شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۵

دستگیری جاسوس و نفوذی آمریکا در تیم مذاکره کننده/تکذیبیه وزارت امور خارجه

جاسوس و نفوذی آمریکا

حجت الاسلام و المسلمین‌ اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری ۷ شهریور خود، اصل تحت تعقیب قرار گرفتن و دستگیری متهم به جاسوسی در تیم هسته‌ای را تایید کرد و با اشاره به آزادی وی با قرار وثیقه، اعلام کرد:"اینکه چنین اتهامی نسبت به وی اثبات شود یا خیر، بحث دیگری است".

به گزارش قدس آنلاین به نقل از میزان،حجت الاسلام و المسلمین‌ اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری 7 شهریور خود، اصل تحت تعقیب قرار گرفتن و دستگیری متهم به جاسوسی در تیم هسته‌ای را تایید کرد و با اشاره به آزادی وی با قرار وثیقه، اعلام کرد:"اینکه چنین اتهامی نسبت به وی اثبات شود یا خیر، بحث دیگری است".در روزها و هفته‌های اخیر بحث دوتابعیتی‌ها و نقش آن‌ها در درز احتمالی اطلاعات هسته‌ای، نقل محافل سیاسی و رسانه‌ای شده است؛ افکار عمومی با حساسیت ویژه‌ای ماجراهایی از این دست را رصد و پیگیری می‌کند.اواخر مردادماه جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران از دستگیری و بازداشت یک متهم ایرانی دو تابعیتی در تهران خبر داد؛ متهمی که مرتبط با سرویس جاسوسی انگلیس بود و در حوزه اقتصادی فعالیت می‌کرد.
پس از این اظهارات دادستان تهران، رسانه‌ها شروع به گمانه‌زنی کردند؛ آن‌ها ابتدا مقصود دادستان از متهم دوتابعیتی را "ی-ر" فرزند یکی از مسئولان دولت سابق دانستند اما در اوایل شهریورماه با انتشار خبر بازداشت مسئول امور بانکی تیم مذاکره کننده هسته‌ای، جهت گمانه زنی‌های رسانه‌ها به سمت وی چرخش پیدا کرد.  

دستگیری جاسوس و نفوذی آمریکا در تیم مذاکره کننده
 
در همین رابطه "کریمی قدوسی" نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی  طی مصاحبه‌ای با مجله "رمز عبور" که بخش‌هایی از آن توسط سایت رجانیوز منتشر شد، مدعی دستگیری جاسوس و نفوذی آمریکا در تیم مذاکره کننده ایران شد.
وی در مصاحبه‌اش اعلام کرد: "این جاسوس در سفر محمد جواد ظریف به ترکیه جزء تیم سفر بوده اما از همان داخل هواپیما دستور بازداشت وی صادر می‌شود و وی از داخل هواپیما در ترکیه پیاده نمی‌شود و به ایران بازگردانده می‌شود".

تکذیبیه وزارت امور خارجه

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه بلافاصله به اظهارات نماینده مشهد واکنش نشان می‌دهد و آن را ادعایی بی‌پایه و اساس، بی ربط، کذب محض و قولی غلط می‌نامد. 
قاسمی همچنین اینگونه ادعاها را در زمره دروغ پردازی‌های واهی و بازی‌های سیاسی ناصواب قلمداد می‌کند که وزارتخانه متبوعش قصد ورود به آن‌ها را ندارد.

نماینده شاهین شهر اظهارات نماینده مشهد را تایید کرد

اما پس ازتکذبیه وزارت امور خارجه، حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس به حمایت از همکار مشهدی‌اش پرداخت و نقل قول ذکر شده از سوی وی را تایید کرد؛ حاجی دلیگانی نام متهم به جاسوسی را نیز به زبان راند و مدعی شد که این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در همراهی با ظریف قصد فرار از ترکیه به کانادا را داشت که دستگیر شد.
فرد مزبور پس از آنکه نامش را به عنوان متهم به جاسوسی در رسانه‌ها،عیان دید، طی مصاحبه‌ای با وب سایت "بانک مردم" تلویحا همه چیز را منکر شد؛ البته این مصاحبه  پس از چند دقیقه از خروجی سایت مزبور پاک شد؛ امری که گمانه زنی‌ها را تقویت کرد. 

