دوشنبه ۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱

مراکز مطالعاتی آمریکا: وحشت واشنگتن از تشکیل شاخه حزب‌الله در یمن

1

آمریکا هدف اصلی خود را جلوگیری از شکل‌گیری شاخه حزب‌الله در یمن معرفی و اعلام کرده که این موضوع می‌تواند تهدید موشکی جدیدی برای عربستان سعودی و اسرائیل باشد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، مراکز مطالعاتی و پژوهشی آمریکا در جدیدترین مطالب خود به بررسی تحولات موجود در منطقه خاورمیانه از دیدگاه استراتژی آمریکا پرداختند. پایگاه خبری المیادین در گزارشی به بررسی خلاصه مطالب موجود در گزارش‌های مراکز مطالعاتی آمریکا در خصوص کشورهای مختلف منطقه پرداخته است.

آکادمی مطالعات سیاست خارجی آمریکا در گزارش جدید خود احتمال داد که درگیری‌های جدیدی در ادلب کانون حضور نیروهای مسلح ضدسوری آغاز شود، چرا که تمامی بازیگران اساسی عرصه سوریه خود را برای این حمله که می‌تواند در راستای منافع ویژه آنها باشد، آماده می‌کنند.

این آکادمی با توجه به امضای توافق ایجاد مناطق کاهش تنش مدعی‌ شد که دولت سوریه و حامیان این کشور از شکاف‌های موجود در این توافق استفاده می‌کنند که به آنها اجازه حمله به گروه‌های تروریست را می‌دهد.

بر اساس این گزارش، شرایط تسلیم که دولت سوریه برای گروه‌های مسلح در مناطق دیگر مقرر کرده، به‌گونه‌ای است که باقیمانده گروه‌های تروریستی و خانواده‌های آنها به استان ادلب گسیل می‌شوند.

یمن

آکادمی واشنگتن به تصمیم‌سازان سیاسی آمریکا نسبت به نادیده گرفتن بحران وحشتناک در یمن هشدار داد. این گزارش پس از آن منتشر شده است که آمریکا هدف اصلی خود را ایجاد مانع برای جلوگیری از بروز پدیده شاخه حزب‌الله در جنوب شبه‌جزیره عربستان معرفی و اعلام کرده است که این موضوع می‌تواند تهدید موشکی جدیدی برای عربستان سعودی و اسرائیل به‌دنبال داشته باشد.

این گزارش برای تأکید بر نتیجه‌گیری خود به پژوهشی که از سوی مرکز مبارزه با تروریست در دانشکده دریایی وست‌پوینت نوشته شده اشاره و تأکید می‌کند که چهره ایجاد یک جنبش یمنی با آرمان‌گرایی بالاتر و دشمنی بیشتر با منافع آمریکا به‌چشم می‌خورد.

عراق

آکادمی واشنگتن همچنین به آنچه کنگره آمریکا درخصوص تجدید قانون تحریم‌ها ضد متحدان ایران آماده می‌کند، اشاره کرده و مدعی می‌شود که بر اساس گزارش‌های محرمانه، ایران اخیراً موشک‌های بالستیک را برای عصائب الحق و جنبش‌های حزب‌الله و النجباء‌ ارسال کرده است.

این آکادمی به بیانیه صادرشده از سوی کاخ سفید در روز 8 سپتامبر اشاره کرده که ایران را مسئول حملات صورت‌گرفته ضد کادر دیپلماتیک یا تأسیسات رسمی آمریکا معرفی کرده است.

افغانستان

مرکز پژوهش‌های استراتژیک و بین‌المللی انتقادات شدیدی را ضد دولت آمریکا برای عدم شفافیت نسبت به اوضاع نظامی در افغانستان مطرح کرده است. این موضوع تحولات عراق در سال 2003 را به‌یاد انسان می‌اندازد که آمریکا بر اساس اطلاعات غیردقیق به این کشور حمله کرد. این آکادمی به رهبران سیاسی آمریکا یادآور شد که ایجاد دنیای خیالی بدترین راه ممکن برای تدوین استراتژی یک کشور است، و در اوج درگیری‌ها عقل با توازن و حکمت کار نمی‌کند.

روسیه

آکادمی کارنگی به میزان دشمنی آمریکا با روسیه و عوامل آن از جمله در زمینه بهبود نقش کرملین به‌عنوان یک بازیگر اساسی در خاورمیانه پرداخته است. این گزارش همچنین به تأثیر مثبت تحولات منطقه بر محبوبیت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور پرداخته و می‌نویسد که تحولات کنونی مانند الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه است که باعث بالا گرفتن محبوبیت وی از 65 درصد تا 80 درصد شده است.

این گزارش در عین حال مدعی شد که محبوبیت پوتین طی ماه‌های اخیر در نتیجه سیاست‌های داخلی وی و پیشنهاد دولت برای کاهش حمایت از برخی برنامه‌های اجتماعی کاهش پیدا کرده است و این روند می‌تواند پیامدهای واقعی بر دوره ریاست جمهوری جدید وی داشته باشد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
type="text/javascript"> var head = document.getElementsByTagName("head")[0]; var script = document.createElement("script"); script.type = "text/javascript"; script.async=1; script.src = "https://s1.mediaad.org/serve/qudsonline.ir/loader.js" ; head.appendChild(script);