یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱

صلیب سرخ: روی کمک هلال احمر ایران به مردم یمن حساب می‌کنیم

1

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفت: برخی موانع خارج از نهضت موجب می‌شود نتوانیم نفوذ بیشتری در اجرای برنامه‌های بشردوستانه داشته باشیم اما روی کمک هلال‌احمر ایران به خصوص در کمک به مردم یمن حساب می‌کنیم.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، علی‌اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر در دیدار با «پیتر مائورر» با اشاره به اینکه جمعیت هلال‌احمر به دنبال توسعه همکاری‌ها با کمیته بین‌المللی صلیب‌ سرخ با توجه به ظرفیت‌های بالای طرفین است، اظهار کرد: انتظار داریم تا با بهره‌گیری از حمایت کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ بتوان در جهت پیشبرد هرچه بیشتر امور بشردوستانه اقدام کنیم؛ چرا که کمیته نقش بسیار برجسته‌ای در نهضت دارد و همواره سیاست‌های بشردوستانه آن منجر به کاهش آلام‌بشری می‌شود.

وی با توجه به عضویت هلال‌احمر ایران در هیات حاکمه فدراسیون به رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ پیشنهاد داد که کمیته حضور فعال‌تری در جلسات هیات حاکمه فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر داشته باشد و اذعان داشت: حضور فعال نماینده کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در جلسات هیأت حاکمه فدراسیون، کمک بسیاری به پیشبرد همکاری‌ها و رفع بسیاری از سوء تفاهم‌ها و فعالیت بهتر در داخل نهضت می‎کند و لذا ضروری است تا با توجه به این مهم بتوان به صورت یکدست و هماهنگ برای تحقق اهداف حرکت کرد.

رئیس جمعیت هلال‌احمر با یادآوری حادثه دردناک حمله مسلحانه به یکی از پرسنل امدادی هلال‌احمر، گفت: بر این اساس ضروری است تا هلال‌احمر و کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ همکاری‌های خود را به‌منظور حفاظت از پرسنل مراکز امدادی، بهداشتی و درمانی بیشتر کنند.

وی با اشاره به اینکه آموزش، از مهمترین زمینه‌های همکاری جمعیت هلال‌احمر و کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ است، اظهار کرد: جمعیت هلال احمر ایران از گذشته همکاری‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف از جمله رسانه و اطلاع‌رسانی، توانبخشی، سلامت، بازپیوند خانواده و ترویج حقوق بشردوستانه، داشته است که امیدواریم بتوانیم این فعالیت‌ها را افزایش دهیم.

پیوندی با اعلام آمادگی هلال‌احمر ایران برای انجام هرگونه فعالیت داوطلبانه بشردوستانه در یمن و سوریه و تسریع در روند فعلی امدادرسانی، گفت: جمعیت هلال‌احمر ایران آماده است تا به صورت کاملا داوطلبانه و تحت نظارت کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ به منظور رفع مشکلات بشردوستانه در یمن و سوریه وارد عمل شود.

پیتر مائورر رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ نیز در این دیدار با تشکر از همکاری‌های هلال‌احمر ایران با کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ، گفت: این همکاری‌ها در چند سال گذشته دستاوردهای مهمی در زمینه آموزش، بهداشت، توانبخشی، ترویج حقوق بین‌الملل بشردوستانه و غیره داشته و امیدوارم این همکاری‌ها هرچه بیشتر توسعه یابد. وی با اظهار تاسف از حادثه حمله مسلحانه به یکی از امدادگران هلال‌احمر، افزود: بر این اساس ضروری است تا همکاری‌های منسجم‌تری برای تامین ایمنی پرسنل امدادی و بشردوست در دنیا داشته باشیم.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ با تاکید بر توسعه همکاری با هلال‌احمر ایران در زمینه حقوق بین‌الملل بشردوستانه، افزود: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ علاقمند است تا هلال‌احمر ایران همکاری نزدیکی با این کمیته در کنفرانس بین‌المللی ٢� ١9 به خصوص در زمینه حقوق بین‌الملل بشردوستانه داشته و به علاوه تحقیقات و یافته‌های جدیدی در کمیته انجام شده که می‌توان در اختیار هلال‌احمر ایران قرار داد.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ با اشاره به وضعیت بحرانی در یمن، سوریه، عراق و افغانستان تاکید کرد: اگر تصمیم در ارائه خدمات بشردوستانه در این کشورها با کمیته و نهضت بود، می‌توانستیم اقدامات بشردوستانه منسجم‌تری به‌خصوص در یمن و سوریه انجام دهیم، اما برخی موانع خارج از نهضت موجب می‌شود تا نتوانیم نفوذ بیشتری در اجرای برنامه‌های بشردوستانه داشته باشیم، اما با همه اینها تمام تلاش خود را می‌کنیم و در این زمینه روی کمک هلال‌احمر ایران به خصوص در کمک به مردم یمن حساب می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم اقدامات بشردوستانه منسجمی در این زمینه انجام دهیم.

وی با اعلام موافقت در زمینه حضور نماینده کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ در جلسات هیات حاکمه فدراسیون گفت: در این زمینه مکاتبات لازم با فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر و پیگیری‌های لازم انجام خواهد شد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.