چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۳

ملکشاهی:

وزارت امور خارجه بدون شک باید پیگیر وضعیت ایرانیان زندانی در خارج از کشور باشد

اللهیار ملکشاهی

رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه کمیسیون قضایی از طرف مجلس پیگیر وضعیت زندانیان کشورمان در خارج از ایران است، اظهار کرد: از جمله مواردی که ما توانستیم درباره آن اقداماتی را انجام دهیم پیگیری وضعیت زندانیان ایرانی در تایلند و ترکیه بود که اقداماتی موثری را در این راستا انجام داده ایم.

به گزارش قدس آنلاین، اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس درگفت و گو با میزان درباره تعداد ایرانیان زندانی خارج از کشور اظهار کرد: متاسفانه با توجه به پراکندگی زندانیان ایرانی در خارج از کشورمان آمار دقیقی از تعداد زندانیان در خارج از کشور نداریم.
وی افزود: وزارت خارجه به عنوان متولی پیگیری وضعیت ایرانیان در خارج از کشور مدارک و آماری را در این باره در اختیار دارد که بنا بر اطلاعات بنده این اطلاعات نیز به صورت کامل نیست.
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه ما درکشورهای ترکیه، عربستان، عراق، تایلند و چین رقم قابل توجهی زندانی داریم، تاکید کرد: تقریباَ جمهوری اسلامی ایران با همه کشورها قراردادهای مربوط به انتقال مجرمان و محکومان به حبس را انعقاد کرده و در مجلس نیز به تصویب رسانده است و این قراردادها از نظر قانونی مشکلی ندارند ولی متاسفانه این موافقت نامه ها به تنهایی کافی نیستند.
ملکشاهی اظهار کرد: وزارت امور خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران بدون شک باید پیگیر وضعیت ایرانیان زندانی در خارج از کشور باشد زیرا مسئولیت اصلی در این راستا بر عهده دولت ایران است.
وی با بیان اینکه کمیسیون قضایی از طرف مجلس پیگیر وضعیت زندانیان کشورمان در خارج از ایران است، اظهار کرد: از جمله مواردی که ما توانستیم درباره آن اقداماتی را انجام دهیم پیگیری وضعیت زندانیان ایرانی در تایلند و ترکیه بود که اقداماتی موثری را در این راستا انجام داده ایم.
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطر نشان کرد: طبق اقداماتی که از سوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس صورت گرفته  هماهنگ شده است که
بتوانیم در آینده از زندان های ترکیه و بند مربوط به ایرانیان بازدیدی داشته باشیم و اقدامات اولیه را برای مبادله زندانیان انجام دهیم.
ملکشاهی تاکید کرد: در جریان سفر به کشور عراق نیز که به همراه تیم قوه قضائیه کشورمان صورت گرفت مباحثی را برای مبادله زندانیان ایرانی به خصوص افرادی که در ایام اربعین به صورت غیر مجاز وارد کشور  عراق می شوند انجام داده ایم.
وی درباره بازداشت ایرانیان در مرز ایران و عراق طی چند روز گذشته اظهار کرد: آمار دقیقی درباره تعداد ایرانیان دستگیر شده نداریم اما طبق اعلام غیر رسمی بیش از ۱۰۰۰ نفر از ایرانیان در طی چند روز گذشته به دلیل عدم داشتن روادید در خاک کشور عراق دستگیر شدند.
رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه هر کشوری مقررات خاص خود را دارد، تاکید کرد: همانطور که ورود غیر قانونی به ایران جرم است و مجازات دارد این قانون در عراق هم لحاظ می شود.
 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.