دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲

در رساله طب الرضا آمده است

فواید "خواب" از منظر امام هشتم شیعیان

میلاد شکری

1

حضرت امام رضا(ع) در کتاب طب الرضا به بررسی فواید خواب برای بدن پرداخته اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی قدس آنلاین، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) در رساله ذهبیه فرموده‌اند: بدانید رمانی که خواب بر مغز شما مسلط می شود و به بدن نیرو و استقامت می بخشد.

زمانی که خواستید بخوابید، اول بر پهلوی راست دراز بکشید و بعد به طرف چپ برگردید و همچنین هنگام برخاستن از طرف راست بلند شوید همانند زمانی که قصد خوابیدن کرده بودید.

مغز سر مرکز اعصاب آدمی است، تظاهرات و علائم حیاتی بدن به وسیله اعصاب صورت می گیرد، یعنی حس و حرکت کار آن ها است.

در اینکه خواب چیست و چگونه پیدا شده است و عمل مکانیکی آن چگونه صورت می گیرد، همیشه میان دانشمندان اختلاف نظر وجود داشته است، اما عقیده به بیهوشی اعصاب و مغز، از عقاید طب جدید و جزو کشفیات کنونی محسوب می شود ولی چنان که می بینید این حقیقت را امام هشتم شیعیان(ع) پی برده و بیان فرموده است.

برای اینکه از مزایای طبیعی خواب بهتر بهره مند شویم مخصوصا در کار هضم غذا از آن کمکی گرفته باشیم، بهتر است به دستوری که در متن بیان شده است، عمل کنیم.

وقتی به پهلوی راست بخوابیم، غذا به انتهای معده می ریزد و چون به پهلوی چپ برگردیم، کبد روی معده قرار می گیرد که سبب ازدیاد حرارت و تسهیل در عمل هضم می شود.

در ادامه نکات دیگری را در مورد شب نشینی و خواب می خوانید:

  1. در اولین ساعاتی که هوا تاریک می شود به بستر نروید بلکه ساعتی را بیدار باشید.
  2. تا آخرین ساعت نخوابید بلکه یک ساعت زودتر از خواب بیدار شوید.
  3. مقداری از شب را که در بستر خواب هستید، بنشینید و تماما دراز نکشید.

بیشتر بخوانید: مصرف آب شبانه در ماه آذر پسندیده نیست

دراز کشیدن بعد از غذا عمل بسیار مفید و لازمی است اما نه آن قدر که خوابمان ببرد زیرا در خواب توجه روح و اراده ما از ظاهر بدن کم شده و منعطف به باطن می شود و  ثابت شده که «اراده» بزرگترین مدافع ما در مقابل ناراحتی ها است.

هنگام خواب که اراده ما از ظاهر بدن سلب شده است، بدن در قبال تغییرات هوا بزرگترین مدافع خود را از دست داده و در صورتی که شکم پر باشد، تاثیرات هوا روی بدن قوی تر و ممکن است سرماخوردگی را در پی داشته باشد.

در هر حال، خواب یک استراحت طبیعی و ضروری است که به اعصاب آرامش می دهد و قوای بدن را برای ساعات بعد ذخیره می کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.