سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۸

بودجه ۳۰۰ فیلم کوتاه تصویب شد/ پول‌ها به زودی واریز می‌شود

حجت‌الله ایوبی

حجت‌الله ایوبی در جشن سینمای جوان اعلام کرد ما بودجه ۳۰۰ فیلم کوتاه را تصویب کرده‌ایم تا در سراسر کشور ساخته‌ شوند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از مهر؛ جشن بزرگ سینمای جوان به مناسبت روز جوان عصر دوشنبه ۲۷ اردیبهشت با سخنرانی حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و فرید فرخنده‌کیش مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و حضور بسیاری از فیلمسازان کوتاه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

حجت‌الله ایوبی در این جشن گفت: یکی از ویژگی‌های مثبت کسانی که سمت‌های اجرایی در انجمن سینمای جوانان دارند نداشتن روحیه کارمندی است. به همین دلیل انجمن جایی است که هیچکس در آن بازنشسته نشده و همه همیشه به آن علاقه خاص دارند. انجمن سینمای جوانان ایران یک برند پرافتخار جهانی است.

وی افزود: سرمایه اصلی کشور ما نیروهای جوان و با دانشی هستند که اکنون در همه عرصه‌ها حضور فعال دارند. در عرصه سینما نیز تولیدات فیلمسازان جوان انجمن سینمای جوانان ایران همه ساله در جشنواره‌های داخلی و خارجی می‌درخشند و افتخار آفرین بوده‌اند.

ایوبی ادامه داد: سینما مدرن‌ترین صنعت و به‌روزترین هنر است و کشور ما در عرصه این صنعت حرف‌های مهمی برای جهانیان دارد. صنعت سینمای ایران حتی در میان کشورهای غربی نیز به عنوان یکی از قدرت‌های این عرصه شناخته می‌شود بنابراین اگر قرار است در مقابل تهاجم فرهنگی ایستادگی کنیم باید به جوانان فیلمسازمان بها بدهیم.

افزایش بودجه انجمن سینمای جوانان ایران

رییس سازمان سینمای در بخش دیگری از سخنان خود بر وظیفه‌ دولت‌ها در راستای سرمایه گذاری در عرصه فرهنگ و هنر اشاره کرد: جوانان باید با راه‌اندازی کمپین‌هایی مطالبات خود در زمینه‌های مختلف فرهنگی و هنری را از مسئولان پیگیری کنند، چراکه وظیفه مسئولان سرمایه‌گذاری در عرصه فرهنگ است.

ایوبی همچنین با اشاره به این نکته که در سال گذشته سازمان سینمایی نتوانست حمایت شایسته‌ای از انجمن سینمای جوانان ایران داشته باشد، گفت: به دلیل آنکه سایر بخش‌های سینمای ایران نیز نیازمند کمک فوری سازمان سینمایی بودند ما نتوانستیم در سال گذشته حمایت شایسته‌ای از انجمن داشته باشیم اما در سال جدید خبرهای خوشی برای سینماگران جوان داریم.

وی در ادامه درباره مصوبات سازمان سینمایی در راستای بهبود وضعیت بودجه انجمن سینمای جوانان ایران در سال جدید گفت: در سال جدید خبرهای خوبی برای فیلمسازان جوان داریم. ما توانستیم امسال بودجه‌های جدید برای انجمن تداریک ببینیم. نخستین کار ما اختصاص دادن رقم قابل توجهی برای فیلمسازان کوتاه حرفه‌ای است. ما بودجه ۳۰۰ فیلم را تصویب کرده‌ایم تا در سراسر کشور ساخته‌ شوند.

ایوبی ادامه داد: در گذشته تمرکزگرایی غیرقابل قبولی در انجمن اتفاق افتاده بود این در صورتی است که اکنون دیگر تمرکزگرایی گذشته است. ما توانستیم مشکل حساب مالی دفاتر انجمن در سراسر را حل کنیم و به زودی بودجه این ۳۰۰ فیلم را به حساب دفاتر واریز می‌کنیم تا خودشان مستقلا به تهیه فیلم‌هایشان بپردازند. همچنین توانستیم در ردیف بودجه سازمان سهمی را نیز برای دفاتر انجمن در سراسر کشور در نظر بگیریم تا صرف هزینه‌های جاری آنها شود. بر اساس این ردیف بودجه، دفاتر می‌توانند با بودجه کلی را که از سوی انجمن در اختیار آنها قرار می‌گیرد دیگر برای امور جاری هزینه نکرده و صرفا به تولید فیلم بپردازند.

آثاری با رنگ و بوی ایرانی تولید کنید

رییس سازمان سینمایی در بخش دیگری از سخنان خود از کارگردانان فیلم کوتاه درخواست کرد: اکنون دنیا تشنه مضامینی است که به ایرانیان اختصاص دارد. بنابراین خواهش من از فیلمسازان این است که آثاری را تولید کنند که عطر خیام، حافظ و مولوی را بدهد. همچنین سازمان سینمایی از فیلم‌هایی که با مضامین مقاومت و قدرشناسی از مدافعان حرم ساخته شوند در مرحله پس از تولید حمایت ویژه‌ای خواهد کرد.

وی افزود: مثنوی معنوی کتابی شاهکار و ماندگار در تاریخ تمدن ایرانی است. جهان امروز به جهان‌بینی و تفکر مولانا نیاز دارد و فیلمسازان ما باید به این مساله توجه کنند. بر این اساس سازمان سینمایی بسته حمایتی ویژه‌ای برای فیلم‌هایی در نظر گرفته که دارای مضامینی برگرفته از مثنوی معنوی باشند.

