چهارشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸

اولتیماتوم بوریس جانسون در خصوص برکسیت

پرچم انگلیس پرچم اتحادیه اروپا

در حالیکه ۲۹ روز مانده به زمان تعیین شده برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، بوریس جانسون قرار است امروز پیشنهاد نهایی خود درباره برکسیت را مطرح کند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس روز چهارشنبه در سخنرانی پایانی کنگره حزب محافظه‌کار پیشنهاد نهایی در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را به همراه اولتیماتوم خود مطرح خواهد کرد.

اظهارات رسمی بوریس جانسون قرار است منجر به دستیابی به مصالحه‌ای عادلانه و منطقی برای جلوگیری از برکسیت بدون توافق شود که تبعات آن برای اقتصاد انگلیس به طور بالقوه آشفته‌کننده خواهد بود.

دفتر نخست‌وزیری انگلیس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد اگر بروکسل مذاکره در مورد این پیشنهاد را نپذیرد، در آن صورت دولت به مذاکرات خود تا زمان خروج از اتحادیه اروپا در ۳۱ اکتبر پایان خواهد داد.

در حالی که ۲۹ روز به زمان تعیین شده برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا باقی مانده است، زمان یافتن توافق برکسیت بسیار کوتاه است. توافقی که ترزا می‌، نخست‌وزیر سابق انگلیس در مورد آن مذاکره کرده بود سه بار در پارلمان انگلیس رد شد. دلیل این اختلاف نیز «حصار امنیتی» موسوم به بک استاپ بود که مکانیسمی برای جلوگیری از بازگشت مرز میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا پس از برکسیت است.

طبق گزارش روزنامه تلگراف، در پیشنهاد جدید انگلیس پیش‌بینی شده است که ایرلند شمالی همچنان تا سال ۲۰۲۵ در بازار واحد اروپایی بماند و همزمان یک اتحادیه گمرکی با انگلیس تشکیل شود. به هرحال در هر صورت دو مرز وجود خواهد داشت؛ یکی نظارت‌های گمرکی میان دو ایرلند و دیگر نظارت‌های مکرر در دریای ایرلند که انگلیس را از استان شمالی ایرلند جدا می‌کند.

چشم‌انداز برقراری مرز میان دو ایرلند در صورت برکسیت بدون توافق، به ویژه دوبلین را به شدت نگران کرده است که این شرایط را تهدیدی برای صلح در ایرلند شمالی می‌داند که در سال ۱۹۹۸ پس از سه دهه خشونت میان جمهوری خواهان ملی‌گرا حامی اتحادیه جزیره و پروتستان‌های حامی ماندن تحت تاج و تخت انگلیس به سختی حاصل شد.

در صورت شکست مذاکرات، در هیچ شرایطی بوریس جانسون تقاضای به تعویق انداختن برکسیت را مطرح نخواهد کرد. با این حال قانونی در انگلیس تصویب شده است که وی را ملزم می‌کند در صورت دست نیافتن به توافق با اتحادیه اروپا تا ۱۹ اکتبر، درست پس از نشست اروپایی آتی، بار دیگر به تعویق افتادن برکسیت را تقاضا کند.

بوریس جانسون اواخر ماه ژوئیه با وعده عملی کردن برکسیت به قدرت رسید.

پس از اتهام آزار جنسی مطرح شده علیه جانسون از سوی یک خبرنگار که مربوط به بیست سال پیش است بوی رسوایی در کنگره به مشام می‌رسد. بوریس جانسون این اتهام را رد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.