سه‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۸

انصارالله: امارات در اجرای توافق "الحدیده" کارشکنی می‌کند

1

پس از نشست‌های جداگانه ناظر سازمان ملل با دو طرف اصلی درگیر در یمن، عضو شورای سیاسی جنبش انصارالله، امارات را به کارشکنی در روند اجرای توافق آتش‌بس در «الحدیده» متهم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، «پاتریک کامایرت» رئیس کمیته هماهنگ‌کننده و نظارتی سازمان ملل بر آتش‌بس «الحدیده»، امروز نشست‌هایی را با نمایندگان دولت مستعفی یمن و دولت نجات ملی این کشور برگزار کرد.

پایگاه خبری شبکه «المیادین» نوشت که به اعلام سازمان ملل، این دیدارها با هدف تداوم تشویق دو طرف به از سرگیری نشست‌های مشترک برای تکمیل طرح آرایش نحوه استقرار نیروها در الحدیده که پیش از این درباره آن توافق شده بود، صورت گرفته است. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که قرار بود هفته پیش وی نشست مشترکی با دو طرف یمنی برگزار کند اما در این امر ناکام ماند.

«علی القحوم» از اعضای شورای سیاسی جنبش انصارالله یمن گفت که این جنبش گام‌های مهمی در راستای باز استقرار نیروها در بندر الحدیده تحت نظارت سازمان ملل برداشته، اما ائتلاف سعودی از برداشتن گامی مشابه در این راستا اجتناب ورزیده است.

وی طی پستی در توئیتر نوشت: امارات تلاش می‌کند تا مانع اجرای توافق سوئد شود و در مسیر آن مانع‌تراشی می‌کند زیرا در صورت اجرای آن، متضرر می‌شود. 

القحوم در ادامه از همسویی کامایرت با امارات از طریق اهمال در اجرای توافق الحدیده، ابراز تاسف کرد.

این در حالی است که «آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل متحد هفته پیش (۱۸دی) از شورای امنیت این سازمان خواست به منظور نظارت بر آتش‌بس میان طرف‌های جنگ در یمن مجوز استقرار حدود ۷۵ ناظر در شهر بندری «الحدیده» را برای ۶ ماه تأیید کند.

گروه انصارالله یمن و گروه‌های وابسته به دولت مستعفی یمن (۲۲ آذرماه پیش) بعد از یک هفته مذاکرات زیر نظر سازمان ملل به توافقی برای آتش‌بس در الحدیده دست پیدا کردند. شهر بندری الحدیده نقطه ورود اغلب کالاها و مایحتاح میلیون‌ها یمنی است که در شرایط قحطی به سر می‌برند.

به نوشته رویترز، ۱۵ عضو شورای امنیت بایستی تا ۲۰ ژانویه (۳۰ دی‌ماه) درباره درخواست گوترش تصمیم بگیرد. در حال حاضر نظارت بر روند آتش‌بس الحدیده توسط تیم «پاتریک کامایرت» ژنرال هلندی انجام می‌شود و ماموریت یک ماهه وی روز ۲۰ ژانویه به پایان خواهد رسید.

به طور کامل مشخص نیست که در حال حاضر چه تعداد ناظر در حال نظارت بر روند آتش بس در الحدیده هستند اما سازمان ملل اعلام کرده که ناظران کنونی مسلح نبوده و لباس فرم ندارند.

ائتلاف سعودی از مارس ۲۰۱۵ به بهانه حمایت از دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن شهرهای مختلف این کشور را مورد حمله قرار داد. ریاض و همپیمانانش طی حملات خود به یمن  تاکنون، هزاران غیرنظامی از جمله کودکان و زنان را به خاک و خون کشیده اند.

منبع: فارس

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.