شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷

شاهزاده سعودی: عربستان و امارات ترامپ را در پرونده خاشقچی تهدید کردند

1

وبگاهی عربی به نقل از یک شاهزاده سعودی خبر داد، بن سلمان ترامپ را تهدید کرد که اگر علیه وی کودتا کند، مدارک، اطلاعات و معاملاتی مالی را لو خواهد داد که شخص رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرده و آینده حکومت او را به خطر می اندازد.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، یک شاهزاده برجسته سعودی خبر داد، «محمد بن سلمان» با نشان دادن تهدیدهای جدی به «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا مانع از این شده که او موضع شفافی درباره امکان دخالت ولی عهد سعودی در صدور فرمان ترور جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد سعودی داشته باشد.

این شاهزاده سعودی که از آنچه در داخل خاندان حاکم سعودی می‌گذرد، مطلع است به نقل از منابعی نزدیک به ولی عهد سعودی در گفت‌وگو با «الخلیج اونلاین» گفت: بن سلمان ترامپ را تهدید کرد که اگر علیه وی کودتا کند، مدارک، اطلاعات و معاملاتی مالی را لو خواهد داد که شخص رئیس جمهور آمریکا را محکوم کرده و آینده حکومت او را به خطر می اندازد.

به گفته منبع مذکور که خواست نامش فاش نشود، این تنها محمد بن سلمان نبوده که تهدیدهای اینچنینی را متوجه ترامپ کرده بلکه محمد بن زاید، ولی‌عهد ابوظبی هم دیگر کسی است که از نخستین لحظات ترور خاشقچی اعلام کرد، در کنار بن سلمان است و با ارسال پیام‌هایی برای رئیس جمهور آمریکا از او خواست اتهام دست داشتن بن سلمان در این جنایت را از سر او رفع کند، و الا معاملات مالی، تسهیلات و امتیازهایی را که امارات به شرکت های دونالد ترامپ در داخل آمریکا و امارات می‌دهد، برملا خواهد کرد.

تهدیدهایی در همه سطوح

به گفته این شاهزاده سعودی، بن سلمان، رئیس جمهور آمریکا را تهدید کرد، معاملات تسلیحاتی بزرگی را که قبلا به امضا رسیده است لغو می‌کند؛ او همچنین به اطلاع ترامپ رسانده که اگر کاخ سفید شخص بن سلمان را در ترور خاشقچی متهم معرفی کند، عربستان قصد دارد حمایت مالی از سرمایه گذاری‌هایی را که بالغ بر ده‌ها میلیارد دلار است، لغو کند.

«الخلیج اونلاین» این افشاگری تازه را با اطلاعات پیشین خود به نقل از منابع دیپلماتیک غربی مطابق دانست که حکایت از درخواست کمک ولی عهد سعودی از بن زاید برای خروج آبرومندانه از بحران ترو خاشقچی بوده است.

الخلیج اونلاین همچنین  به نقل از منابع آگاه خود تاکید کرد: گفت‌وگوهایی در بالاترین سطح بین رهبران عربستان و امارات و مقاماتی از کشورهای غربی و در راس آن آمریکا جریان دارد.

به گفته منابع مذکور هدف از این گفت‌وگوها منحرف کردن غربی‌ها از اتهام زنی به بن سلمان در صدور دستور قتل خاشقچی و قتل وحشیانه وی در داخل کنسولگری عربستان در استانبول است آن هم در شرایطی که ولی‌عهد سعودی هنوز حاضر نشده بخواهد در ازای رفع اتهام ها از وی به ترکیه امتیازی بدهد.


موضع کاخ سفید موید اطلاعات موجود است

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سه‌شنبه گذشته به اظهار نظر درباره روابط این کشور با عربستان سعودی پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی پرداخت.

رئیس‌جمهور ایالات متحده در بیانیه‌ای که کاخ سفید آن را منتشر کرد درباره نقش دستگاه حاکم عربستان در قتل خاشقجی گفت: «ولی‌عهد عربستان می‌توانسته خیلی خوب در جریان این رخداد تراژیک بوده باشد؛ شاید بوده باشد، شاید هم نبوده باشد.»

ترامپ روز سه‌شنبه در تازه‌ترین اظهارات خود پس از انتشار بیانیه کاخ سفید گفت که گزارش سیا در مورد دست داشتن محمد بن سلمان در صدور فرمان قتل خاشقجی قطعیت ۱۰۰ درصدی را نشان نمی‌دهد؛ روزنامه واشنگتن‌پست پیشتر گزارش کرده بود آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا سیا بر این باور است که دستور قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی از سوی محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان صادر شده است.

 ترامپ درباره احتمال لغو قراردادهای عمدتا نظامی با عربستان سعودی در پی قتل این روزنامه‌نگار گفت:  بعد از مذاکرات سنگین در طول سفر سال گذشته به عربستان سعودی، این کشور موافقت کرد ۴۵۰ میلیارد دلار در ایالات متحده سرمایه‌گذاری کند... امری که صدها هزار شغل و رشد اقتصادی شگفت‌آور ایجاد کرد... اگر به طور احمقانه‌ای این قراردادها را لغو کنیم، روسیه و چین به طور عظیمی بهره خواهند برد و خیلی خوشحال خواهند شد از بابت دستیابی به این تجارت تازه. این هدیه‌ای مستقیما از سوی آمریکا به آن‌ها خواهد بود!»

الخلیج اونلاین نوشت: این موضع رئیس جمهور آمریکا با خشم عمومی در داخل آمریکا و در سطح بین المللی روبرو بوده است، به گونه‌ای که روزنامه واشنگتن پست آن را «خیانت به ارزش‌های آمریکا» توصیف کرد و حزب عدالت و توسعه حاکم بر ترکیه هم گفت بیانیه رئیس کاخ سفید درباره قضیه خاشقچی شبیه یک کمدی است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.