دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۷:۳۸

تنش‌ها در دریای جنوبی چین بالا گرفته است

جنگ پنهان آمریکا و چین بر سر مدیریت نوین جهانی

 چین

قدس آنلاین/ آرش‏ خلیل ‏خانه: تنش‌ها میان واشنگتن و پکن در منطقه آسیای جنوب شرقی و مشخصاً دریای جنوبی چین رو به افزایش است و در ماه‌های اخیر گاه تا مرز خصومت و رفتارهای تحریک‎آمیز نظامی هم رسیده است.

چین به سرعت در حال  ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی و تغییر مرزهای آبی در این بستر است که در عمل مرزهای آبی بین‌المللی، کشتیرانی و  حاکمیت دیگر کشورهای پیرامون این دریا را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و در مقابل آمریکا برای مقابله با این توسعه‌طلبی و حضور مؤثر در این منطقه در حال ایجاد و تقویت پیمان‌های نظامی، امنیتی و تجاری با همسایگان چین و حضور نظامی محسوس در این منطقه برای تضمین منافع بلند مدت خود است. این رویارویی در ماه‌های اخیر گاه تا مرز برخوردهای تحریک‌آمیز نظامی هم رسیده است. بسیاری معتقدند که این تنش ظرفیت بدل شدن به یک منازعه رویارویی نظامی جدید در منطقه را دارد. انگیزه‌های چین از این توسعه‌طلبی مشخص و شاید در پشت مرزهای خودش قابل توجیه باشد اما سؤال مهم این است که آمریکا در دریای جنوبی چین به دنبال چیست؟ این سؤال و ابعاد دیگری از این مسأله را در گفت‌وگو با دکتر مهدی مطهرنیا به بحث گذاشتیم.

 دلیل تغییر نقطه تمرکز آمریکا از خاورمیانه به شرق آسیا و تنش با چین چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
من در 5سال گذشته به ‍‌طور آشکارا بر این نکته تأکید کرده‌ام که آمریکا هدف استراتژیک خود را تسلط بر «هارتلند علیا» گذاشته است که همان تبت است. این کشور به عنوان قدرت‎ باقی‌‎مانده برتر در قرن 21 بر آن است تا رهبری امنیتی جهان را به طور کامل برعهده و مدیریت مناطق حساس جهان را در دست بگیرد. از اینرو بر آن بوده است تا زمینه‌های تسلط بر هارتلند علیا و مهار چین را فراهم کند. آنچه در «هارتلند نو» یعنی خاورمیانه عربی رخ داد و سپس اتصال آن به «نوهارتلند» یعنی خلیج‌فارس و فلات ایران با مرکزیت پرونده هسته‌ای ایران، مقدماتی ضروری برای گذار از این منطقه به سمت هارتلند علیا بوده است. آمریکا با کاستن از مسؤولیت‌های خود در خاورمیانه و کشورهای عربی و واسپاری آن به متحدان همگن اروپایی‌اش آماده اعزام ماشین نظامی و توان خود به سمت آسیای شرقی است.  چین این موضوع را درک کرده و مدت‌هاست که در مقام مقابله بر آمده است.
گرایشی که آمریکا در یک دهه گذشته داشته، تحرکاتی که با سرمایه‌گذاری نظامی در افغانستان  و سوریه انجام داده و توافق هسته‌ای با ایران برای کاهش درگیری در حوزه‌های دیگر، اقداماتی برنامه‌ریزی شده برای خلاص شدن آمریکا از مناقشه‌های مذکور و تمرکز بر مهار چین و رقابت با این کشور است که در این قالب یک جنگ سرد جدید بین این 2کشور دور از انتظار نیست.

 چه ویژگی‌هایی این منطقه را به هارتلندی جدید برای آمریکا بدل کرده‌است؟
آمریکا برای اینکه بتواند کمربند امنیتی جهان را که امروز به خاورمیانه رسیده به شرق آسیا برساند، نیازمند آن است که نفوذ خود را در این منطقه گسترش دهد و رقیب اصلی خود، چین را مدیریت کند.
آمریکا در 8دکترین امنیتی گذشته خود بویژه دکترین پیش‌دستی نومحافظه‌کاران تلاشش را بر این امر معطوف کرده تا زمینه‌ساز تحرک بیشتر در فتح شرق و جنوب شرق آسیا باشد.
بر این مبنا، آمریکا توانسته نفوذ سازمان‌های مرتبط با خود را از آن سوی دنیا تا مرزهای هند پیش ببرد. در دهه90 بسیاری به فروپاشی ناتو می‌اندیشیدند، اما امروز این سازمان قوی‌تر شده و نقش پلیس آمریکا را در اروپا و حتی خاورمیانه و افغانستان و شبه‌قاره هند بازی می‌کند. همزمان آمریکا در حال ایجاد پیمان‌های جدید امنیتی و نظامی در شرق آسیا است. حتی سازمان‌های تروریستی در حوزه عقلانیت ابزاری قدرت‌‎های جهانی، زمینه‌ساز توجیه حضور این قدرت‎‌ها از منظر امنیتی در گستره جهانی خواهد بود.
بنابراین به‌وجود آمدن تروریسم و استفاده از آنرا در این مسیر باید مورد توجه قرار دهیم و منتظر شکل‌گیری گروه‌های تروریستی با اسامی و اشکال جدید در آسیای جنوب شرقی و آسیای شرقی باشیم.

 شما از جنگ سرد بین آمریکا و چین صحبت کردید. با توجه به افزایش تنش‌ها و برخوردهای تحریک‎آمیز نظامی آیا این موضوع ظرفیت یک رویارویی نظامی جدی را دارد؟
قدرت‌ها آموخته‌اند که به هیچ‎وجه نه تنها در جنگ گرم با یکدیگر وارد نشوند بلکه اجازه بروز یک جنگ سرد جدید در ابعاد جنگ سرد میان آمریکا و شوروی سابق را هم ندهند. بنابراین آمریکا و چین به سمت یک جنگ پنهان رفته‌اند.
جنگ پنهانی که نه تنها تلاش دارد هزینه‌های خود را به دولت کشورهای دیگر تحمیل کند که هزینه‌های رویارویی ایدئولوژیک را هم در فضای سیاسی بین‌المللی به کشورهای پیرامون منطقه تنش منتقل کند.
این جنگ پنهان هم اکنون به صورت نیابتی بین برخی از کشورهای کمربند طلایی قدرت و برخی سازمان‌های غیررسمی نهادینه شده در حوزه نبرد قدرت مانند گروه‌های تروریستی صورت می‌پذیرد و ما از منظر شکلی شاهد برخورد عناصر به بازی گرفته شده مثل مناقشه کشورهای حاشیه دریای جنوبی از جمله کره‌جنوبی، فیلیپین، تایلند، مالزی، ژاپن، تایوان و حتی کره شمالی در این چارچوب هستیم در حالی که در زوایای پنهان این برخوردها تعارض بین قدرت‌های بزرگ در ساخت و پرداخت نظم نوین جهانی در جریان است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.