سخنگوی دستگاه قضا، اصل بازداشت فرد متهم به جاسوسی را تایید کرد

حجت الاسلام والمسلمین‌ اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری 7 شهریور خود، اصل تحت تعقیب قرار گرفتن و دستگیری متهم به جاسوسی در تیم هسته‌ای را تایید کرد و با اشاره به آزادی وی با قرار وثیقه، اعلام کرد:"اینکه چنین اتهامی نسبت به وی اثبات شود یا خیر، بحث دیگری است".

آیا فرد دوتابعیتی با MI6 ارتباط داشت؟

محمد اسماعیل سعیدی، نماینده تبریز در مجلس طی مصاحبه با یک سایت محلی، با اشاره به سابقه این متهم دوتابعیتی دستگیر شده، مدعی شد:«فردی که در کمیته مالی برجام به عنوان مسئول ایفای نقش می‌کرد با MI6 ارتباط داشت. این شخص در اواخر دهه 70 با وزارت دفاع همکاری داشت و به عنوان نماینده ایران در دعاوی کشورمان علیه آمریکا در دادگاه لاهه حضور می‌یافت اما بعدها مسئولین وقت نظارتی متوجه شدند وی به نفع آمریکا کار می‌کند و به همین علت او را بازداشت و از کار اخراج کردند».

حمایت عضو ارشد تیم مذاکره کننده از فرد دوتابعیتی

اما در شرایطی که بحث‌ها پیرامون جاسوس بودن یا نبودن، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای در محافل سیاسی و رسانه‌ای داغ بود و هیچگونه اظهارنظر مشخصی از جانب دولتمردان ابراز نمی‌شد، بعیدی‌نژاد رئیس تیم کارشناسی هسته‌ای کشورمان در کانال تلگرامی‌اش، به دفاع از وی پرداخت و اصرار به جاسوس خواندن وی را توهین به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشور دانست.
بعیدی‌نژاد اگر چه انتشار مطالبی پیرامون دریافت ماهانه 7500 پوند حقوق توسط این فرد را درازای فروش اطلاعات به سرویس‌های جاسوسی انگلیسی و آمریکایی را تلویحا مردود دانست و حتی بنابر اطلاع موثق دوتابعیتی بودن او را زیر سوال برد اما به این نکته هم اشاره کرد که وزارت امور خارجه و مسئولین تیم مذاکرات هسته‌ای، مسئولیتی در قبال گزینش نمایندگان نهادهای ذیربط رسمی کشور در ستاد برجام ندارند.

واکنش کیهان به مرقومه حمایتی بعیدی نژاد

این بخش از مرقومه بعیدی‌نژاد با واکنش روزنامه کیهان مواجه شد؛ این روزنامه در شماره روز پنجشنبه(11 شهریور) خود، نوشت:"اگر در قبال گزینش افراد تیم مذاکرات مسئولیتی ندارید و ورود به بحث صلاحیت این افراد از مسئولیت‌های شما نیست چطور امروز در مقام دفاع از متهم برآمده‌اید؟ آیا دفاع از فردی که به فروش اطلاعات متهم است امروز در حیطه مسئولیت شما قرار می‌گیرد؟ آیا بر سلامت کامل رفتاری این فرد اشراف کامل دارید؟"

ورود کمیسیون امنیت ملی به پرونده دوتابعیتی‌ها

اما کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به صورت ویژه به بحث متهمان دوتابعیتی ورود پیدا کرد؛ صبح روز چهارشنبه(10 شهریور) جلسه فوق العاده این کمیسیون برای بررسی موضوع فوق‌الذکر برگزار شد؛ نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی پیرامون جلسه فوق العاده کمیسیون متبوعش، گفت:" در این جلسه مطرح شد که افراد دو تابعیتی مورد توجه جدی سرویس‌های اطلاعاتی دشمن هستند و در پروژه نفوذ به کار گرفته می‌شوند و نمونه‌های مختلف به کار گرفته شده دارای تابعیت مضاعف هستند که در همین راستا اشاره شد فردی که در جریان مذاکرات هسته‌ای به اتهام جاسوس بازداشت شد، دارای تابعیت مضاعف است".
اگر چه اتهام جاسوسی این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای هنوز به اثبات نرسیده است، اما نکته حائز اهمیت که مورد تاکید برخی فعالان سیاسی و نمایندگان مجلس قرار دارد، ضرورت توجه بیشتر به افراد دوتابعیتی است که از طریق واسطه‌هایی مسئولیت‌های بعضا حساسی را برعهده می‌گیرند و در مواردی تعمدا یا سهوا طعمه سرویس‌های جاسوسی دشمن می‌شوند.
 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.