شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳

موج دوم شیوع وبا در یمن و هشدار جهانی درباره آن

کودک یمنی

سازمان غیردولتی "اوکسفام" بار دیگر نسبت به شیوع گسترده بیماری وبا در یمن هشدار داد.

به گزارش خبرنگار بین الملل قدس آنلاین، به نقل از خبرگزاری فرانسه،  آکسفام در بیانیه خود درباره پیامدهای شیوع دوباره بیماری وبا در سطح گسترده در یمن در سایه افزایش موارد مشکوک ابتلا به این بیماری در سال جاری به حدود ۲۰۰ هزار نفر هشدار داد.

این سازمان درباره "پیامدهای افزایش بدترین شیوع وبا در جهان" هشدار داد و گفت: موارد مشکوک ابتلا به این بیماری در سال جاری میلادی ۱۹۵ هزار مورد است.

اوکسفام تصریح کرد: در دو هفته اخیر ماه مارس گذشته، نزدیک به ۲۵۰۰ مورد مشکوک ابتلا در هر روز ثبت شده است. این وضعیت بیانگر افزایش قابل ملاحظه موارد ثبت شده نسبت به ماه فوریه سال جاری است که روزانه یک هزار مورد مشکوک ابتلا ثبت شده بود.

براساس این بیانیه، این میزان بیش از ۱۰ برابر موارد ثبت شده و مرگ و میر ناشی از آن در دوره مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی است.

این سازمان گفت: وبا بیش از سه هزار نفر را از زمان آغاز شیوع آن در سال ۲۰۱۶ میلادی در یمن کشته است.

اوکسفام هشدار داد: در صورت تدام ثبت موارد جدید با میانگین کنونی، افزایش ناگهانی و شدید شیوع وبا باعث افزایش آن نسبت به مجموع موارد ثبت شده در سال ۲۰۱۷ میلادی خواهد شد.

سازمان ملل اعلام کرده است که یمن با بدترین بحران انسانی در جهان روبرو است و بیش از ۲۴ میلیون نفر یعنی بیش از ۸۰ درصد جمعیت یمن همچنان نیاز به کمک های انسانی دارند.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، از آغاز تجاوز نظامی عربستان و هم پیمانان عربی و غربی آن به یمن حدود ۱۰ هزار نفر جان خود را از دست داده و بیش از ۵۶ هزار نفر دیگر زخمی شده اند.

این درحالی است که برخی مسئولان بشردوست آمار قربانیان را بسیار بالاتر از این ارزیابی کرده اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.