سال جدید سال سینماگران جوان است

فرید فرخنده‌کیش نیز در طی سخنانی در این جشن گفت: سال گذشته سال باور جوانان فیلمساز بود و امسال سال سینماگران جوان است. در سال ۹۴ بیش از دو هزار نفر در دوره‌های آموزشی هفت‌ماهه فیلمسازی در انجمن شرکت کردند. همچنین دوره‌های آموزشی پویانمایی نیز در سال گذشته طراحی شد و به سرانجام رسید.

وی افزود: تاسیس پاتوقی سینمایی با عنوان «سینمای آینده» نیز از دیگر اتفاق‌های مهم سال ۹۴ بود. از دیگر کارهای انجام شده در سال گذشته می‌توان به برگزاری روز سینما در ۳۱ استان کشور، برپایی ۱۲۱۰ نشست و کارگاه تخصصی علمی در دفاتر انجمن در استان‌ها، حمایت از ساخت ۲۴۵ فیلم از فیلمسازان اولی، حمایت از ساخت ۴۸۶ فیلم کوتاه دانش‌آموزشی و حمایت از ساخت ده‌ها فیلم کوتاه حرفه‌ای اشاره کرد. حمایت‌های سازمان سینمایی باعث شد تا انجمن به همه اهداف خود در سال گذشته دست پیدا کند.

برنامه‌های انجمن سینمای جوانان در سال ۹۵

فرخنده‌کیش در بخش دیگری از سخنان خود به مهم‌ترین برنامه‌های انجمن سینمای جوانان ایران در سال ۹۵ اشاره کرد: طراحی آموزش‌های مجازی سینما که کل کشور را در پوشش خود داشته باشد، تاسیس واحد پژوهشی در انجمن، برگزاری المپیادهای فیلمسازی و تحرک در تولید انجمن از مهم‌ترین برنامه‌های ما برای سال جدید است.

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران ادامه داد: امسال قصد داریم در سه شیوه قبل از تولید، پس از تولید و اعطای کمک بلاعوض به فیلمسازان از آثار حمایت کنیم. همچنین قصد داریم با راه‌اندازی سیستم‌های VOD امکان پخش گسترده فیلم‌های کوتاه را فراهم بیاوریم.

فرخنده‌کیش در بخش پایانی سخنان خود از سیدرضا میرکریمی مدیرعامل خانه سینما به دلیل توجه ویژه به جشنواره فیلم کوتاه تهران و توجه به فیلم کوتاه در جشنواره فجر و همچنین از علیرضا تابش به دلیل همیاری‌هایش در المپیادهای فیلمسازی و سید روح الله حسینی مدیر اجرایی مدرسه ملی سینما تشکر کرد.

در بخشی از این جشن با اهدای کارت ویژه پاتوق فیلم کوتاه به حجت‌الله ایوبی از توجه ویژه وی به انجمن سینمای جوانان ایران تقدیر شد.

فیلم کوتاه طفیلی فیلم بلند نیست

در بخش دیگری از این جشن با حضور حجت‌الله ایوبی، سید محمد مهدی طباطبایی نژاد، فرید فرخنده کیش و محمدجعفر صانعی مقدم از یوسف کارگر، مسعود حاتمی، مهدی فردقادری، رضا فهیمی، امیرمسعود سهیلی، شهریار پورسیدیان و کریم لک زاده به دلیل آنکه فیلم‌هایشان بیشترین افتخارات را جشنواره‌های ملی و جهانی سال گذشته کسب کردند با اهدای جوایزی تقدیر شد.

یوسف کارگر پس از دریافت جایزه خود طی سخنان کوتاهی اشاره کرد: من از همه مسئولان سینمایی خواهش می‌کنم به سینمای کوتاه مانند یک بچه یتیم نگاه نکنند. فیلم کوتاه طفیلی سینمای بلند نیست.

وی افزود: نباید فکر کنیم که سینمای کوتاه فقط پلی برای ساختن فیلم بلند است. فراموش نکنیم که سینمای کوتاه پرافتخارترین بخش سینمای ایران است و ما در زمره ۱۰ کشوری هستیم که بیشترین جوایز را از جشنواره‌های جهانی در فیلم کوتاه گرفته‌ایم. خواهشمندم به فیلم کوتاه احترام بگذارید.

همچنین کریم لک‌زاده نیز پس از دریافت جایزه خود سخنرانی کوتاهی برای حاضران کرد. وی گفت: از حجت‌الله ایوبی می‌خواهم که با شجاعت‌ خود از شجاعت در انجمن سینمای جوانان ایران دفاع کند. وقتی ایشان در این جشن از افزایش بودجه صحبت کرده و  از فیلمسازان می‌خواهد فیلم‌هایی با مضامین خاص تولید کنند، خواه ناخواه بحث اجبار و خط دادن به فیلمسازان پیش می‌آید هرچند که فیلمساز شجاع هیچگاه به این سمت نمی‌رود.

تولید برنامه تلویزیونی «سینمای جوان»

بخش دیگری از این جشن به تقدیر از تنی چند از مسئولان فرهنگی که در حمایت از فیلم کوتاه پیش‌قدم بوده‌اند اختصاص داشت. در این راستا از امیر تاجیک مدیر شبکه مستند سازمان صدا و سیما و مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب تقدیر و تشکر شد. مدیرعامل خانه کتاب در این جشن حضور نداشت.

تاجیک در این جشن از تولید برنامه تلویزیونی با نام «سینمای جوان» خبر داد که نخستین قسمت آن از ساعت ۲۱ پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت از شبکه مستند روی آنتن می‌رود. این برنامه در هر قسمت به تولیدات یکی از دفاتر استان‌های انجمن سینمای جوانان ایران می‌پردازد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.