شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۰

گزارشی از افتتاحیه جشنواره ۳۵ فیلم فجر؛

سینمای ایران به احترام آتش‌نشانان تمام قد ایستاد/ صالحی امیری: جشنواره فیلم فجر جشنواره نشاط و امید خواهد بود / ایوبی: سینمای امید تحقق یافت

جشنواره فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره فیلم فجر را جشنواره امید و نشاط می‌نامم حضور جوانان خلاق در هنرهای مختلف فضای پرامید را نوید می‌دهد و این واقعیت انتظارات و مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند.

به گزارش قدس آنلاین، عصر امروز؛ شنبه (نهم بهمن ماه) هنرمندان و مدیران سازمان سینمایی برای شرکت در مراسم افتتاحیه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر وارد سالن برج میلاد شدند.  اکثر هنرمندانی که امسال در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر فیلم هایشان مورد توجه هیات انتخاب قرار گرفت در سالن حضور داشتند. سید رضا صالحی امیری ( وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمدمهدی حیدریان (مشاور وزیر ارشاد) حجت اله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی)، حبیب ایل بیگی (معاون ارزشیابی و نظارت)، علیرضا تابش (مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی) و... در این مراسم حضور داشتند. 

احسان کرمی اجرای این مراسم را بر عهده داشت و او صحبت‌های خود را با یادی از زنده یاد کاظم افرندنیا و فقدان او آغاز کرد. 

محمد حیدری دبیر جشنواره سخنان خود را با عرض سلام و ادب به خانواده سینما، مقام عالی وزارت، رئیس سازمان سینمایی، مدیران و هنرمدان آغاز کرد و به یاد جانفشاشان آتش نشان آغاز کرد و گفت: امید سال جدید سال پررونقی برای سینمای عزیزمان باشد. سال نوی سینمای ایران مبارک .

 گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه جشنواره، نشست ها و آئین رونمایی از جشنواره فیلم فجر بخش دیگری از مراسم افتتاحیه جشنواره در دوره سی و پنجم فیلم فجر را تشکیل داد.

احسان کرمی سخنان خود را با یاد آتش‌نشانان سانحه پلاسکو ادامه داد و این عزیزان را رهروان راه آرش کمانگیر و پوریا ولی خواند. در بخش دیگری از مراسم تصاویری از تلاش بی وقفه این عزیزان در سانحه آتش سوزی پلاسکو و شهید نیروی انتظامی کنعانی پخش شد. 

لوح تقدیر به مادر و پدر شهید کنعانی در مراسم افتتاحیه جشنواره با حضور صالحی امیری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی، حجت الاسلام مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به خانواده شهید اهداء شد. 

امیر مهدیان آتش نشان حاضر در پلاسکو در مراسم افتتاحیه با اصرار برگزار کنندگان حاضر شد اما خواست تا به احترام شهدای آتش نشان در سکوت روی صحنه حاضر شوند اما با اجازه از وی از سر هیجان ایشان را تشویق کردند. 

آتش نشانان سه ساعت و نیم با خون خود سازه را نگه داشتند

مهدیان در میان تشویق حضار گفت: ببخشید که مجلس شما را اندوهگین کردم صحنه هایی که دیدم و اتفاقاتی که برای این عزیزان افتاد و گل هایی که پرپر شدند حضور همه شما و مردم غیرتمند و ارگان ها و سازمان ها مارا دلگرم کرد. ما شهدا را پیدا کردیم و انشاءالله تشییع می کنیم .

وی ادامه داد: این تشویق ها برای شهدایی است که جانشان را فدا کردند. اگر این عزیزان نبودند  نیم ساعت سازه تحمل می کرد اما سه ساعت و نیم با ایثار بچه ها سازه را نگه داشتیم. بچه ها  با خون خودشان سازه را نگه داشتند تا مردم خارج شوند این برای ما افتخار است این شغل را انتخاب کردیم . امیدواریم شهروندان ایمنی خودشان را رعایت کنند. 

بخش بزرگداشت های جشنواره با کلیپ آماده شده برای «محمد کاسبی » آغاز شد. در کلیپی که آماده شد کاسبی توضیح داد که رابرت دنیرو از بازی اش در فیلم «پدر » تعریف کرد و او تاکید کرد که فیلم های سینمای ایران کمتر به دست هنرمندان هالیوودی می رسد. 

