دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۷

تبرئه عاملان فاجعه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه از سوی عربستان سعودی

منا

عربستان سعودی عاملان حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه در سال ۲۰۱۵ را که بیش از ۱۰۷ کشته برجای گذاشت، تبرئه کرد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، رسانه های سعودی گزارش دادند دادگاهی در عربستان گروه بن لادن که در زمینه ساخت و ساز بناها و زیرساخت های شهری فعالیت دارد را در پرونده حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه در سال ۲۰۱۵تبرئه کرد.

در این حادثه که در ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی بوقوع پیوست، ۱۰۷ نفر کشته و ۴۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. الشرق الاوسط اعلام کرد گروه پیمانکاری بن لادن با ارائه شواهدی مدعی شد بدی آب و هوا در آن روز و افت ناگهانی دما سبب بروز این حادثه شده است.

روزنامه الشرق الاوسط نوشته است: وکلای مدافع گروه بن لادن شواهدی ارائه دادند مبنی بر اینکه این شرکت از اوضاع جوی اطلاع نداشت و بدی آب و هوا در آن روز و افت ۲۰ درجه ای دما به یکباره عامل سقوط جرثقیل بوده است.

گفتنی است این حادثه که سال ۲۰۱۵ و اندکی پیش از آغاز مراسم حج به وقوع پیوست، ۱۰۷ کشته برجای گذاشت که از این تعداد، ۱۱ نفر ایرانی بودند. مقامات سعودی در آن سال از اعمال مجازات های شدید در خصوص این شرکت پیمانکاری که از سوی خاندان سرکرده سابق القاعده، اسامه بن لادن تأسیس شده بود، سخن گفتند. گروه بن لادن سال‌ها پروژه‌هایی به ارزش میلیاردها دلار برای توسعه مسجدالحرام در دست داشته است.

همچنین شایان ذکر است در همان زمان نیز رسانه ها به نقل از یک مهندس در گروه بن لادن گزارش دادند که وی با رد هرگونه خطای فنی در حادثه سقوط جرثقیل در مکه، این مسأله را مشیت و اراده الهی عنوان کرده بود. پیشتر رسانه ها از تلاش مقامات آل سعود در طرح سناریویی هدفمند به منظور تبرئه خود از مسئولیت فاجعه هولناک سقوط جرثقیل در مسجد الحرام گزارش داده بودند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.