شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵

ازبکستان، روسیه، قزاقستان، افغانستان و پاکستان سازمان مالی مشترک ایجاد می‌کنند

1

ازبکستان، روسیه، قزاقستان، افغانستان و پاکستان برای ساخت خط ریلی جدید یک سازمان مالی ایجاد می کنند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، ازبکستان، روسیه، قزاقستان، افغانستان و پاکستان برای ساخت خط ریلی جدید سازمان مالی مشترک ایجاد می‌کنند.

نشست روسای سازمان‌های ریلی ازبکستان، روسیه، قزاقستان، افغانستان و پاکستان در شهر «تاشکند» برگزار شد.

در این نشست مسائل مهمی مانند اجرای ساخت خط ریلی «مزار شریف- کابل- پیشاور» بررسی شد.

در پایان این نشست پروتکلی مبنی بر ایجاد گروه کاری و سازمان مالی مشترک بین سازمان‌های ریلی ازبکستان، روسیه، قزاقستان، افغانستان و پاکستان امضا شد.

ساخت خط ریلی «مزار شریف- خلم- پل خمری- داشی- سورابای- جلال آباد- تورخم (پاکستان)» از طریق «کابل» پایتخت افغانستان که کریدور حمل و نقلی متصل کننده اتحادیه اروپا، روسیه، ازبکستان، افغانستان، پاکستان، هند و کشورهای آسیایی جنوبی و شرقی می‌باشد، می‌تواند مشکل عدم اتصال ریلی هند و پاکستان را حل و فصل کند.   

علاوه بر این، ازبکستان در حال حاضر امکان اجرای طرح‌های دیگر، ایجاد کریدور ریلی «مزار شریف- هرات» را بررسی می‌کند.

اجرای این طرح برای ۳۰ هزار نفر از مردم افغانستان فرصت شغلی ایجاد و به کابل امکان دریافت سود سالانه از ترانزیت به ارزش ۴۰۰- ۵۰۰ میلیون دلار را فراهم می‌کند.

بر اساس آمار مقدماتی، اجرای این طرح می‌تواند مبادلات بازرگانی افغانستان را تا ۵۰ درصد افزایش دهد و همچنین برای افغانستان، کشورهای آسیای مرکزی و آسیایی جنوبی امکان دسترسی به بازارهای منطقه را فراهم کند.

بر اساس برآوردهای کارشناسان، در سال‌های اول این خط ریلی می‌تواند حدود ۵ میلیون تن بار و سال‌های آینده تا ۱۵ میلیون تن بار را جابجا کند.

طول خط جدید تقریبا ۲ هزار کیلومتر است.

هزینه کلی این طرح که امکان ایجاد خط ریلی مانند کریدور «ترنس افغان» از اروپا به هند، چین، ایران و پاکستان را فراهم می‌کند، حدود ۳ میلیارد دلار است.

ازبکستان پیش از این در سال ۲۰۱۰ میلادی در افغانستان خط ریلی به طول ۷۵ کیلومتر در قسمت «حیرتان- مزار شریف» را راه اندازی کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.