مجید مظفری و همایون ارشادی برای تقدیر از محمد کاسبی روی صحنه آمدند. محمد کاسبی در شب بزرگداشتش گفت: با عرض سلام. جشن بزرگ خانواده عزیز سینمای ایران مبارک باشد برای همه آرامش درون و سعادت از خداوند خواستارم.

همسر کاسبی هم به روی صحنه آمد و در کنار همسرش سیمرغ و لوح تقدیر جشنواره را به خانه بردند. 

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با حضور روی صحنه جشنواره گفت: من هم مثل شما تحت تاثیر بخش اول برنامه هستم ادای احترام به شهدای نیروی انتظامی و مرزداران ما و شهدای آتش نشان. در این جهان آشوب و ناامنی عجیبی وجود دارد اما ما در آرامش از  هنر این کشور قدردانی می کنیم. تحت تاثیر رشادت های کسانی هستیم که این روزها به نام آنها  است. همدلی ایجاد شده در کشور  جای تبریک دارد. از همه عزیزانی که در این همدلی کمک کردند تشکر می کنم و از همه عزیزانی که در این مراسم حضور دارند شخص وزیر محترم ارشاد و سینماگران که تلاش خالصانه خود را تقدیم مردم می کنند. 

وی ادامه داد: از دبیر جشنواره فیلم فجر که توانا و دانا این دوره را برگزار می کنند سپاسگزاری و تشکر می کنم .  اگر امنیت و آرامش وجود دارد برای خون دل و جگرهایی است که می خورند تا این بوستان های زیبا را داشته باشیم. فیلمسازانی که با خون دل فیلم می سازند و سینمای ایران را  با افتخار مطرح کردند سپاسگزارم.  من سخنران نیستم و گفتنی ها را  وزیر ارشاد خواهند گفت.  امسال چهارمین سال است که افتخار دارم در خدمت شما هستم. چهارمین و آخرین جشنواره دولت یازدهم را برگار می کنیم. یادمان هست فضای تلخی بود چقدر من باید شمس و مولانا می خواندم که امیدوار باشید که می گذرانیم . همه بحران ها را باهم در سینما داشتیم و خوشحالم بحران هویت و مشروعیت داشت. سینما بر روی صندلی اتهام نشسته بود. دوران سختی بود. مخاطبین زیر خط فقر بودند سوال بود سینما برای چه اما امروز سینما یک مطالبه است. امیدوارم دهه 90 شکوه جشنواره سینمای امید است. سینمای امید یک آروی دست نیافتنی نیست. سینمای امید تحقق یافته است. همه کسانی که دوست دارید ایران سربلند باشد باید بدانند سینمای ایران سربلند است. بیشتر فیلم ها را دیدم خستگی های چهار ساله از تن من درآمد خدا را شکر چهار سال با شما و برای شما و در کنار شما گذاشتم. سینمای امید تحقق یافته نیمی از فیلم ها مال جوان ها است. فیلم های دوم و سومی ها که امضای خود را بر پای فیلم ها گذاشتند آنها در زیر چتر حمایت موسفیدان سینما گذاشتند. 

مشفقانه به مسایل اجتماعی توجه شد/ گیشه و اندیشه در کنار هم پیش می رود

ایوبی در ادامه گفت: در سینمای اجتمای امسال امید موج می زند. بی نظیر است. آسیب های اجتماعی که خواست مقام رهبری است توسط فیلمسازان بیان شد نه برای غر زدن مشفقانه به مسایل اجتماعی نگاه کردند. در عرصه دفاع مقدس هم همینطور فیلم ساده وکم هزینه و مرز بین سینمای دفاع مقدس ساخته شد که ارزشمند است. یقین دارم سال آینده سال باشکوهی خواهد بود. گیشه و اندیشه در کنار هم پیش می روند. مردم خوشحال خواهند شد و لذت خواهند برد. من اطمینان می دهم به رهبر معظم انقلاب و مسئولان که سینمای ایران سینمای امید است و قدر سینما را بدانید و می دانیم . امروز مفهوم قدرت عوض شده ، یکی از جلوه های قدرت ما سینما است. وقتی بانوی هنرمند ایرانی اعلام می کند اسکار تحریم می کنم شبکه ها را می دیدم تصویر این بانوی ایرانی بود. این قدرت سینمای ایران است. 

