یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۰

عبده تبریزی:

شورای پول‌واعتبار هر چه زودتر دستوری نرخ سود بانکی را کاهش دهد

تصمیمات جدید شورای پول و اعتبار

مشاور وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با توجه به شرایط خاص کشور نیازمند کاهش نرخ سود بانکی هستیم گفت: شورای پول و اعتبار در این زمینه باید به سرعت و به صورت دستوری اقدام به کاهش نرخ سود بانکی کند.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از تسنیم، عبده تبریزی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نرخ سود بانکی باید هر چه سریعتر و به صورت دستوری توسط شورای پول و اعتبار کاهش یابد، اظهار داشت: تصمیم‌گیری درباره نرخ سود بانکی باید هر چه سریعتر توسط شورای پول و اعتبار راسا صورت گیرد.

وی افزود: در صورتی که بخواهیم شرایط برای کاهش نرخ سود را به حال خود رها کرده و آن را به بازار بسپاریم به راحتی امکانپذیر نیست و نیازمند است که این شورا به صورت دستوری اقدام به کاهش نرخ سود بانکی کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هم‌اکنون مشکل ما کمبود مالی است و نظام بانکی نمی‌تواند به خاطر دلیل یاد شده این مشکلات صنعت ما را از لحاظ مالی تامین کند و برای تامین مالی باید ابتدا مسائل نرخ بهره را حل کنیم.

عبده تبریزی تصریح کرد: مهمترین موضوع برای برون‌رفت از تنگنای بانکی، کاهش نرخ سود بانکی است که البته این موضوع اختلافاتی با سیاست‌های جاری دارد.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی گفت: همانطور که در سال 2008 کشورهای مختلف دنیا 14 هزار میلیارد دلار پول در اقتصاد تزریق کردند تا توانستند از بحران خارج شوند اما دولت اکنون پول ندارد و نظام بانکی نیز نمی‌تواند پول خرج کند.

وی یادآور شد: چنانچه دولت بخواهد 300 هزار میلیارد تومان به دست طلبکاران دهد و به جای آن اسناد در اختیار آنها قرار دهد سال آینده برای همین کار باید 100 هزار میلیارد تومان به عنوان نرخ سود این اسناد بپردازد.

عبده تبریزی گفت: اگر نرخ سود اصلاح نشود، امکان بازپرداخت بدهی‌های دولت محال است و در شرایط فعلی باید به فکر راهکاری برای کاهش نرخ سود بانکی باشیم اما این کاهش نرخ سود حتما باید به صورت دستوری باشد.

این مقام مسئول یادآور شد: اگر چه 4 دهه است که اقتصاددانان کشور می‌گویند نباید نرخ سود را به صورت دستوری تعیین کرد اما اکنون دولت باید دخالت کند.

مشاور وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نمی‌توان با نرخ سود فعلی گشایشی در اقتصاد حاصل کرد.

عبده تبریزی گفت: تسهیلات پرداختی به نسبت تولید ناخالص داخلی به 6 درصد رسیده است که این امر نشان می‌دهد که سود بانکی به میزان کافی نمی‌تواند پول خلق کند.

نظرات

  • یک مسلمان ۱۳۹۴/۰۸/۲۴ - ۱۷:۳۸
    0 0
    تا رانت خواران با اخذ تسهیلات ارزان قیمت دلالی کنند و بابک های دیگری تولید شود

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.