سه‌شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۷

سفر وزیر خارجه چین به آمریکا با هدف کاهش تنش ها

 چین و آمریکا

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین به دعوت «جان کری» همتای خود به آمریکا سفر می کند تا با او در باره دریای جنوبی و مسائل و تحولات مربوط به شبه جزیره کره گفت وگو کند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، این سفر در شرایطی صورت می گیرد که روابط چین و آمریکا به دلیل منازعات دریای جنوبی و نوع برخورد با کره شمالی به شدت تیره شده و انجام آن می تواند تا حدودی بر مشکلات پیش آمده بکاهد.
وزیر خارجه چین بر اساس گزارش وزارت امور خارجه این کشور امروز (سه شنبه) پکن را ترک می کند تا ضمن گفت و گو در باره مسایل فوق، با همتای آمریکایی خود در باره روابط دوجانبه و مسایل منطقه ای و بین المللی نیز بحث و تبادل نظر داشته باشد.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در سخنانی با اشاره به محورهای گفت وگوی دو وزیر گفت: مسائل حساسی چون تایوان، شبه جزیره کره و دریای جنوبی بین ما و آمریکا وجود دارد که لازم است به نوعی برای حل آنها راهکارهای سازنده پیدا کنیم.
وی گفت: اگرچه چین مایل به همکاری با سازمان ملل و شورای امنیت برای صدور قطعنامه در باره کره شمالی است و از آن حمایت می کند اما همزمان انتظار دارد نگرانی هایش مد نظر قرار گیرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین تاکید کرد که مساله استقرار سامانه موشک «تاد» آمریکا در کره جنوبی نگرانی بزرگ چین است و پکن اعتقاد دارد این اقدام، راهبردهایش برای پیشبرد صلح را به مخاطره می اندازد.
وی گفت: چنین حرکت هایی که فقط بخاطر یک طرف، امنیت طرف های دیگر در شبه جزیره کره و آسیای شمال شرقی به خطر بیفتد، تحرکاتی نادرست است.
«هوا چون اینگ» گفت که مساله دریای جنوبی نباید به یک موضوع میان چین و آمریکا تبدیل شود بلکه در این راستا باید همه کشورهای حاضر در منطقه به آن توجه جدی داشته باشند.
وی در عین حال اظهارات مسئولان آمریکایی و رسانه های آن کشور در باره نظامی گری چین در برخی از جزایر این دریا را رد کرد و گفت: تاسیسات دفاعی که چین در جزایری در دریای جنوبی مستقر کرده مانند همان تاسیسات و تجهیزاتی است که آمریکا در هاوایی آرایش داده است و نباید در باره آن مبالغه کرد.
سخنگوی چین در باره انتخابات ماه گذشته میلادی ریاست جمهوری تایوان و قدرت گرفتن حزب حاکم ترقیخواه نیز اظهار داشت: این مسایل حقیقت را تغییر نمی دهد. تایوان موضوعی حساس در روابط چین و آمریکا است و پکن مخالف اقدامات آمریکا همچون ارسال علائم نادرست برای استقلال طلبان تایوانی است. این کار صلح و ثبات تنگه تایوان را به خطر می اندازد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.