دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳

واکنش‌ها به جنایت هولناک عربستان در بمباران محله پرجمعیت سعوان "صنعا"

یمن

جنایت هولناک روز یکشنبه متجاوزان سعودی در بمباران یک محله پرجمعیت شهر صنعاء با موج محکومیت گسترده روبه‌رو شده است، در جنایتی که بیش از ۱۰۰ نفر شهید و زخمی شدند که بیشتر آنها دانش‌آموز بودند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، وزارت بهداشت یمن اعلام کرد آمار قربانیان جنایت وحشتناک رژیم سعودی در بمباران مدرسه و منازل منطقه سعوان در صنعاء به بیش از 100 شهید و زخمی افزایش یافته است.

یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت یمن در تماس تلفنی با شبکه المسیره گفت در پی حملات متجاوزان به پایتخت، 39 مجروح به بیمارستان‌های الجمهوری، العسکری، الکویت و دیگر مراکز منتقل شدند و دیگر مجروحان به بیمارستان‌های خصوصی منتقل شده و تحت درمان قرار دارند و وضعیت آنها از طریق تمام مراکز اورژانس پیگیری می‌شود.

وی افزود: هدف از ارتکاب این جنایت، ایجاد رعب و وحشت میان شهروندان در منطقه سعوان پایتخت بوده است، هنگامی که از این آمار و ارقام صحبت می‌کنیم، ممکن است از آمار و ارقام فراوانی غفلت کنیم که سبب رعب و وحشت میان دانش‌آموزان شده و همچنین سبب بروز مشکلاتی در زمینه پزشکی و سلامتی و نیز بروز مشکلات بسیار فراوان برای کودکان و دیگر ساکنان شده است.

وی همچنین به مشکلات روانی اشاره کرد که ممکن است بسیاری از دانش‌آموزان در نتیجه این حمله جنون‌آمیز متجاوزان به این منطقه در اوج شلوغی و حضور دانش‌آموزان در مدرسه به آن مبتلا شوند.

طه المتوکل وزیر بهداشت یمن هم در جریان حضور در بیمارستان‌ها برای عیادت از مجروحان این جنایت در بیمارستان‌های الجمهوری، الثوره و العسکری و المتحدون اعلام کرد آمار شهدا به 13 نفر رسیده که بیشتر آنها دانش‌آموز هستند،‌ مجروحان هم به 92 نفر رسیده که بیشتر آنها زن و کودک هستند.

وی افزود این یک جنایت چندوجهی است، متجاوزان پنجمین سال تجاوزگری خود را با جنایت جدیدی علیه غیرنظامیان افتتاح کرد که با این کار، قوانین بین‌المللی و انسانی و همچنین جان و خون یمنی‌ها را نادیده گرفتند.

وزیر بهداشت یمن اظهار داشت: در جریان عیادت از مجروحان در بیمارستان‌ها، خیلی از آنها به تشنج شدید گرفتار شده بودند که نشان می‌دهد در معرض گازهای سمی قرار گرفته‌اند، ما به کمیته‌ای از پزشکان و متخصصان دستور دادیم درباره این موارد و علت آن تحقیق کنند.

این مقام یمنی تصریح کرد خودداری جامعه بین‌المللی از اعمال تحریم علیه عاملان ارتکاب این جنایات، آنها را به ادامه تجاوزگری و هدف قرار دادن ملت یمن تشویق کرده است.

وزیر بهداشت یمن از سازمان‌های بین‌المللی فعال در زمینه بهداشتی و انسانی در یمن خواست این جنایت را محکوم کرده و در قبال جنایاتی که ملت یمن در معرض آن قرار دارند، سکوت نکرده و برای توقف تجاوزات بر دشمن فشار وارد کنند، وی بر  اهمیت تلاش برای بازخواست و محاکمه عاملان ارتکاب این جنایات در دادگاه‌های بین‌المللی تأکید کرد.

این مقام یمنی از تمام شرافتمندان جهان خواست این جنایت را محکوم کرده و برای توقف جنگ و تجاوزگری مسئولانه وارد عمل شده و بر متجاوزان فشار وارد کنند.

جنایت هولناک روز یکشنبه متجاوزان سعودی در بمباران یک محله پرجمعیت شهر صنعاء با موج محکومیت گسترده روبه‌رو شده است. وزارت آموزش و پرورش یمن، تجاوز جنگنده‌های سعودی به منطقه سعوان در شرق صنعاء و هدف قرار گرفتن مدارس محکوم کرد.

یحیی بدرالدین الحوثی در یک کنفرانس مطبوعاتی در شامگاه یکشنبه در مدرسه شهید محمد الراعی، این جنایت وحشیانه را محکوم کرد که به سلسله جنایات مشابهی اضافه شد که متجاوزان به‌صورت هدفمند صدها مدرسه و مؤسسه آموزشی را تاکنون بمباران کرده‌اند که به شهید و زخمی شدن صدها دانش‌آموز و کادر آموزشی منجر شده است.