سینماگران مرزداران هویت و فرهنگ ما هستند

رئیس سازمان سینمایی گفت: امروز از مرزداران تجلیل کردیم و بسیار کار خوبی است. سینماگران ما مرزداران هویت و فرهنگ ما هستند و بگذارید عرض کنم در جهان امروز کیارستمی و اصغر فرهادی که از این فرهنگ و تمدن در جهان سینمای ایران را می برند و می گویند این است مرز اسلام ایرانی و فرهنگ ایرانی است و کشورهای منطقه نمی توانند این مرز را مشخص کند. افتخار می کنم که خادم کوچک شما هستم. 

غلامرضا موسوی در مراسم بزرگداشتش با تشکر از برگزارکنندگان جشنواره گفت: تهیه کنندگی به خاطر سه دوست عزیزم بودند.شادروان بهشتی گفتند چرا به صورت تعاونی فیلم نمی سازید و ایشان توضیح دادند بهترین روش این است که نیروی کار و سرمایه روی هم می گذارند و تولید صورت می گیرد. من به عنوان تهیه کننده کار را شروع کردم. من باید یاد کنم از مدیرانی که به من و تیمم کمک کردند. دوستانی مثل علی مرادخانی، مهدی مسعود شاهی و محمد مهدی حیدریان باعث شدند. 

موسوی: به احترام ترانه علیدوستی کلاه از سر برمی‌دارم

وی ادامه داد: با توجه به نظم انقلابی که وجود داشت دفتر پخش راه اندازی کردیم. در دولت دهم با سیستمی برخورد کردیم که صنف سازی شد و طبیعتاً عصبانی شدیم و شعارهای دم خانه سینما و جلسات خانه دو و... شکل گرفت. براساس فرمایش بزرگوار باید بخشید و بخشیدیم. اما نباید فراموش کنیم برخی از دوستان چه کردند. برخی از مسئولین محترم در سینما مقدرات صنف را در اختیار افرادی که سابقه شان را می دانیم بگذارند. تشکر می کنم از ترانه علیدوستی ، من هم رصد کردم و بسیار موثر بود من به احترام ایشان کلاه از سر برمی دارم و از ایشان از طرف همکارانم متشکرم . طبیعتاً از همسرم تشکر می کنم که از 38 سال تحمل کند. 

سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگر آئین افتتاحیه سخنان خود را با سلام به فرهیختگان آغاز کرد و گفت: امروز قبل از اینکه به دیدار شما بیایم فکر می کردم چه پیامی را برای جامعه بزرگ و نجیب و با شرافت سینما بیاورم از منظر انسانی، اجتماعی و اخلاقی چه پیامی باید داشته باشم و بازگو کنم . چند جمله ای که زبان دل است را یادداشت کردم امیدوارم آنچه در هدفگذاری و برنامه ریزی برای جامعه سینما داریم محقق شود. قبل از آمدن به این مراسم با رئیس جمهور جلسه داشتیم که ایشان هم به اهالی فرهنگ و هنر سلام رساندند. 

سینما رویکرد اجتماعی و جامعه محور دارد/ صیانت از اصحاب سینما وظیفه دولت است

وی ادامه داد: آغاز به کار جشنواره فیلم فجر در آستانه دهه فجر به اصحاب هنر و جامعه فرهیخته و عموم علاقمندان به این هنر صمیمانه تبریک می گویم . جشنواره فیلم فجر یادآور نشاط و تحرک و پویایی و امید است. سینمای ایران امروز زبان گویا و موثر جامعه ای است که در تحولات دهه چهارم انقلاب بیش از هر زمان دیگری رویکرد اجتماعی و جامعه محور دارد. مسایل اجتماعی و آلام جامعه در آینه سینما آشکار و هویدا است. اقبال گسترده به سینما نشان می دهد امروز توجه به این هنر به یک نیاز اجتماعی تبدیل شده است. افزایش مخاطبین و میزان بالای تولید و فروش در سینما در سالهای اخیر موید این مطلب است. امروز به خانواده بزرگ سینما که جملگی انسان های ارزشمند،دردآشنا و دلسوز هستند فراتر از سرمایه فرهنگی نگاه می کنیم به مثابه یک سرمایه اجتماعی به این عزیزان می نگریم. ما امروز صیانت از اصحاب سینما را وظیفه خود می دانیم. نقش این قشر فرهیخته در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه نقش بی بدیل و کم نظیر است . ما به این اصحاب اعتماد و باور داریم و معتقدیم به امید و نشاط اجتماعی و کاهش آسیب اجتماعی و ارتقاء فرهنگ عمومی و توسعه اخلاقی می توانیم امیدوار باشیم. 

