دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸

سخنگوی کمیسیون فرهنگی:

در حوزه سینمای کودک و نوجوان کم کاری کرده‌ایم

آزادیخواه

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی‌اعلام کرد معاونت فرهنگی و حوزه هنری هر زمانی احساس کنند خلأ قانونی داریم، مجلس در کمترین زمان لایحه را رسیدگی کرده تا مسیر قانونی را برایشان تسهیل کنیم.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ستاد اطلاع رسانی سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، احد آزادیخواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌درباره تاثیرگذاری جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان در رونق و پویایی این نوع از سینما گفت: چند سالی است که دو استان از استان‌های فرهنگی کشور میزبان جشنواره فیلم کودک و نوجوان هستند و بازخوردها و عوایدی که این جشنواره به لحاظ فنی و حرفه‌ای داشته، توانسته است موج ایجاد و جریان سازی کند. بدین صورت سینماگران به فیلمسازی در سینمای کودک و نوجوان روی بیاورند، پژوهش کنند و نه تنها مطالعاتی در این زمینه بلکه آورده و محصولی نیز داشته باشند.

وی افزود: این یک پایه وسیع محسوب می‌شود تا آینده سینمای ایران تضمین شده باشد زیرا سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، سینمای ویژه‌ای است که هم به لحاظ قداست، هم به لحاظ تجاری و ایجاد تعامل سیاسی رهاوردهای خوبی داشته است.

آزادیخواه خاطر نشان کرد: جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان می‌تواند مقدمه‌ای باشد تا ما استعدادهای بالقوه را بالفعل کنیم و این گونه، یکی از بهترین‌های سینمای کشور محسوب می‌شود که باید به آن اهتمام داشت.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌ با اشاره به افول نسبی سینمای کودک بعد از دهه‌های طلایی ۶۰ و ۷۰ گفت: یکی از خاستگاه‌ها برای ارتقای سطح فیلمسازی در کشور بحث سوژه پردازی مبتنی بر نیازهای اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و سایر حوزه ‌های نیازمندی مخاطب است. از طرفی هم فیلم‌ها باید مبتنی بر توانمندی‌ها، تاریخ و عقبه فرهنگی هر کشور ساخته شوند تا بتوانند انگیزه مخاطب را برای تماشای فیلم‌ها بالا ببرند یا مدل سازی کنند.

وی با اشاره به کم کاری در حوزه سینمای کودک و نوجوان افزود: ما در این حوزه کم کاری کرده‌ایم. ایران از منظر عقبه فرهنگی با کشورهای‌هالیوودی غیرقابل مقایسه است. برای مثال چقدر توانسته‌ایم از شاهنامه فردوسی به عنوان یک سند تحول فرهنگی در ایران اسلامی‌استفاده کنیم. در کنار این آثار، دوران هشت سال دفاع مقدس را در تاریخ سپری کرده ایم. همچنین مباحث مختلف دیگری در حوزه مذهب، دین و ملیت نیز می‌توانند سوژه‌های سینمایی باشند که در این زمینه باید بیشتر و جدی تر کار کنیم.

نماینده ملایر در مجلس شورای اسلامی‌درباره میزان حمایت مجلس از سینمای کودک و نوجوان بیان کرد: مجلس دستگاه اجرایی نیست که کار اجرایی انجام دهد. به عنوان سخنگوی کمیسیون فرهنگی بارها اعلام کرده‌ایم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت فرهنگی یا حوزه هنری هر زمانی احساس کنند خلأ قانونی داریم، در بهترین نگاه و کمترین زمان لایحه را رسیدگی کرده تا مسیر قانونی را برایشان تسهیل کنیم.

وی همچنین عنوان کرد: در حوزه نظارت نیز کمیسیون در سطح قابلی کار نظارتی خود را در اوج تعامل با سازمان سینمایی و دیگر سازمان‌های مرتبط انجام می‌دهد و این تعامل می‌تواند راهگشا باشد. مجلس این دو اقدام را به صورت تخصصی می‌تواند انجام دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
type="text/javascript"> var head = document.getElementsByTagName("head")[0]; var script = document.createElement("script"); script.type = "text/javascript"; script.async=1; script.src = "https://s1.mediaad.org/serve/qudsonline.ir/loader.js" ; head.appendChild(script);