یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۳

شکست وعده یک میلیون شغل در عربستان/ رسوایی چشم انداز ۲۰۳۰ بن سلمان

خیایان های عربستان

مسئولان سعودی در حالی از ۴ سال پیش وعده‌های خود در خصوص ایجاد یک میلیون شغل در ده سال آینده را تکرار می‌کنند که نرخ بیکاری در این کشور با رشد مواجه است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، مسئولان سعودی به ده‌ها هزار نفر از فارغ‌ التحصیلان این کشور وعده داده‌اند که بیش از نیم میلیون شغل را برای مردان و زنان عربستان ایجاد کنند که بالغ بر 450 هزار مورد از این فرصت‌های شغلی در چارچوب پروژه نئوم است. فعالیت‌های توریستی با 300 هزار شغل و فعالیت‌های سینمایی با 100 هزار شغل در رتبه‌های بعدی اشتغال قرار داشت.

گزارش‌های موجود نشان می‌دهد هیچ کدام از پروژه‌های مورد نظر نتوانسته اهداف را تامین کرده و فرصت‌های شغلی برای سعودی‌ها به دست آورد. این در حالی است که در سه ماهه دوم سال 2019 بیش از 100 هزار فرصت شغلی برای خارجی‌ها در عربستان ایجاد شده است. این موضوع را آمار رسمی عربستان سعودی مطرح کرده است.

بر اساس این گزارش بیش از 20 هزار سعودی در همین مدت شغل خود را از دست داده‌اند. این موضوع شکست جدیدی بر قامت چشم انداز 2030 عربستان سعودی است که محمد بن سلمان به دنبال اجرای آن بود و تلاش داشت سعودی‌ها را در شغل‌های جدید بویژه در گردشگری جذب کند.

گزارش هیئت آمار عربستان تعداد غیرسعودی‌های شاغل در این کشور را بالغ بر 9 میلیون و 653 هزار نفر معرفی کرده است که یک میلیون و 195 هزار نفر از آن‌ها زن هستند. این آمار ضربه سختی به پیکر طرح‌های سعودی برای ایجاد اشتغال در داخل عربستان وارد کرده است.

اداره عمومی گردشگری و میراث فرهنگی در عربستان در مارس 2016 با ارائه گزارشی اعلام کرد که انتظار دارد فرصت‌های شغالی در بخش گردشگری عربستان بالغ بر 1.7 میلیون فرصت شغلی در سال 2020 باشد، اما آمار رسمی اخیر نشان از شکست این سیاست‌ها دارد و حتی نیمی از این فرصت‌های شغلی نیز ایجاد نشده است.

این در حالی است که وعده‌های عربستان همچنان ادامه دارد و اخیرا نیز هیئت مذکور وعده داده که استراتژی این کشور مبتنی بر ایجاد یک میلیون فرضت شغلی برای زنان و جوانان در عربستان است که قرار است تا سال 2030 ایجاد شود. در همین راستا ماجد القصبی وزیر تجارت و سرمایه گذاری عربستان هفته گذشته در گفتگو با العربیه پیش‌بینی کرد که ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در بخش گردشگری عربستان بعید و مبالغه‌آمیز نیست.

این هیئت مدعی است که این میزان شغل باعث کاهش 6 درصدی بیکاری در کشور و افزایش سهم بخش گردشگری از 3 درصد کنونی به 10 درصد در درآمدهای دولتی خواهد شد، اما رویکرد واقع‌گرایانه نشان از شکست این استراتژی دارد. میزان بیکاری جوانان سعودی در یک چهارم ابتدایی سال 2018 به رقم 12.9 درصد رسیده و رشد یک دهم درصدی را نسبت به سال قبل شاهد بوده است.

آمار رسمی عربستان حکایت از آن دارد که در سال 2018 میلادی حدود 234 هزار کارگر از بازار کار این کشور خارج شده اند.

آژانش خبری بلومبرگ نیز در اکتبر 2018 گزارش داد که توسعه اقتصاد غیر نفتی عربستان از رقم 6 دهم درصد فراتر نرفته است، این آمار در مقایسه با بلندپروازی‌های دولت رقم بسیار ناچیزی است.

بر اساس آمارهای رسمی بیمه تأمین اجتماعی عربستان، تعداد کارگران غیر سعودی فعال در عربستان در سه ماهه دوم سال گذشته بالغ بر 7.421 میلیون نفر بوده است. این در حالی است که میزان فعالیت سعودی‌ها در همین زمان رقم 1.936 میلیون نفر را شاهد بوده است که نسبت به رقم 1.946 میلیون نفری سه ماهه قبل، کاهش پیدا کرده است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.