دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵

دیدار «اشرف غنی» و «خلیلزاد» درباره جزئیات مذاکرات آمریکا و طالبان

خلیلزاد و اشرف غنی

در حالی که دولت افغانستان همواره نسبت به عدم آگاهی از مذاکرات قطر به واشنگتن انتقاد داشت، نماینده ویژه آمریکا به کابل آمده تا درباره نهمین دور از این نشست با سران حکومت وحدت ملی گفت‌وگو کند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان پس از سفر به کابل با «اشرف غنی» رئیس جمهور و «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان دیدار کرد.

ارگ ریاست جمهوری در بیانیه‌ای تنها از وقوع این دیدار خبر داد و ارائه جزئیات این گفت‌وگوها را به زمانی دیگر موکول کرد.

قصر سپیدار نیز بدون ارائه جزئیات گفت‌وگوها در بیانیه‌ای اعلام کرد که خلیلزاد صبح امروز در دیداری جداگانه با عبدالله وی را در جریان آخرین جزئیات گفت‌وگوهای صلح با طالبان قرار داده است.

خلیلزاد پس از پایان دور نهم مذاکرات با طالبان روز یکشنبه اعلام کرد که برای "مشورت" درباره روند صلح افغانستان عازم کابل می‌شود.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان در حالی پایان یافت که هیچ توافقی درباره موضوعات اختلافی اساسی یعنی مسئله خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان، گفت‌وگوی مستقیم طالبان با دولت افغانستان، آتش‌بس و یا آینده سیاسی این کشور گرفته نشد.

طالبان نیز در جریان گفت‌وگوها و پس از پایان یافتن بی‌نتیجه آن نیز حملات خود را در ولایت‌های متعدد افغانستان تشدید کرده است.

با اینکه هنوز جزئیاتی از این دیدار منتشر نشده «وحید عمر» مشاور غنی در امور استراتژیک و روابط عمومی در توئیتی مدعی شد که خلیلزاد در این سفر یک نسخه از پیش‌نویس توافقنامه با طالبان را در اختیار سران حکومت وحدت ملی قرار داده است.

شواهد حاکی از آن است که همچنان اختلافات جدی بین آمریکا و طالبان باقی مانده است و این سفر خلیلزاد به کابل در واقع نیز ظاهراً تلاشی است تا ضمن دمیدن جان تازهای در کالبد مذاکرات دولت افغانستان را نیز برای تعویق انتخابات متقاعد کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.