دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۵

مقام ارشد نیروی دریایی چین هشدار داد

دریای جنوبی چین در انتظار یک فاجعه

دریای جنوبی چین در انتظار یک فاجعه

یک مقام ارشد نیروی دریایی چین گفت: گشت‌های آزاد دریانوردی که توسط نیروهای دریایی خارجی در دریای جنوبی چین انجام می شود، می تواند در نهایت منجر به فاجعه شود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، در حالی که دادگاه بین المللی لاهه اخیرا با صدور حکمی، ادعاهای مطرح شده از سوی پکن در خصوص دریای جنوبی چین را رد کرده است، اظهارات این مقام ارشد نیروی دریایی چین یک هشدار برای ایالات متحده آمریکا به شمار می رود.

چین رای صادر شده توسط دادگاه لاهه را به رسمیت نشناخته و فیلیپین از آن استقبال کرده است. کشورهای غربی و ژاپن از پکن خواسته‌اند تا به این رای احترام بگذارد که این مساله نیز با واکنش منفی چین روبرو شده است.

آمریکا طی ماه های گذشته بارها گشت های دریایی را در نزدیکی جزایر مورد اختلاف در دریای جنوبی چین انجام داده است. چین نیز حضور نظامی خود را در این منطقه افزایش داده است.

"سان جیان گو" دریادار نیروی دریایی چین و معاون اداره ستاد مشترک کمیسیون نظامی مرکزی چین تاکید کرد: آزادی دریانوردی یک مساله ساختگی است که توسط برخی کشورها بارها و بارها مورد استفاده قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: آزادی دریانوردی در دریای جنوبی چین چه زمانی آسیب دیده است؟ نه در گذشته و نه در شرایط کنونی و نه در آینده این مساله مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. چین بزرگترین ذینفع از آزادی دریانوردی در دریای جنوبی چین است و به کسی اجازه نمی دهد به آن آسیب بزند.

دادگاه بین المللی لاهه سه شنبه گذشته با صدور رای نهایی 497 صفحه ای اعلام کرده است که ادعاهای چین درباره مالکیت جزایر و منابع و ذخایر دریای جنوبی چین، بی پایه و اساس است.

طی دو سال اخیر چین دعاوی دریایی گسترده ای در دریای جنوبی این کشور مطرح نموده است که توسط کشورهایی مانند فیلیپین، ویتنام، مالزی، برونئی و تایوان با ساخت چندین جزیره مصنوعی و باندهای فرودگاهی نقض شده است.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است.

آمریکا بارها خواستار متوقف شدن اقدامات چین در این منطقه شده است. آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.