یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۶

عضو شورای عالی فضای مجازی:

یک پیام کوتاه حساب شده کار صدها سخنرانی را می کند

ضرغامی

گیلان-عضو شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: گاهی یک پیام کوتاه در حد یک گزاره، اما حساب شده و با مخاطب شناسی دقیق کار صدها سخنرانی و منبر و مقاله را می کند.

به گزارش قدس آنلاین ، عزت الله ضرغامی، عضو شورای عالی فضای مجازی شامگاه شنبه در اختتامیه نخستین جشنواره ملی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های خبری و تحلیلی که با موضوع «مبارزه با مفاسد اقتصادی» در سالن اجتماعات نیروی انتظامی استان گیلان در رشت برگزار شد، خبرنگار بودن را تنها یک شغل ندانست و اظهار کرد: خبرنگاری یک آرمان و اعتقاد است و قدم گذاشتن در این راه عشق و علاقه خاص می خواهد تا منجر به موفقیت شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان اینکه خبرنگاران در بیان مسائل صنفی خودشان مظلوم هستند و از توانمندی رسانه ای استفاده نمی کنند، افزود: آنچه که باعث می شود خبرنگاران در این مسیر ثابت قدم باشند، استوار حرکت کنند و کارهای ماندگار برای هدایت افکار عمومی انجام دهند، همان آرمان و راهبردی است که با همه وجود آن را دنبال می کنند.

وی کار اصحاب رسانه را انتقال پیام در قالب خبر، گزارش و تحلیل خبری دانست و تصریح کرد: پیامی که از یک فرد رسانه ای به یک مخاطب خاص یا عام منتقل می شود باید موفق باشد. در اصطلاح ارتباطات، ارتباط موفق زمانی شکل می گیرد که پیام فرستنده توسط گیرنده دریافت شود و بتواند تغییر رفتار مثبت در جهت هدف پیام در مخاطب ایجاد کند.

رئیس اسبق رسانه ملی اضافه کرد: گاهی یک پیام کوتاه در حد یک گزاره، اما حساب شده و با مخاطب شناسی دقیق کار صدها سخنرانی و منبر و مقاله را می کند لذا خبرنگاران در انتقال موفق پیام دقت داشته باشند و به بزرگی و کوچکی آن توجه نکنند. براساس دیدگاه مقام معظم رهبری، جذب کردن حتی یک نفر موجب ایجاد تغییر می شود و به جامعه تسری پیدا می کند.

وی کار رسانه ای را کار کارمندی ندانست و عنوان کرد: در اصطلاح، کار کارمندی به معنی روزمرگی و رفع تکلیف است و گاهی در رسانه های دولتی نسبت به خبرنگاران آزاد شاهد صرف وقت و هزینه زیاد و جذب کمترین میزان مخاطب هستیم.

وی از شهید مرتضی آوینی به عنوان تصویرگر دگراندیش یاد کرد و گفت: اگر شهید آوینی می خواست براساس همان ساختارهای فرسوده و اندیشه های نخ نما کار کند، دیگر شهید آوینی نمی شد و اگر ملاصدرا در فلسفه بنای جدید گذاشت، بخاطر دگراندیشی بود و توانست فهم نوینی از فلسفه مبتنی بر دین را تبیین کند. در واقع خلاقیت و نوآوری جز با ساختارشکنی در فضای ساختارهای تحمیلی به دست نمی آید.

ضرغامی، با اشاره به فتنه 88 و سخنرانی مقام معظم رهبری در نماز جمعه 29 خرداد، تصریح کرد: به دنبال این سخنرانی بسیاری از کسانی که همراه آشوبگران بودند، راه خودشان را جدا کردند و در نهایت مردم در 8 دی و 9 دی پاسخ در خور فتنه گران را دادند.

