یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۸

«رشوه عربستان» عامل سکوت اردن

فاجعه منا

یک وبگاه عربی اعلام کرد علت سکوت اردن در برابر فاجعه منا، بیم از قطع رشوه‌های ریاض به «امان» بود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، وبگاه «اردن تایمز» در گزارشی به قلم «عبد الله البیضان»  به حادثه منا و کشتار صدها تن از حجاج کشورهای مختلف و نیز برخورد دولت اردن  با این مساله پرداخت و نوشت: دولت اردن پس از شنیدن خبر وفات دو تن از حجاج این کشور در فاجعه منا اصرار داشت این خبر رسانه‌ای نشود و حتی برخی از رسانه‌ها را از انتشار صحیح آن بازداشت تا مبادا سرزنشی متوجه مقامات عربستانی شود گویا آنها از این حادثه دردآور مبرا بودند.

در ادامه این گزارش آمده است: مردم برای حج با یکدیگر مسابقه می‌دادند تا اینکه آل‌سعود با دین جدیدش آمد و اختلافات فرقه‌ای و تفرقه بین شیعه و سنی، عربی و پاکستانی، حنبلی و حنفی آغاز شد. پس از آن حج از شغلی سعودی به ابزاری برای خوار کردن اسلام توسط آل سعود تبدیل شد.

اردن‌تایمز افزود آل سعود سپس سیاست توسعه‌طلبانه خود را که ارث سیاست انگلیس و طمع‌ورزی‌های آن در منطقه بود، را در حج دخالت داد؛ پس از آن حجاج بیش از یک سوم کشورهای اسلامی با رفتاری تحقیرآمیز در حج روبرو شدند که با رفتار صورت گرفته با حجاج قطر، کویت و امارات تفاوت داشت .

این وبگاه عربی تاکید کرد: دولت اردن از ترس قطع رشوه‌های عربستان بر کشتار حجاج سکوت کرد، رشوه‌ای که نیمی از آن به جیب مقامات عالیرتبه می‌رفت و نیمی دیگر به سمت اردوگاه‌های آوارگان روانه می‌شد؛ آوارگانی که عربستان عامل فرار آنها به کشورهای دیگر شده بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.