ضرورت تشکیل سازمان نظام صنفی هنر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اجازه می خواهم در این  ضیافت ، جشنواره  فیلم فجر را جشنواره امید و نشاط بنامم . حضور جوانان  خلاق در هنرهای مختلف فضای پر امید را نوید می دهد این واقعیت انتظارات و مسئولیت ما را سنگین تر می کند. ما وظیفه داریم زیر ساخت های مناسب را فراهم کنیم. عدالت فرهنگی را برای بهره مندی همه شهرها و نقاط کشور از شکوفایی سینما محقق سازیم. من به ضرروت تشکیل سازمان نظام صنفی هنر اعتقاد دارم. در دیدار با تشکل های سینما این مهم را  بیان کردم حداکثر توان خود را برای ایجاد این نهاد به کار خواهم بست. زیرا این مسیر در کاهش مشکلات و موانع موثر خواهد بود. معتقدم از سطوح کودکان مدارس تا کلیه سطوح اجتماعی از عنصر سینما به بهترین نحو استفاده کنند. امروز به تنوع و تکثر باور دارم وآن را نه تنها تهدید بلکه فرصت دائمی میدانم. سینما می تواند این تنوع و تکثر را برای همدلی، همنوایی و انسجام بیشتر نمایندگی کند.

صالحی امیری ادامه داد: سینما می تواند با آغوش گسترده آینه شفاف باشد و گام موثر برای رفع آسیب ها و نشاط جامعه بردارد. امروز بستر مناسبی برای سینماگران فراهم است تا بتوانند پرچمداران حوزه فرهنگ و هنر باشند و نام ایران را اعتلاء ببخشند. استمرار حضور بین المللی ایران ثمره برزگ سینمای ایران است که حامل ارزش های اخلاقی، انسانی و کاستی های اجتماعی است. امیدوارم جشنواره امسال محلی برای گسترش تعامل و سازگاری و کانونی برای انسجام فرهنگ و هنر  جشنواره سی و پنجم جشنواره امید و نشاط باشد.

در بخش دیگر مراسم جوایز بخش اقلام تبلیغی اهدا شد. 

روح‌الله موحدی،  با رای هیات داوران این بخش برای آنونس فیلم سینمایی «سیانور»، ساخته بهروز شعیبی؛ نخستین سیمرغ این دوره از جشنواره فیلم فجر را از آن خود کند.

وی هنگام کسب این جایزه گفت: سپاس از محمود رضوی با افتخار سیمرغ را به سازندگان سیانور تقدیم می کنم . 

«طاها ذاکر» موفق شد برای پوستر فیلم «فصل باران های موسمی»، دومین سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر را دریافت کند.

ذاکر گفت: معتقدم جایزه ها به ما اعتبار نمی دهند ما به جایزه فجر اعتبار می دهم و تقدیم می کنم به آقای عیاری برای فیلم «کاناپه» تقدیم کنم .

در این مراسم همچنین سیمرغ بلورین بهترین عکس ضمن تقدیر از مونا سرتوه برای فیلم اروند و انتظام برای «تابو»، به مریم تخت کشیان برای «نیمرخ ها»اهدا شد.

در بخش دیگر آئین افتتاحیه علیرضا قربانی روی صحنه آمد تا قطعاتی را اجرا کند مشکلات فنی برای اجرای ایشان به وجود آمد که به سرعت رفع شد و قطعاتی را اجرا کرد.

