شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۳

مسکو: انگلیس جزء تولیدکنندگان احتمالی گاز اعصاب است

ماریا زاخارووا

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته است انگلیس احتمالا از جمله کشورهای اروپایی تولیدکننده گاز شیمیایی است که جاسوس روس‌تبار با آن مسموم شده است.

به گزارش قدس آنلاین، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه امروز شنبه تأکید کرد، انگلیس از جمله کشورهای احتمالی تولید کننده گاز اعصاب است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت، انگلیس، سوئد، اسلوواکی و جمهوری چک از جمله کشورهایی هستند که به احتمال بسیار زیاد در میان تولیدکنندگان عامل شیمیایی اعصاب «نویچاک» هستند؛ همان گاز اعصابی که جاسوس روس‌تبار چندی پیش بواسطه آن در سالزبری انگلیس مسموم شده و همین مسئله باعث افزایش تنش‌ها میان روسیه و انگلیس شده است.

زاخارروا  تصریح کرد: «منابع احتمالی این ماده شیمیایی کشورهایی هستند که از اواخر دهه ۱۹۹۰ تا کنون در حال توسعه تحقیقات گسترده درباره مواد شیمیایی پروژه نویچاک بوده‌اند».

وی افزود: «این کشورها انگلی، اسلوونی، جمهوری چک و سوئد هستند. علاوه بر این سوالاتی نیز درباره نقش احتمالی آمریکا در این زمینه مطرح است».

این دیپلمات روس همچنین گفت: «اگر نخست‌وزیر انگلیس و دیگر کارشناسان این کشور که در حال کار روی این موضوع هستند فرمول ماده شیمیایی به کار رفته در جریان این پرونده را ارائه نمایند، کاملا مشخص خواهد شد که کدام کشورها در حال توسعه و تولید این مواد هستند».

بریتانیا روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام کرد که قصد اخراج ۲۳ دیپلمات روس از انگلیس را در واکنش به مسموم شدن «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه که اخیراً در انگلیس دچار حادثه شده است، دارد.

هفته گذشته  این جاسوس دوجانبه روسی‌تبار به همراه دختر ۳۳ ساله‌‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بییهوش پیدا شدند. به دنبال این حادثه پلیس محلی اعلام کرده بود که این دو در معرض یک ماده ناشناس قرار گرفته‌اند. آنها در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند و حالشان وخیم اعلام شده است.  

وزارت خارجه روسیه امروز شنبه اعلام کرد که ۲۳ دیپلمات انگلیس از این کشور اخراج شده و ظرف یک هفته آینده باید روسیه را ترک کنند.

اسکریپال پیشتر سرهنگ سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت. در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه‌ای اسکریپال را به دلیل همکاری با سرویس MI۶ در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرده بود.

انگلیس این اتفاق را اقدامی از جانب روسیه دانسته اما روسیه در مقابل این اتهامات را رد کرده و گفته است انگلیس با این اتهامات قصد در انحراف جامعه جهانی دارد.  

از طرف دیگر،  در یک بیانیه مشترک نادر، رهبران انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا روز پنجشنبه هفته گذشته، حمله به «سرگئی اسکریپال» و «یولیا» دختر وی را بعنوان «حمله به حاکمیت انگلیس» محکوم کردند.

روسیه نیز اوایل هفته اعلام کرد که دیپلمات‌های انگلیسی را در واکنش به اقدام لندن در اخراج دیپلمات‌های روس، اخراج می‌کند و اقدامات دیگری را علیه بریتانیا در پیش خواهد گرفت که این اقدام «به بهترین شکل در راستای منافع مسکو خواهد بود».

نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به اخراج دیپلمات‌های این کشور از روسیه که خبر آن صبح امروز منتشر شد، گفت، لندن اقدامات تنبیهی بیشتری را در همکاری با شرکا و متحدان خود علیه مسکو اعمال خواهد کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، از سال ۱۹۷۱ تا کنون انگلیس ۱۷۸ دیپلمات روس و مسکو نیز ۹۱ دیپلمات بریتانیایی را اخراج کرده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.