چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۰

یک تحلیلگر قطری مطرح کرد

توطئه عربستان و امارات علیه ایران

ب

یک تحلیلگر سیاسی قطری تأکید کرد که ایران هیچ‌گاه به یک کشور عربی تعرض و تعدی نکرده است و این کشور دوست و همسایه و برادر ما به‌شمار می‌رود.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، "علی الهیل" از شخصیت‌های دانشگاهی و تحلیلگران سیاسی قطری با اشاره به توطئه عربستان و امارات علیه ایران در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس گفت: ایران به هیچ کشور عربی حمله و تعدی نکرده است بلکه این اعراب بوده‌اند که به ایران تعدی و حمله کرده‌اند.

وی تأکید کرد: رژیم سعودی و دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر شورای همکاری و اتحادیه عرب را به‌سرقت برده و ربوده‌اند.

الهیل تصریح کرد: ایران کشوری دوست، برادر و همسایه است.

علی الهیل تصریح کرد: به‌اذعان مسئولان غربی، عربستان و امارات میلیاردها دلار برای به‌راه انداختن جنگ علیه کشورهای عربی و اسلامی از جمله سوریه، عراق، لبنان، لیبی، قطر، یمن و مالی به آمریکا و فرانسه پرداخت کرده‌اند.

این تحلیلگر قطری در پاسخ به سؤالی درباره ارزیابی‌اش از اجلاس اخیر سران شورای همکاری خلیج فارس در عربستان و بیانیه پایانی آن گفت: این یک اجلاس در سطح سران نبود. بیانیه اجلاس شرم‌آور بود که نه‌تنها مطالبات ملت‌های منطقه بلکه حتی دولت‌های برخی کشورهای منطقه را برآورده نمی‌کند. بیانیه پایانی همه واقعیت‌های سیاسی موجود را نادیده گرفت. بحران کشورهای محاصره‌کننده قطر با این کشور را نادیده گرفت. این بیانیه همان چیزهایی را گفت که دبیرخانه شورای همکاری از سال 1981 میلادی از آن حرف می‌زند. بیانیه پایانی چیز جدیدی نداشت. چیز جدیدی که اساساً قدیمی است، همان توطئه‌ای است که عربستان و امارات نه علیه اسرائیل بلکه علیه ایران طراحی می‌کنند و خواهان تشکیل یک نیروی (نظامی) مشترک متشکل از کشورهای عرب خلیج (فارس) هستند. ما در کشور قطر افتخار نمی‌کنیم که طرفی در یک نیرویی باشیم که محمد بن سلمان (ولیعهد سعودی) دستور آن را می‌دهد و دنباله‌روهای بن‌سلمان نیز از آن تبعیت می‌کنند. افتخار نمی‌کنیم در نیرویی علیه ایران باشیم. درست است که بین ما و ایران تاحدی اختلافاتی هست، اما ایران کشوری دوست، برادر و همسایه است و یک کشور اصیل در منطقه به‌شمار می‌رود.

وی افزود: بگذارید بگویم که من قبل از اینکه یک سنی یا عرب باشم، یک انسان هستم. اما می‌خواهم به یک حقیقت تاریخی اذعان کنم. حقیقت تاریخی این است که ایران هیچ‌گاه به اعراب تعدی و حمله نکرده است اما این اعراب هستند که به ایران تعدی و حمله کرده‌اند. من یک عرب هستم که این حرف را می‌زنم. اگر ایران یک کشور همدست بود، آمریکا از دهها سال پیش این تحریم را علیه ایران اعمال نمی‌کرد؛ آمریکایی که از سوی لابی صهیونیست‌ها موسوم به ایپک اداره می‌شود. نمی‌توانیم این گفته برخی کشورهای عربی و اسلامی را باور کنیم که می‌گویند ایران زیر میز با اسرائیل و آمریکا علیه اعراب همدست است. این سخن خیانتکاران ایرانی مقیم آمریکا است که می‌گویند دولت ایران در خفا علیه اعراب و مسلمانان توطئه می‌کند. ایران کشوری دوست است. بین ما و آنها اختلافاتی است که این امری طبیعی می‌باشد اما این اختلافات باید از طریق گفت‌وگو مورد بحث قرار گیرد؛ نه از طریق یک قدرت نظامی مشترک متشکل از کشورهای عرب خلیج (فارس) و بازتولید جنگ نظامی ایران و عراق و بازتولید جنگ کویت. مجالی برای همه اینها نیست. ما نمی‌خواهیم طرفی در شعله‌ورکردن جدید منطقه به‌نفع رژیم صهیونیستی باشیم.

وی تأکید کرد: اسرائیل یک دولت سربار و غیراصیل است که میهنی عربی و اسلامی یعنی فلسطین را اشغال کرده است. جای افتخار خواهد بود که در یک نیروی مشترک (نظامی) علیه اسرائیل باشیم، زیرا اسرائیل دشمن اول و یگانه دشمن و اصلی‌ترین دشمن میهن عربی و کشورهای خلیج (فارس) و کشورهای خاورمیانه به‌شمار می‌رود. اما جای افتخار برای ما نخواهد بود که همراه با عربستان و امارات باشیم یعنی دو کشوری که علیه جهان عرب و اسلام توطئه می‌کنند. این گفته ما در قطر نیست چرا که ما اساساً با این دو کشور مشکل داریم بلکه گفته جان کری وزیر خارجه اسبق آمریکا است که حدود سه هفته پیش در کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا شهادت داد و گفت که "عربستان ما را سوق داد که با اعراب در سوریه و عراق و لبنان و لیبی و قطر و یمن بجنگیم" بنابراین جان کری موضوع را یک‌سره کرد و گفت که عربستان علیه کشورهای عربی توطئه می‌کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.