شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰

سازمان ملل خواستار توقف حملات سعودی به غیرنظامیان شد

7

کمیته حقوق کودک سازمان ملل خواستار توقف فوری حملات ناعادلانه ائتلاف سعودی به غیرنظامیان یمن شد.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، سازمان ملل از عربستان سعودی خواست حملات هوایی مرگبار به غیرنظامیان یمن را فوراً متوقف کند و مقاماتی را که مسئول حملات غیرقانونی و تلفات کودکان هستند مؤاخذه کند. کمیته حقوق کودک سازمان ملل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد مکانیزم تحقیقاتی عربستان سعودی برای بررسی بمباران اتوبوس مدرسه صعده در ماه اوت معتبر، نیست.

حمله هوایی عربستان به این اتوبوس که منجر به کشته شدن ۵۱ نفر از جمله ۴۰ کودک شد، محکومیت بین المللی رژیم سعودی را در پی داشت. بطوری که گروه‌های مختلفی از جمله گروه‌های حقوق بشری خواستار انجام تحقیقات مستقل در این باره شده اند.

«کلارنس نلسون» معاون کمیته مذکور در مصاحبه با خبرنگاران گفت: «ما از آن‌ها [عربستان سعودی] خواسته ایم اینگونه حملات هوایی را فوراً متوقف کنند. حدود ۲۰ درصد از تلفات این حملات کودکان هستند. در نتیجه از هر ۵ غیرنظامی که کشته می‌شود یک کودک زیر ۱۸ سال است».

ائتلاف عربستان سعودی و امارات که از سال ۲۰۱۵ در جنگ یمن مداخله کرده به کمیته حقوق کودک که متشکل از ۱۸ کارشناس مستقل است اعلام کرد در حال رفع اشتباهات در تعیین اهداف حملات هوایی است، اما کارشناسان این کمیته درباره این ادعا اظهار تردید کرده اند. بر اساس آمار سازمان ملل دست کم ۱۲۴۸ کودک در حملات ائتلاف سعودی که از مارس ۲۰۱۵ آغاز شده اند، کشته شده اند. تقریباً همین تعداد از کودکان هم در پی حملات مذکور زخمی شده اند.

کمیته مذکور درباره ناکارآمدی تیمی که ائتلاف در سال ۲۰۱۶ برای بررسی حملات غیرقانونی و اتهامات وارده به مسئولان آن تشکیل داد ابراز نگرانی کرده است. این تیم قرار بود حملات به کودکان و تاسیسات و اماکنی که مورد استفاده آن‌ها است، بررسی کند. نلسون گفت تیم مذکور در حال بررسی عملکرد خودش است و اطلاعاتی به دست او رسیده که نشان می‌دهد این تیم فقط تعداد انگشت شماری از این حوادث را بررسی می‌کند.

حمله‌ای بی رحمانه و ناعادلانه

بیانیه کمیته حقوق کودک سازمان ملل همزمان با بازگشت بازماندگان حمله رژیم سعودی به اتوبوس دانش آموزان یمنی به مدرسه‌ای در صعده، صادر شد. احمد علی هناش که یک دانش آموز ۱۴ ساله است و با قربانیان حمله مذکور دوست بود در حالی که سعی می‌کرد جلوی ریختن اشک هایش را بگیرد گفت: «ما به دشمنانمان می‌گوییم اجازه نمی‌دهیم خون همکلاسی هایمان پایمال شود. ما با درس خواندن و یادگرفتن، انتقامشان را می‌گیریم. خدا را شکر می‌کنم که جانم را از این حمله وحشتناک نجات داد».

دیگر دانش آموزان هم از احتمال وقوع حمله‌ای مشابه ابراز نگرانی کردند. معلم این دانش آموزان گفت: همه کودکانی که در این حادثه زخمی شده اند بدون استثنا به مدرسه می‌روند.

بازماندگان دانش آموزان یمنی به مدرسه بازگشتند/ سازمان ملل خواستار توقف حملات سعودی به غیرنظامیان شد

ائتلاف عربستان و امارات اعتراف کرده است که حمله به این اتوبوس ناعادلانه بوده است. این دو کشور از مارس ۲۰۱۵ برای بازگرداندن قدرت «ابو منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن، به او در جنگ یمن مداخله کرده اند.

از بیش از ۱۶ هزار حمله‌ای که این دو کشور انجام داده اند و یک سوم آن‌ها به مواضع غیرنظامی برخورد کرده است فقط چند نمونه بررسی شده اند. سازمان ملل سال گذشته این ائتلاف را به دلیل قربانی و زخمی کردن تعداد زیادی از کودکان در لیست سیاه قرار داد. این سازمان شرایط یمن را بدترین بحران بشری جهان توصیف کرده است. این نهاد همچنین اعلام کرده دست کم ۱۰ هزار نفر از آغاز تجاوز به یمن کشته شده اند. اما ناظران می‌گویند آمار کشته‌ها از این تعداد بیشتر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.