دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹

حاشیه های نامه بدون امضای جانسون به بروکسل

گره کور برگزیت، کورتر شد

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس

«برگزیت» و یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا طلسمی است که از سال ۲۰۱۶ تاکنون گریبان مقامات لندن را گرفته است.

جواد فراهانی/

«برگزیت» و یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا طلسمی است که از سال ۲۰۱۶ تاکنون گریبان مقامات لندن را گرفته و پس از آن که «دیوید کامرون» نخست وزیر وقت به خاطر رأی آوردن آن در همه پرسی مجبور به استعفا شد، «ترزامی» نخست وزیر بعدی را نیز به دلیل عدم موفقیت در دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا مجبور به استعفا کرد و اکنون نیز «بوریس جانسون» را که از زمان آغاز نخست وزیری بر خروج از اتحادیه اروپا در موعد مقرر چه با حصول توافق و چه بدون توافق تأکید داشته است را با چالشی جدی مواجه کرده است.

گرچه چند روز پیش دولت انگلیس موفق شد به توافقی با اتحادیه اروپا در مورد برگزیت و نحوه خروج دست یابد، اما این توافق مورد تأیید پارلمان قرار نگرفت و نمایندگان مجلس عوام بوریس جانسون را بر خلاف میل خود مأمور کرده‌اند تا مهلت مجددی را از اتحادیه اروپا برای اجرایی شدن برگزیت و دستیابی به توافق مطلوب بگیرد.

جانسون خواستار رد درخواست تمدید مهلت برگزیت است

حالا بوریس جانسون با وجود آنکه وعده داده بود در تاریخ ۳۱ اکتبر انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج می‌کند، با ارسال نامه‌ای بدون امضا به بروکسل خواستار تعویق فرایند خروج تا تاریخ ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ شده است؛ هرچند او در این نامه تأکید کرده است که درخواست تعویق ایده بدی است. براین اساس لندن دوباره با چالشی تازه روبه‌رو شده و برای داستان برگزیت که به سریال تبدیل شده، سناریوهای متعددی پیش‌بینی می‌شود.

محمد فتوح، پژوهشگر امور اروپا در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «الخلیج آنلاین» با تأکید براینکه انگلیس پس از رد توافق دولت با اتحادیه اروپا توسط پارلمان دچار بحرانی تازه میان جانسون و نمایندگان شده است، پیش‌بینی کرده است جانسون برای تمدید مهلت تلاش نکند، بلکه از طریق تماس با سران کشورهای اروپایی تلاش خود را برای رد درخواست مهلت متمرکز خواهد کرد. 

سناریوی خروج بدون توافق تقویت شده است

محمد فتوح می‌افزاید: باید ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با تمدید مهلت درخواستی لندن موافقت کنند و اگر یک کشور مخالف این موضوع باشد، درخواست انگلیس به طور کلی رد خواهد شد و این بدان معنی است که سناریوی خروج بدون توافق تقویت خواهد شد.

این کارشناس امور اروپا تأکید کرده است بوریس جانسون پس از رد توافقش با اتحادیه اروپا از سوی پارلمان گزینه دیگری پیش رو ندارد؛ به ویژه اکنون که سیلی محکمی را از حزب متحد خود در دولت یعنی حزب دموکرات ایرلند شمالی دریافت کرده است؛ چرا که توافق رد شده متضمن ایجاد مرز بین ایرلند جنوبی و شمالی است که این حزب این موضوع را نمی‌پذیرد. وی توضیح داده است پارلمان توافق اخیر جانسون را به دلیل بند مربوط به پیوستن ایرلند به قوانین اتحادیه اروپا در زمینه موادغذایی و مواد اولیه که باید از طریق مرز منتقل شود، رد کرده است.

انتخابات زودهنگام یا همه‌پرسی؛ مسئله این است

محمد فتوح اجرای انتخابات زودهنگام را بعید می‌داند؛ به خصوص آنکه حزب کارگر اجرای آن پیش از حل شدن موضوع خروج از اتحادیه اروپا را نمی‌پذیرد. این کارشناس عرب در ارتباط با احتمال برگزاری همه پرسی مجدد می‌گوید: اکنون همه پرسی دوباره، موضوع مورد منازعه میان بسیاری از نمایندگان است و برخی اعتقاد دارند برگزاری همه پرسی مجدد آسیب رساندن به دموکراسی است. فتوح احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام و همه پرسی را برابر می‌داند و در عین حال تأکید می‌کند که این دو فرایند با مانع بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر روبه‌رو است؛ کسی که خطاب به نمایندگان گفته اگر سیاستش درباره برگزیت را نمی‌پذیرند، ابتدا باید او را برکنار کنند. از طرفی احزاب مختلف نیز از اجرای انتخابات زودهنگام بیمناک هستند؛ چراکه این کار می‌تواند شرایط را به خانه اول بازگرداند و جانسون دوباره در انتخابات پیروز شود، که این به معنای ماجراجویی جدید است. برگزیت به مفهوم خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست که سال ۲۰۱۶ به همه پرسی گذاشته شد و مردم این کشور به آن رأی دادند. مهم‌ترین مانع اجرای آن مخالفت نمایندگان ایرلندی با مرزبندی‌های جنوب با شمال است. دولت انگلیس تاکنون سه بار با اتحادیه اروپا در مورد نحوه خروج از این اتحادیه به توافق رسیده، اما هر سه بار مجلس عوام این توافق را رد کرده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.