دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۰

بحران در اقتصاد امارات؛

انگیزه دست‌اندازی به بنادر یمن

1

گزارش مجله اکونومیست از افزایش بحران اقتصادی در امارات خبر داده است. این در حالی است که حاکمان دبی راه نجات خود را تسلط بر بنادر راهبردی یمن تعریف کرده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، نشریه اکونومیست در گزارشی تاکید کرد که سیگنال‌های روز افزون در خصوص این واقعیت وجود دارد که امارات متحده عربی با تنش‌های متعددی مواجه شده که از جمله آنها رقابت در منطقه خلیج فارس است که در نتیجه سیاست های محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی و حاکم واقعی امارات و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی دنبال می‌شود.

این نشریه انگلیسی به خطرات پیرامون پادشاهی امارات اشاره کرده و می نویسد که اقتصاد این کشور نیازمند درجه قابل قبولی از ثبات سیاسی و منطقه‌ای است.

بر اساس این گزارش، همچنین افزایش قیمت نفت باعث تمرکز مثبت در اقتصاد دبی شده است، اما این رویکرد در طولانی مدت باعث افت شاخص‌های اقتصادی در این کشور می‌شود.

بر اساس اعلام این مجله، بازار مالی دبی به نسبت 20 درصد در شاخص سالیانه خود افت داشته و این بدترین عملکرد در منطقه خاورمیانه است. افت سهام شرکت ابراج که بزرگترین شرکت در مرکز مالی جهانی دبی است، نیز بی اعتمادی را در میان سرمایه گذاران خارجی به دبی ایجاد کرده است.

این گزارش می افزاید که مجوزهای صادر شده برای تاسیسات سرمایه گذاری جدید کمتر از قبل شده و میزان کارگرهای خارجی نیز به حد وحشتناکی کاهش پیدا کرده است. با وجود اینکه دبی معمولاً شاخص های لازم برای بررسی عملکرد و اعتبار مناطق تجاری خود را محرمانه نگه می‌دارد، اما گزارش‌های آژانس‌های اعتبارسنجی حکایت از افت رتبه این کشور به علت ضعف اقتصاد آن دارد.

این مجله می افزاید که خارجی ها بالغ بر 90 درصد از ساکنان دبی را تشکیل می‌دهند، اما مدارس آنها در پی موج گسترده مهاجرت از این کشور بسته شده است. همچنین نمایندگان شرکت‌های ساخت و ساز پس از تعداد بالای واحدهای آپارتمانی خالی و کاهش قیمت اجاره بها در دبی احساس نگرانی می کنند. این اتفاق باعث شده بازار املاک در دبی در سال 2017 به دومین بازار بد در جهان تبدیل شود. همچنین سهام شرکت های بزرگ ساختمانی نیز در امارات به میزان 38 درصد در یک سال سال کاهش پیدا کرده است.

اکونومیست افزایش جزئی قیمت نفت طی هفته‌های اخیر و بهبود نسبی اقتصاد عربستان سعودی و ساخت و ساز های مرتبط با نمایشگاه جهانی اکسپو را باعث پیدا شدن روزنه امیدی در میان برخی سرمایه گزاران معرفی می کند، اما آنها همچنان نگرانی درگیری‌های طولانی مدت در منطقه خلیج فارس هستند.

این مجله توضیح می‌دهد دبی که در گذشته پناهگاهی امن برای سرمایه گذاری در منطقه نابسامان خاورمیانه بود، اما این شهر با مشکلات امنیتی مواجه شده است. نیروهای مردمی یمن اخیرا اعلام کردند که فرودگاه دبی را با هواپیماهای بدون سرنشین مسلح هدف قرار داده اند و همین موضوع نگرانی های عمده ای در میان سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

دبی اخیراً فعالیت های فرودگاهی خود برای واردات کالا به قطر را از دست داده است. دوحه ترجیح می دهد در این زمینه با امان کار کند. همچنین مناسبات تجاری دبی با ایران نیز به چالش کشیده شده است و همین موضوع باعث شد تا دبی جذابیت خود را به عنوان حیات خلوت تجارت ایرانی ها از دست بدهد.

این گزارش به بحران دیگری برای اقتصاد امارات اشاره کرده و می‌نویسد که چینی‌ها عزم جدی برای توسعه بی‌سابقه بندر الدقم عمان دارند و همین موضوع تاثیر منفی بر فعالیت‌های بندر جبل علی داشته است.

در نتیجه همین اوضاع نابسامان اقتصادی است که اماراتی‌ها کورسوی امید خود را در اشغال بنادر یمن جستجو می‌کنند و تصور می‌کنند با اشغال این مناطق می‌توانند خطوط جدیدی را برای تجارت خود ایجاد کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.