کلاری: تورج مرا تحمل کرد/ من  از فیلمبرداری چیزی نمی دانستم 

ایرج رامین فر و محمود کلاری برای اهدای جایزه تورج منصوری به روی صحنه آمدند. کلاری درباره این هنرمند گفت: به تقاضا و خواسته و اشتیاق بی حد و حصر خودم اینجا هستم تا این افتخار را داشته باشم که در این لحظه باشکوه در کنارش باشم. او خیلی بزرگتر از این حرف‌ها است. وقتی وارد سینما شدم هیچی از فیلمبرداری نمی دانستم. من یک عکاس بودم که با دوربین و عکاسی آشنا بودم ویژگی های دوربین و نور را نمی شناختم او اولین استاد من بود و با او یاد گرفتم در سه چهار سالی که با ایشان مانوس بودم. من را تحمل کرد و خیلی چیزها غیراز فیلمبرداری به من آموخت. این ذهن پویا و تجربه گرا ایشان به من منتقل شد و بسیاری از خواسته ها و یژگی های او مرا به این موقعیت و جایگاهی که هستم (اگر که جایگاهی هست) رساند. او در ارتقاء سینمای ایران نقش دارد. 

منصوری: پلاسکو را فراموش نکنیم

تورج منصوری در مراسم بزرگداشتش گفت: یک چیزهایی درباره من گفته شد که زیاد واقعیت ندارد. خواهش می کنم ساختمان پلاسکو را فراموش نکنید. در نظر داشته باشید هوای تهران مثل ساختمان پلاسکوی بعدی باشد رعایت کنید.

آخرین بزرگداشت آئین افتتاحیه به فرهاد توحیدی اختصاص یافت. شادمهر راستین و شهرام اسدی برای ارایه جایزه این بخش حضور داشتند. 

شادمهر راستین گفت: آقای توحیدی رئیس و دوست ما و نمونه ای از فیلمنامه نویس در ایران هستند. خیلی ها نویسنده بین ادبیان و فیلمنامه نویسان پیوند زدند. دورانی که مشکل داشتیم در خانه سینما پیک صلح بودند و فردی مثل توحیدی چرخ دنده سینما را روان می کند در بالاترین مدارج نویسندگی حضور داشتند. توحیدی آرتیست است کیانیان هم آرتیست، ما همه آرتیست هستیم. جا دارد مسئولیت اجتماعی را بپذیریم و حضور داشته باشیم. 

فرهاد توحیدی در شب بزرگداشتش گفت: من چند تشکر می کنم ، چند غر بزنم و با آقای وزیر صحبت کنم و... از دو پسر هنرمندم نوید و نیما که موثر هستند از مادر که انرژی مثبت ایشان همیشه همراه هست تشکر می کنم . بین این همکاران شایسته ای که وجود دارند من کوچکترین هستم و این بزرگداشت را به خود نمی گیرم و این بزرگداشت را تنها  احترام جشنواره به جایگاه فیلمنامه نویسی قلمداد می کنم . 

وی در ادامه گفت: یک اظهار گله دارم و آن این است که برخی از بزرگان سینما فیلم داشتند ولی فیلمشان رد شد. گلایه می کنم به خصوص برای کیانوش عیاری.

این نویسنده فیلمنامه تاکید کرد: آقای وزیر من خود را خادم سینمای ایران می دانم و خوشحالم که شما گفتید می خواهید سازمان نظام صنفی هنر ایجاد کنید. من به عنوان یک سینماگر می خواهم که سینما مناسبات صنعتی داشته باشد تا در کنار آن به حق مالکیت توجه شود. از وزارت ارشاد و سازمان سینمایی می خواهم که حق و اختیار تصمیم گیری برای سینما را به خارج از این دو نهاد نبرند و از شما آقای وزیر می خواهم اقتدار خود را ناشی از اقتدار هنرمند بدانید. اگر به اقتدار هنرمندان توجه داشته باشید قطعا وزیر موفقی خواهید بود. 

احسان کرمی مراسم را با آرزوی سلامتی برای بیماران و خواندن قطعه شعری به پایان برد. 

در مراسم افتتاحیه هنرمندانی چون  مهرداد صدیقییان، صدیقه کیانفر، سیروس الوند، محمود گبرلو، قاسم زارع، حمیدرضا آذرنگ، مریم دوستی، مهدی صباغ زاده، کاوه صباغ زاده، مهتاب کرامتی، ناصر هاشمی، منوچهر هادی، مجید مظفری ، یکتا ناصر ، مهران احمدی، پوران درخشنده، رضا یزدانی، مهدی کرم پور، گوهر خیراندیش، مجتبی امینی، مصطفی سلطانی و.. حضور داشتند.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.