جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۶

از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی به مناسبت دهه کرامت رضوی؛

در همایشی شخصیت وسیره امام رضاعلیه السلام در منابع اهل سنت بررسی می شود

بنیاد پژوهش‌های اسلامی

قدس آنلاین:دبیر همایش علمی، پژوهشی امام رضا(ع) در منابع اهل سنت، از انتشار فراخوان این همایش به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد.

حسین لطیفی همایش علمی، پژوهشی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت را از سری برنامه‌های دهه کرامت رضوی امسال دانست و ضمن برشمردن اهداف این همایش به خبرنگار ما گفت: کمیته علمی و اجرایی همایش در تلاش است که با برگزاری این همایش بتواند ضمن فراهم‌سازی فرصتی به منظور برقراری وحدت و همزیستی پیروان مذاهب اسلامی در راستای اهدافی کلی گام بردارد.

وی تبیین جایگاه شخصیت علمی، فرهنگی و سیاسی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت، تعامل، همگرایی و افزایش وحدت و همدلی بین شیعه و اهل سنت، ترویج علوم، فرهنگ و معارف رضوی و تبیین جایگاه علمی و دینی امام رضا(علیه السلام) در بین مسلمانان را از اهداف کلی این همایش دانست.

به گزارش قدس آنلاین، لطیفی افزود: همایش امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت با همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهش‌های اسلامی در 4 محور کلی «شخصیت و سیره علمی و عملی امام رضا(علیه السلام)»، «میراث حدیثی»، «میراث کلامی» و «نگره‌های تاریخی» برگزار می‌شود.

وی گفت: بخش نخست شامل محورهایی اعم از «تحلیل محتوایی روایات اهل سنت درباره امام رضا(علیه السلام)»، «امام رضا(علیه السلام) به عنوان اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) در میان اهل سنت»، «سیره اخلاقی و معنوی امام رضا(علیه السلام) از نگاه اهل سنت»، «مقام علمی امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت»، «جایگاه فرهنگی امام رضا(علیه السلام) در روایات اهل سنت»، «سیره سیاسی امام رضا(علیه السلام) نزد اهل سنت»، «مناقب و کرامات امام رضا (علیه السلام) از دیدگاه عالمان اهل سنت» و «شهادت امام رضا (علیه السلام) به روایت اهل سنت» است.

لطیفی افزود: محورهای بخش میراث حدیثی شامل «جایگاه حدیثی امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت»، «احادیث - فقهی و اخلاقی- رضوی در متون روایی اهل سنت»، «بازخوانی حدیث سلسلة الذهب در منابع اهل سنت»، «تحلیل محتوایی حدیث سلسله الذهب با تأکید بر منابع اهل سنت»، «تجلی توحید در حدیث سلسلة الذهب»، «بررسی احادیث امام رضا(علیه السلام) از پیامبراکرم(ص) در منابع اهل سنت»، «بررسی حدیث ایمان در متون روایی اهل سنت»، «راویان حدیث سلسلة الذهب»، «امام رضا (علیه السلام) به روایت حاکم نیشابوری» و «روایات تفسیری امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت» می‌شود.

وی ادامه داد: محورهای بخش میراث کلامی موضوعاتی همچون «مکاتب کلامی در عصر امام رضا (علیه السلام)»، «بررسی و تحلیل نصوص دالّ بر امامت امام رضا (علیه السلام) در منابع اهل سنت»، «خطبه توحیدیه امام رضا (علیه السلام) به روایت اهل سنت»، «تحلیل محتوایی مناظره های امام رضا(علیه السلام) با معتزله»، «بررسی و تحلیل مناظره های امام رضا(علیه السلام) با اهل حدیث»، «بازخوانی مناظره امام رضا(علیه السلام) با سلیمان مروزی»، «بررسی و تحلیل مناظره های امام رضا(علیه السلام) با علی بن محمد بن جهم»، «غالیان و اهل حدیث در عصر امام رضا (علیه السلام) را در بر می‌گیرد.

پژوهشگر بنیاد پژوهشهای اسلامی با اشاره به محورهای بخش نگره‌های تاریخی گفت: «نقش اهل سنت در ترویج و گسترش فرهنگ رضوی»، «ولایتعهدی امام رضا(علیه السلام) از منظر علمای اهل سنت»، «هجرت امام رضا(علیه السلام) از مدینه به مرو به گزارش مورخان اهل سنت»، «فضیلت زیارت امام رضا(علیه السلام) از دیدگاه اهل سنت»، «زائران برجسته اهل سنت به مشهد الرّضا(علیه السلام)»، «مدفونان برجسته اهل سنت در حرم رضوی»، «فضل بن شاذان در نگاه اهل سنت»، «جایگاه علمی اباصلت هروی نزد اهل سنت» و دیگر موضوعات مرتبط با امام رضا(علیه السلام) در منابع اهل سنت از جمله محورهای این بخش است.

لطیفی تصریح کرد: همایش امسال سه پیش نشست هم دارد که پیش از برگزاری این همایش در سه شهرستان تربت جام، تایباد و سرخس با حضور علما، پژهشگران، محققان، طلاب و دانشجویان شیعه و اهل سنت برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: این پیش نشست‌ها در شهرستان تربت جام با عنوان «میراث حدیثی امام رضا (علیه السلام) در متون روایی اهل سنت»، در شهرستان تایباد با موضوع «شخصیت و سیره علمی و عملی امام رضا (علیه السلام) به روایت عالمان اهل سنت» و پیش نشستی دیگر در سرخس با عنوان «حدیث سلسلة الذهب در نگاه عالمان اهل سنت» تدارک دیده شده است.

لطیفی یادآور شد؛ مهلت ارسال چکیده مقاله بیستم تیر و اصل مقالات تا بیستم شهریور ماه سال جاری است. پژوهشگران علاقمند به شرکت در این همایش فرصت دارند تا این تاریخ، اصل مقالات خود را به همراه فایل word به دبیرخانه همایش ارسال کنند.

گفتنی است؛ این فراخوان پس از انتشار بر روی سایت بنیاد پژوهش‌های اسلامی به نشانی www.islamic-rf.ir قرار گرفته است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.