سه‌شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲

ظریف در اجلاس اکو:

لزوم معماری جدید در همگرایی منطقه اکو /حمایت کامل ایران از ریاست پاکستان بر این سازمان

ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: سازمان همکاری اقتصادی بهترین گزینه جهت همکاری بین کشورهای منطقه است و نه تنها همکاری های اقتصادی بلکه می توان روابط سیاسی و امنیتی اعضا را نیز گسترش دهیم.

به گزارش «قدس آنلاین» به نقل از اداره دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، محمدجواد ظریف وزیر  امور خارجه  جمهوری اسلامی ایران و رئیس بیست و یکمین شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی اکو در اجلاس بیست و دوم سخنرانی کرد.

ظریف سخنان خود را با درود به ملت و دولت جمهوری اسلامی پاکستان برای میزبانی این اجلاس و تمهدیدات فوق العاده و مهمان نوازی سخاوتمندانه شان آغاز کرد و افزود: از آخرین نشست شورای وزرا تاکنون، چارچوب و شبکه های اکو برای همکاری منطقه ای به خوبی فعال بوده اند و این مهم تنها به یمن مشارکت کشورهای عضو، دبیرخانه و شرکای سازمان اکو محقق شده است. دبیرکل محترم در گزارش خود به تفصیل به دستاوردهای بخشی و چالش های پیش روی سازمان از اجلاس بیست و یکم تاکنون، پرداخته است. مایلم مراتب تشکر قلبی خود را نسبت به ایشان و همکارانشان در دبیرخانه برای تعهد و تلاش وافرشان جهت اجرای دستور کار جامع اکو ابراز کنم.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: در پایان دوره ریاست شورای وزرا، در اینجا و به طور خلاصه نظرات خود را در خصوص وضعیت حاضر اکو و نیز تلاش های آتی آن برای ایفای نقشی بزرگ در آینده روابط میان کشورهای عضو با شما در میان می گذارم. در اجلاس بیست و یکم شورای وزرا در نوامبر ۲۰۱۳ و همچنین در «بیانیه تهران» وزرا به روشنی اعلام کرده اند که همکاری مستمر منطقه ای در چارچوب اکو قبل از هر چیز نیازمند تقویت ظرفیت های نهادی و عملیاتی سازمان است.

وی ادامه داد: این اقدام اکو را قادر می سازد تا به موقع و به نحو موثر به نیازها و آمال کشورهای عضو پاسخ دهد، به این ترتیب و در پاسخ به این نیاز، ضرورت و اهمیت اصلاحات قوت گرفت و در ادامه با روندهای جهانی که در چارچوب دستور کار جهانی توسعه پس از ۲۰۱۵ پدید آمد، تقویت شد.

ظریف اظهار کرد: هرچند اصلاحات و تغییرات مد نظر هنوز به سرانجام نرسیده است، نقشه راه مربوط به آن همان «چشم انداز اکو ۲۰۲۵» می باشد، تدوین شده است. کشورهای عضو با کمک دبیرخانه چشم اندازی را طراحی و ترسیم کرده اند که اهداف و برنامه های اکو را در دهه آینده پایه ریزی می کنند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اینکه انتظار می رود این «چشم انداز» همراه با طرح اقدام مرتبط با آن ما را به سمت همگرایی و پیوستگی بیشتر منطقه ای رهنمون سازد، بیان کرد: اگر این هدف محقق شود، اکو به مرحله و جایگاه مهمی در طی سه دهه تاریخ تحول خود دست می یابد.

وی افزود: بر ای اطمینان از این که «چشم انداز» و سایر چارچوب های مشابه به موقع و به طور موثر به نتایج مورد انتظار نایل می آید، قبل از هر چیز نیازمند معماری جدید اقتصادی منطقه ای برای همکاری و همگرایی در منطقه اکو می باشیم. این معماری جدید باید مبتنی بر یک الگوی کلان اقتصادی بوده و با مدل های رشد اقتصادی مناسب برای منطقه حمایت گردد.

ظریف تصریح کرد: من قویا بر این باورم که سازمان اکو باید وقت و انرژی بیشتری را برای طراحی دقیق چارچوب ها و سازوکارهای اجرای «چشم انداز» صرف کرده و از این طریق بستر مساعدی را برای سیاستگذاری در راستای تحقق «چشم انداز» پدید آورد.

وزیر امور خارجه کشورمان اضافه کرد: سازمان اکو به عنوان یک سازمان عضو محور تنها در صورتی توفیق خواهد داشت که همه اعضا در آن حضور فعال داشته باشند. ترتیبات و موافقتنامه هایی که کلیه اعضا در آن مشارکت نداشته اند تاثیرات منفی نهادی و ساختاری خود را بر سازمان اکو برجای گذاشته است. لازم است همه کشورهای عضو در فعالیت های اکو حضور  داشته باشند و در مقابل، سازمان اکو هم باید ثابت کند که در خدمت منافع همه اعضا می باشد.

وی ادامه داد: کشورهای عضو به روشنی خواستار این هستند که سازمان اکو بر پروژه ها و برنامه هایی متمرکز باشد که بیشترین منافع  اقتصادی را برای کلیه اعضا و نیز منطقه اکو به ارمغان می آورند. اکو باید ثابت نماید که برای تک تک اعضا منفعت زا بوده احساس تعلق و وابستگی به خود را تقویت می کند. در مقابل، ما به عنوان کشورهای عضو باید از سازمان اکو و فعالیت های آن کاملا پشتیبانی کنیم.

ظریف با یبان اینکه جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به ادامه حمایت از اکو می داند، اظهار کرد: ما بر این باوریم که سازمان همکاری اقتصادی بهترین گزینه جهت همکاری بین کشورهای منطقه است. ما معتقدیم که منطقه گرایی برساخته اکو نه تنها چشم انداز توسعه اقتصادی فردی و جمعی کشورهای عضو را تقویت می کند، بلکه روابط سیاسی و امنیتی اعضا را نیز گسترش می دهد. ما می توانیم از طریق اجرای طرح های همکاری و همگرایی اکو ظرفیت های خود را برای مواجهه فردی و جمعی با چالش ها و کاهش آسیب ها بالا ببریم.

وزیر امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: مایلم حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران را از ریاست جدید سازمان اکو یعنی جمهوری اسلامی پاکستان اعلام کنم، جمهوری اسلامی ایران همچنان از دبیرکل و دبیرخانه اکو در انجام وظایف خود در اجرا و نظارت بر برنامه های سازمان حمایت خواهد کرد.

گفتنی است فردا نشست سران اجلاس اکو با حضور حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.