سه‌شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰

توافق در کردستان عراق برای تحویل درآمد نفتی به بغداد

نفت عربستان

یک عضو حزب «اتحادیه میهنی» کردستان عراق از توافق در دولت اربیل برای حل اختلافات با بغداد خبر داد و گفت، دولت تصمیم گرفته درآمد نفتی و گمرکی خود را به دولت مرکزی تحویل دهد.

به گزارش قدس آنلاین، منابعی در کردستان عراق، امروز سه‌شنبه از توافق در اربیل برای تحویل درآمد نفتی به دولت مرکزی در بغداد خبر دادند.

وبگاه خبری «موازین نیوز» عراق، امروز به نقل از «ریزان الشیخ» یکی از سران حزب «الاتحاد الوطنی الکردستانی» (اتحادیه میهنی) نوشت که در خصوص تحویل درآمد نفتی به بغداد، در دولت کردستان میان رهبران این منطقه توافقی شده که بر اساس آن درآمدهای حاصل از گمرک و نفت به حکومت مرکزی تحویل داده شود.

درآمدهای نفتی و گمرکی کردستان طی چند سال گذشته یکی از پرونده‌های اختلافی اربیل و بغدادبوده است.

ریزان گفت: «روابط کنونی بغداد و اربیل مثبت است و می‌تواند به نتایج مهمی هم برسد. دولت کردستان قصد دارد روابط نزدیک با حکومت مرکزی را حفظ کند زیرا حکومت معتقد است که قدرتش در گرو قدرت عراقی یکپارچه است».

عضو حزب اتحادیه میهنی افزود: «احزاب اصلی کردستان یعنی حزب دموکرات (پارتی)، اتحادیه میهنی و گوران (التغییر) بر تقویت روابط با بغداد، پایان دادن به تنش‌ها و تحویل درآمد نفتی و گمرکی به بغداد توافق کرده‌اند».

روابط بغداد و اربیل در سال‌های گذشته همواره با تنش همراه بوده به طوری که در سال ۲۰۱۷ به اوج خود رسید؛ زمانیکه مسعود بارزانی (رئیس پیشین کردستان) در حرکتی یکجانبه، بیست‌وپنجم سپتامبر (سوم مهر ۱۳۹۶)، همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق برگزار کرد.

بغداد این اقدام اربیل را خلاف قانون اساسی و تمامیت ارضی عراق دانست و با آن مخالفت و تحریم‌هایی از جمله بستن گذرگاه‌های مرزی و هوایی علیه اربیل اعمال کرد.

با تغییر دولت در بغداد و اربیل در یک سال گذشته، دو طرف تلاش کرده‌اند که اختلافات را به حداقل برسانند. روابط چند سال گذشته دولت «کردستان عراق» در «اربیل» با دولت مرکزی عراق در «بغداد» همیشه تحت تأثیر چند پرونده اختلافی مهم از جمله سه پرونده درآمد فروش نفت و گاز، بودجه سالانه و کنترل مناطق مورد منازعه بوده است.

پیشتر اعلام شده بود که قرار است بعد از عید قربان، هیأتی از کردستان به بغداد برود و درباره سه پرونده اختلافی گفت‌وگو کند. امروز وبگاه خبری کردستان 24 خبر داد که قرار است این هیأت امروز وارد بغداد شود.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
type="text/javascript"> var head = document.getElementsByTagName("head")[0]; var script = document.createElement("script"); script.type = "text/javascript"; script.async=1; script.src = "https://s1.mediaad.org/serve/qudsonline.ir/loader.js" ; head.appendChild(script);