‌هاي پيش رو، زمان مناسبي براي ورود خريداران مصرفي به بازار مسکن ارزيابي مي‌شود، ضمن آنکه با مشخص شدن نتايج مذاکرات هسته‌اي و کاهش نااطميناني‌هاي متصور در فضاي اقتصاد کلان و نيز تصميمات اخير شوراي پول و اعتبار در کمک به تسهيل اعتباري بخش مسکن و ارتقای قدرت خريد مسکن خانوارها، بهبود معاملات بازار مسکن در فصول آتي نيز دور از انتظار نخواهد بود/دنیای اقتصاد

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.