سه‌شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۵

فاجعه منا و مدعیان حقوق بشر!

فاجعه منا

۴۰ روز از آن روز طولانی که انگار پایانی نداشت می گذرد، روزی که نه تنها داغ از دست دادن نزدیک به ۵۰۰ زائر هموطنمان را روی سینه مان گذاشت بلکه غم کشته شدن حدود ۸۰۰۰ حاجی مظلوم از سرتاسر دنیای اسلام نیز بر دل هایمان نشست.

به گزارش قدس انلاین به نقل از ایرنا،این یادداشت به قلم حسن گروسی در ادامه می افزاید: به گفته بسیاری از شاهدان عینی، دلیل اصلی این واقعه راهنمایی غلط حجاج و مسدود کردن خروجی خیابان 204 توسط پلیس سعودی ذکر شده است که در نهایت نیز افزایش بیش از حد جمعیت، کم بودن مکان برای حضور زائران و گرمی هوا و تشنگی باعث می شود تا چنین فاجعه ای رخ دهد.
از همان ساعات اولیه فاجعه ماموران سعودی نه تنها هیچ گونه واکنشی برای کمک به زائران ازخود نشان ندادند بلکه جلوی امدادرسانی دیگر حاجیان به زائران روی هم افتاده و زیر دست و پامانده را نیز گرفتند.
نبود هرگونه امکانات از جمله وسایل سرمایشی، آب کافی و شرایط گرمای هوا نیز مزید بر علت شده بود تا حادثه ای این چنینی را به فاجعه ای تلخ ـ که در تاریخ حج کم سابقه بوده ـ تبدیل کرده و گواهی شود بر بی کفایتی و بی لیاقتی حکومتی که خود را میزبان زائران و اداره کننده حرمین شریفین می داند!
در این میان رسانه های غربی که مدعی حقوق بشر هستند و در زمان هایی مثل قصاص یک قاتل و جانی دادشان گوش فلک را کر می کند، در قبال چنین فاجعه ای سکوت کرده و دم نزدند. حال آن که از همان ابتدا وسعت این حادثه کاملا مشخص بود، اما رسانه های سعودی تمام تلاششان را برای پنهان کردن آمار این فاجعه به کار بستند. و صد البته در بین تمامی کشورهای زائر از دست داده، این ایران بود که پرچم داد مظلومانه حاجیان را بلند کرد و با بازتاب لحظه به لحظه این خبر در رسانه ملی، تلاش کرد تا اجازه ندهد رسانه های سعودی واقعیت را وارونه و اتفاقی عادی جلوه دهند.
مستندهایی از این فاجعه و گفت وگو با شاهدان عینی نشان می دهد آل سعود نه تنها در این رابطه کوتاهی کرده بلکه آن قدر سرگرم تجاوز و جنایت در حق مردم بی دفاع یمن و فرستادن نیرو به آن کشور است، که وظایف اصلی خود یعنی میزبانی با عزت و کامل از زائران بیت الله الحرام را فراموش کرده است، که در این شرایط بهتر است اداره حرمین شریفین را به جهان اسلام واگذارد تا همه با هم چاره ای بیندیشند و امنیت را به حرم امن الهی بازگردانند.
البته این اول راه است و به گفته رهبر عزیزمان «این مساله نباید به سکوت و فراموشی بگذرد و باید تا سال ها در مجامع جهانی مطرح شود و نقطه آماج این حرکت نیز باید دولت های غربی و سازمان های مدعی حقوق بشر باشند.»