دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۲

یادداشت ضرغامی برای آخرین ساخته بهروز شعیبی

سیانوری که کیمیاست

سیانور

عزت‌الله ضرغامی بعد از تماشای جدیدترین ساخته بهروز شعیبی مطلبی در تمجید آن نوشته است. او «سیانور» را کیمیایی در شرایط امروز سینمای ایران می‌خواند.

به گزارش قدس آنلاین، «سیانور» آخرین ساخته بهروز شعیبی است که در روزهای آینده در کاخ رسانه، جشنواره سی و چهارم فیلم فجر به نمایش در خواهد آمد. عزت‌الله ضرغامی پس از تماشای این اثر در سینماهای مردمی یادداشتی درباره این فیلم سینمایی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است:

امسال چند فیلم خوب در جشنواره هست. دیشب فیلم «سیانور» ساخته بهروز شعیبی را به‌همراه ایشان، آقای رضوی تهیه کننده و سایر عوامل محترم آن دیدم و از آنان تقدیر کردم. انحراف سازمان مجاهدین خلق در سال 54 و استحاله آن به یک سازمان مارکسیستی، با توجیه ضرورت علمی شدن مبارزه! و ناکارآمد بودن احکام و دستورات مذهبی! و پدید آمدن شخصیت‌های منفوری چون تقی شهرام و وحید افراخته که نهایتاً منجر به شهادت مجید شریف واقفی و مرتضی صمدیه لباف می‌شود؛ اتفاق کوچکی در تاریخ مبارزه فرزندان ملت نیست و بازخوانی این حوادث می‌تواند عبرت‌آموز و چراغ راه آینده باشد.

از جمله سکانس‌های ماندگار این فیلم؛ کنتراست دو شخصیت اصلی فیلم، آقایان حامد کمیلی و بابک حمیدیان در نقش‌های وحید افراخته و مرتضی صمدیه لباف قبل از اعدام است که اوج هنری ترسیم صلابت و ثبات قدم نیروهای مذهبی و استیصال و درماندگی نیروهای بریده از دین است.

بازی مهدی هاشمی در نقش رئیس تیم ساواک و خانم‌ها بهنوش طباطبایی و هانیه توسلی در نقش چریک‌های سازمانی و همچنین آقای بهروز شعیبی در نقش مجید شریف واقفی، همگی خوب و مکمل هم‌اند.

دیالوگ‌های فیلم دقیق و منطبق بر واقعیات تاریخی است. سیانور؛ در فضای فعلی سینمای ایران؛ کیمیاست و باید قدر آن را دانست.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.