شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰

بزرگ‌ترین موکب استان اصفهان با عنوان «شهدای مدافع حرم»در کربلا برپا می شود

موکب

اصفهان- رییس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان اصفهان با اشاره به صدور مجوز ۵۷ موکب اصفهانی برای پذیرایی از زائران حسینی اربعین، گفت: بزرگ‌ترین موکب استان، با عنوان «شهدای مدافع حرم استان اصفهان» در کربلا برپا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، مصطفی نوریان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موکب‌های زیادی از استان اصفهان در ارائه خدمات به زائران اباعبدالله الحسین در اربعین فعالیت‌هایی را آغاز و در حال انجام هستند.

وی با بیان اینکه از سال ۹۴ دولت برای ارائه خدمات به زائران در پیاده‌روی اربعین همت گماشت، گفت: دولت از سال ۹۵ وزارت کشور را مسئول اجرای راهپیمایی اربعین دانست و رسماً مسئول اجرای اربعین در کشور شد.

رییس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان اصفهان اظهار کرد: وزارت کشور از خردادماه هرسال دستور تشکیل ستاد اربعین استان‌ها را صادر می‌کند و در هر استان به ریاست استاندار ستاد اربعین ساختار پیدا می‌کند، که در دو سال اخیر استاندار اصفهان این وظیفه را بر عهده معاون سیاسی خود قرار داده است.

نوریان گفت: ۹۹ درصد اجرای کمیته اسکان، تغذیه و آرامش و آسایش برای انجام زیارت بر عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات گذاشته‌شده است.

رییس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان اصفهان با بیان اینکه ۱۵ فرآیند اجرایی و آمادگی برای علاقه‌مندان به زدن موکب مدنظر قرارگرفته است، اظهار کرد: برای اولین بار طبق ساختار برای هر موکب یک مسئول اجرایی، سه نفر هیئت‌امنا و یک روحانی باید معرفی شوند.

وی با اشاره به صدور پروانه موکب داری در ایام اربعین حسینی برای اولین بار در سال جاری، گفت: در پایان مراسم از سوی بعثه مقام معظم رهبری، ستاد بازسازی عتبات، بازرسی کشور و وزارت کشور ارزیابی صورت خواهد گرفت.

نوریان، با بیان اینکه حداکثر ظرفیت موکب‌های استان اصفهان در عراق سه هزار ظرفیت اسکان دارد، اظهار کرد: موکب بازنشستگان صاحب‌الزمان(عج) در کربلای معلای ظرفیت پذیرش این تعداد را دارد.

رییس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان اصفهان با اشاره به اخذ ۵۷ مجوز برپا کردن موکب برای علاقه‌مندان اصفهانی، گفت: از این تعداد ۸ موکب در مرزهای داخلی به زائران اربعین حسینی ارائه خدمت خواهند داشت.

وی با بیان اینکه تابه‌امروز ۲۴ هزار و ۵۰۰ نفر محل برای اسکان و ۶۰ هزار نفر تغذیه ساماندهی شده است اظهار کرد: یک هزار و ۵۰۰ ویزای رایگان برای خادمان و مدیران این موکب‌ها صادرشده است.

نوریان گفت: موکب‌های ایرانی در کربلا از دهم آبان ماه سرویس‌دهی خود را به زائران آغاز خواهند کرد.

رییس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان اصفهان با بیان اینکه در عراق از اول صفر راهپیمایی‌های خود را آغاز می‌کنند، اظهار کرد: عراقی‌ها از زمان اول صفر موکب‌های خود را فعال می‌کنند ولی موکب‌های ایرانی برای مدت هفت روز برای تغذیه برنامه‌ریزی کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۵ موکب را در یک زمین و حدود ۱۰ هزار متر زمین با عنوان موکب شهدای مدافع حرم استان اصفهان برپا خواهد شد، هشت هزار و ۵۰۰ نفر اسکان و ۲۰ هزار تغذیه روزانه را انجام خواهند داد و در حال حاضر در حال آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم است.

نوریان گفت: ۴۰ هزار نقشه راهنمای این موکب بزرگ برای زائران در عراق تهیه‌شده است.

رییس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان اصفهان تصریح کرد: طبق وظیفه اعلامی زیرساخت‌های لازم در عراق را باید ستاد اربعین کشور انجام می‌داده است که دو سال است اصلاً این وظیفه خود را انجام نداده  و ستاد بازسازی خود تمامی هزینه‌هایش را پرداخت کرده است.

وی گفت: موکب‌هایی در شهرستان‌های آران، نطنز و کاشان در حال انجام است که مانند زمان جنگ برای پیاده‌روی اربعین از قبل فرارسیدن این ایام به‌صورت خانه به خانه خود مشغول جمع‌آوری نذورات و کمک‌های خود برای این ایام هستند.

نوریان تأکید کرد: ستاد بازسازی با مشارکت مردمی به بازسازی عتبات می‌پردازد و به‌هیچ‌وجه از بودجه دولتی در این زمینه صورت می‌گیرد.

رییس ستاد بازسازی عتبات و عالیات استان اصفهان با اشاره به برخی از فعالیت‌های این ستاد در عتبات، گفت: ساخت صحن حضرت زینب(س) با ۱۲۰ هزار مترمربع یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های در حال انجام و آزادسازی‌ها این مساحت انجام‌شده است.

وی ادامه داد: در عملیاتی دیگر گنبد حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) هشت متر بلندتر خواهد شد که از ۲۰ کیلومتری پیدا خواهد بود و مردم از آن فاصله می‌توانند بارویت گنبد عرض ارادت کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.