دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۸

یادداشت/

اعترافات دشمن

مهدی فضائلی

در لابه لای اخبار و رویدادهای پرشتاب گاهی نکات مهمی هست که آن‌گونه که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرند و به سادگی و با سرعت از کنار آن‌ها عبور می‌کنیم. بنابراین لازم است گاهی درنگ کنیم و به این نکات با دقت بیشتری توجه نماییم.

مهدی فضائلی/

در لابه لای اخبار و رویدادهای پرشتاب گاهی نکات مهمی هست که آن‌گونه که باید و شاید مورد توجه قرار نمی‌گیرند و به سادگی و با سرعت از کنار آن‌ها عبور می‌کنیم. بنابراین لازم است گاهی درنگ کنیم و به این نکات با دقت بیشتری توجه نماییم.

از جمله این موارد اعترافاتی است که در سخنان و مواضع دشمنان وجود دارد که کم هم نیست، ولی خیلی عادی با آن‌ها مواجه می‌شویم.

این یادداشت به دو مورد از این اعترافات که در همین روزهای اخیر مطرح شده و مشتی از خروار است، توجهی دوباره دارد. نخست؛ اظهارنظر «ریول مارک گرخت» -تحلیلگر سابقCIA  و عضو اندیشکده دست راستی و ضد ایرانی FDD - است که مجله خبری سیاسی-اقتصادی فارین پالسی که از نشریات معروف بین‌المللی است و به زبان‌های مختلف ترجمه می‌شود و به نقلی بیش از 5/3میلیون خواننده دارد آن را منتشر کرد.

این کارشناس مؤسسه fdd می‌گوید: رهبر عالی ایران قصد دارد ترامپ را در یک بازی «سیاست قدرت پایه» درگیر کند. او می‌افزاید: معتقدم او (آیت‌الله خامنه‌ای) موفق‌ترین رهبر خاورمیانه از زمان جنگ جهانی دوم است. او بسیار ماهر و فوق‌العاده با استعداد است. گرخت تأکید می‌کند: در این زمان رهبر عالی ایران قطعاً در امتیازها (از ترامپ) پیش است.

اعتراف دوم اذعان مشاور رئیس‌جمهور سابق آمریکا به بی‌اثر بودن تحریم‌هاست.

دنیس راس که از بنیان‌گذاران مؤسسه پژوهش‌های سیاسی خاورمیانه بوده و تاکنون مسئولیت‌های رده بالایی در پنتاگون، وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا داشته است، به تازگی در روزنامه واشنگتن‌پست با رد ادعای ترامپ مبنی بر مؤثر واقع شدن «کارزار فشار حداکثری» علیه ایران، نوشت: تحریم، تغییری در رفتار ایران ایجاد نمی‌کند.

وی افزوده است: چانه‌زنی با ایران با جوش دادن معاملات ملکی فرق دارد! متأسفانه ترامپ در منزوی کردن آمریکا موفق‌تر بوده تا ایران.

راس تصریح می کند: ایران به وضوح نیازی برای گفت‌وگو با دولت آمریکا احساس نمی‌کند و تاریخ می‌گوید ایران را نمی‌توان با تحریم به تغییر رفتار وادار کرد.

ملتی که به اذعان دشمن، موفق‌ترین و ماهرترین رهبر خاورمیانه در بیش از هفت دهه گذشته را دارد و توانسته بی‌سابقه‌ترین و سنگین‌ترین تحریم‌ها را بی‌خاصیت کند، قطعاً ملت بزرگی است و بدون تردید در صورت استقامت در راه حق، فتوحات بزرگ‌تری را شاهد خواهد بود.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.