عضو شورای عالی فضای مجازی، ضمن قدردانی از عملکرد مثبت نیروی انتظامی در جریان اغتشاشات اخیر در کشور، گفت: در شهرهای بزرگ دنیا پلیس ضد شورش داریم، اما در حوادث اخیر که اغلب در شهرستان ها و شهرهای کوچک اتفاق افتاد، نیروی انتظامی با حداقل امکانات و با سعه صدر برخورد کرد. اخلاق و افکار عمومی رویکرد دوره جدید ناجاست.

وی با اشاره به وجود فقر، گرانی، رکود و تورم در کشور، یادآور شد: براساس فرمایش رهبر انقلاب، مردم از مشکلات اقتصادی گله مند هستند، اما همواره در صحنه حضور دارند، زیرا به معنای واقعی کلمه انقلاب را از خودشان می دانند و هرگز اجازه نمی دهند خاندان فاسق و فاسد پهلوی به این کشور بازگردند. متاسفانه برخی از مطالب در فضای مجازی برای دشمن خوراک درست کرد و لذا براساس تصمیم نظام و در راستای حفظ امنیت ملی، محدودیت های خاص در فضای مجازی اعمال شد.

ضرغامی اضافه کرد: براساس قوانین رسانه ای بین المللی، رسانه ها حق ندارند مردم را دعوت به خشونت و ترور کنند. شبکه سحر جمهوری اسلامی ایران به خاطر پخش فیلم سینمایی «چشمان آبی زهرا» با این بهانه که ترویج خشونت می کند، قطع شد، اما با کانال هایی که مستقیما روش های خشونت آمیز را به اغتشاشگران آموزش می دانند، هیچگونه برخوردی صورت نگرفت که خلاف حقوق بشر و قوانین بین المللی است.

وی غفلت مسئولان را عامل تسلط پیام رسان تلگرام بر کشور دانست و عنوان کرد: رئیس جوان نرم افزار تلگرام حاضر نیست زیر بار خواست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مسدود کردن کانال های مخرب برود، زیرا دشمن با یک برنامه ریزی وارد میدان شده و اکنون ایرانیان بیشترین مخاطب این نرم افزار هستند.

رئیس اسبق رسانه ملی، با اشاره به شناخت خود از ظرفیت های بالای فضای مجازی، خاطرنشان کرد: بنده در فضای مجازی صفحه شخصی و کانال تلگرامی دارم، اما با وجود همه امکاناتی که طی چند سال اخیر در اختیار فضای مجازی گذاشتیم، نباید از آن غفلت می کردیم. اگر مردم عضو یک پیام رسان داخلی باشند، در زمان بروز مسائل امنیت ملی، دیگر لازم نیست کل پیام رسان فیلتر گردد و مردم دچار مشکل شوند.

ضرغامی، از رئیس جمهور خواست از پیام رسان داخلی حمایت کند و یادآور شد: دولت براساس قانون حقوق شهروندی پیام رسان داخلی را تحت نظارت داشته باشد و رئیس جمهور به مردم این اطمینان را بدهد که شنودها حداقلی است. بر خلاف تصور مردم، جواب دستگاه قضایی نسبت به شنود همواره منفی بوده، اما همه مردم اهمیت امنیت را درک می کنند و به کار دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی ایمان دارند.

وی با بیان اینکه فیلتر، سانسور و پالایش گسترده در فضای مجازی ما وجود ندارد، عنوان کرد: بسیاری از کانال های تلگرامی شدیدا علیه نظام و مسئولان عمل می کنند، اما برخوردی با آنان صورت نمی گیرد لذا از رسانه ها می خواهیم کارآمد باشند، زیرا برخی از اخبار اثربخش نیست و دردی را از مردم دوا نمی کند. خبرنگاران باید کاری را انجام دهند که جامعه به آن نیاز دارد و باید مسئله یاب باشند، نه مسئله ساز. در واقع با مسئله یابی درست است که خبرنگاران می توانند در مسیر حل مشکلات کشور گام بردارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.