دبیرخانه شهرداری صنعاء و شورای محلی پایتخت در بیانیه‌ای، جنایت هولناک ائتلاف متجاوزان در بمباران منطقه مسکونی در سعوان را محکوم کرد. در این بیانیه بر ادامه بسیج عمومی و سرازیر شدن به جبهه‌های عزت و کرامت تأکید شده است.

ضیف‌الله الشامی سخنگوی دولت نجات ملی و وزیر اطلاع‌رسانی یمن هم تصریح کرد جنایت جنگنده‌های متجاوزان در بمباران دانش‌آموزان در سعوان در پایتخت، جنایت جنگی است.

سازمان حمایت از حقوق زنان و کودکان همه ادامه تجاوزات و جنایات دشمن سعودی و جنایت هولناک یکشنبه علیه دانش‌آموزان در منطقه سعوان صنعاء را محکوم کرد.

حسن حمود شرف‌الدین دبیرکل اتحادیه روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای یمن خواستار بازدید رسانه‌های بین‌المللی و محلی آزاد و بی‌طرف از صحنه جنایت متجاوزان سعودی آمریکایی شد که مدرسه دخترانه شهید محمد حسین الراعی و ساختمان‌های مسکونی در محله سعوان را هدف قرار داد.

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن خواستار تشکیل کمیته بین‌المللی مستقل برای تحقیق درباره جنایاتی شد که ائتلاف متجاوزان آمریکایی انگلیسی سعودی اماراتی و همپیمانانش در یمن مرتکب می‌شوند، وی همچنین خواستار برگزاری نشست شورای امنیت برای تصویب قطعنامه‌ای برای توقف محاصره و تجاوزگری نظامی به یمن شد که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

وزارت خارجه یمن هم به‌شدت ادامه تجاوزات ائتلاف سعودی اماراتی و جنایات جنگی آنها در یمن که آخرین آن بمباران مدرسه و منطقه مسکونی در سعوان صنعاء بود، محکوم و تأکید کرد ادامه سکوت جامعه بین‌المللی در برابر این جنایات و تداوم صادرات تسلیحات از سوی برخی کشورها به متجاوزان و عدم معرفی مانع‌تراشان در برابر تلاش‌های صلح همانند چراغ سبزی به ادامه ارتکاب این جنایات علیه مردم و سرزمین یمن و مانع‌تراشی در برابر اجرای توافقات استکهلم و تلاش‌های صلح نماینده سازمان ملل است.

مجلس شورای یمن هم به‌شدت ادامه ارتکاب جنایات از سوی رژیم سعودی و امارات به‌ویژه جنایت بمباران منطقه مسکونی سعوان در صنعاء را محکوم کرد.

احزاب موسوم به لقاء مشترک هم جنایت یکشنبه عربستان متجاوز را محکوم و تأکید کرد این جنایت همدستی جامعه بین‌المللی و سازمان ملل و آشکار شدن نقش همدستی آنها با متجاوزان به‌سبب سکوت در برابر جنایاتشان را نشان داد.

این احزاب از سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری خواست نقش انسانی بی‌طرفانه‌ای به‌دور از محاسبات مصلحت‌اندیشی را ایفا کنند.

دفتر جنبش انصارالله هم با محکوم کردن این جنایت تأکید کرد این جنایت، نقش گسترده آمریکا در این تجاوزگری و نیز حجم جنایات رژیم‌های مزدور سعودی و اماراتی را نشان داد، این جنایت و دیگر جنایات تنها سبب افزایش ایمان و ثبات و ایستادگی ملت یمن خواهد شد.

حزب الحق هم این جنایت وحشیانه را به‌شدت محکوم کرد. جنبش احزاب سیاسی مخالف تجاوزگری هم از ارتش و کمیته‌های مردمی و یگان موشکی خواست پاسخ این جنایت دشمن سعودی آمریکایی آمریکایی را با قاطعیت بدهند. این احزاب بر حمایت کامل خود از رهبران انقلاب و مقامات سیاسی و نظامی تا نابودی متجاوزان تأکید کردند.

حزب الکرامه یمن هم این جنایت وحشیانه و دیگر جنایات ائتلاف سعودی آمریکایی اماراتی صهیونیستی علیه ملت یمن در چهار سال گذشته جنگ را محکوم کرد.

احزاب ائتلاف ملی دموکراتیک یمن هم تشدید تجاوزات دشمنان و ادامه ارتکاب جنایات وحشیانه هولناک علیه غیرنظامیان بی ‌دفاع از جمله کودکان در استان‌های مختلف که آخرین آن جنایت وحشیانه در منطقه سعوان صنعاء بود، محکوم کرد.

شورای همبستگی مردمی قبیله‌ای یمن هم خواستار سرازیر شدن قشرهای مختلف مردم به‌ویژه عشایر و قبایل یمن به جبهه‌های نبرد با متجاوزان برای گرفتن انتقام خون بیگناهان از آنها شد.

احزاب کنگره مردمی و تجمع اتحاد مردمی ناصری و جریان ملی آزاد هم با محکوم کردن این جنایت هولناک از همه آزادگان جهان خواستند کنار ملت یمن ایستاده و از خواسته آنها برای محاکمه متجاوزان در دادگاه‌های بین‌المللی حمایت کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.