دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۰

پکن:

لطمه به روابط نظامی چین با آمریکا

 لطمه به روابط نظامی چین با آمریکا

یک مقام ارشد چینی گفت: ناکامی در حل و فصل مسائل حساس بین آمریکا و چین می‌تواند به احتمال زیاد به روابط نظامی دو کشور آسیب بزند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا امروز دوشنبه برای دیدار و گفتگو با مقام‌های ارشد چینی وارد این کشور شده است.

رایس عالی ترین مقام آمریکایی است که از زمان اعلام رای دادگاه بین المللی لاهه در خصوص اختلاف چین و فیلیپین بر سر مالکیت منابع و جزایر دریای جنوبی چین، به این کشور سفر کرده است.

دادگاه بین المللی لاهه اخیرا با صدور رای نهایی 497 صفحه‌ای اعلام کرده است که ادعاهای چین درباره مالکیت جزایر و منابع و ذخایر دریای جنوبی چین، بی پایه و اساس است.

سفر رایس با هدف آماده کردن زمینه شرکت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نشست گروه 20 خواهد بود که سپتامبر قرار است در شهر هانگ ژو برگزار شود.

"فان چانگ لونگ" معاون کمیسیون مرکزی ارتش چین در دیدار با رایس گفت: ما باید با یکدیگر صادق باشیم چرا که روابط ما با موانع و چالش هایی روبرو است. روابط نظامی تحت تاثیر برخی مسائل و عوامل حساس و پیچیده قرار گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر نتوانیم این عوامل و چالش ها را به طور مناسب مدیریت کنیم، این مساله احتمالا به روابط نظامی دو جانبه آسیب خواهد زد.

رایس نیز در این باره تاکید کرد: خطرات مربوط به تبعات ناخواسته عملیات ارتش های دو کشور به لطف ارتباطات بهتر و تدابیر اعتماد ساز، کاهش یافته است ولی علی رغم این پیشرفت، ما هنوز چالش ها و اختلافاتی داریم که باید مذاکره و مدیریت کنیم.

طی دو سال اخیر چین دعاوی دریایی گسترده‌ای در دریای جنوبی این کشور مطرح نموده است که توسط کشورهایی مانند فیلیپین، ویتنام، مالزی، برونئی و تایوان با ساخت چندین جزیره مصنوعی و باندهای فرودگاهی نقض شده است.

روابط چین و آمریکا نیز به خاطر اقدامات پکن در ساخت جزایر مصنوعی در دریای جنوبی چین به شدت تیره و تار شده است.

آمریکا همچنین با اقدامات تحریک آمیزی مثل نزدیک کردن کشتی های جنگی خود به جزایر مصنوعی چین در دریای جنوبی چین، عملا قصد تحریک پکن را داشته است.