دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۶

یک کارشناس ترک:

حضور بشار اسد ممکن است اتفاق غیر منتظره سوچی باشد

کارشناس ترک

کارشناس مسائل سیاسی در ترکیه طی یادداشتی با اشاره به دیدار اردوغان و پوتین در سوچی نوشت: در این دیدار می‌تواند یک اتفاق غیر منتظره رقم خورده و بشار اسد نیز دور این میز بنشیند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، عبدالرحمن دلیپاک کارشناس مسائل سیاسی در ترکیه طی یادداشتی در نشریه ینی آکیت با اشاره به دیدار اردوغان و پوتین در سوچی نوشت: در این دیدار می‌تواند یک اتفاق غیر منتظره رقم خورده و بشار اسد نیز دور این میز بنشیند.

وی درباره توافق ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریه با اشاره به اینکه با طناب ترامپ نباید به چاه رفت، عنوان کرد: چرا ترکیه با دولت دمشق روابط خود را آغاز نمی‌کند؟ چرا ترکیه با همه طرفها از جمله اسرائیل و آمریکا روابط و تماس‌های خود را دنبال می‌کند اما با دمشق شاهد این موضوع نیستیم؟

این کارشناس سیاسی با اشاره به دیدار پوتین و اردوغان در روز ‌سه شنبه در سوچی اظهار داشت: ممکن است اسد نیز در این جمع حضور داشته باشد. روس‌ها چنین انتظاری دارند. همانطور که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه گفت که ما بدنبال اجرایی شدن مجدد توافقنامه آدانا در سال 1998 هستیم و با این هدف برای اجرایی شدن این توافق بین طرفین تماس‌های خود را دنبال می‌کنیم.

طی ماه‌های اخیر در بین احزاب و جریانات مختلف ترکیه صداهایی درباره لزوم مذاکرات آنکارا-دمشق به گوش می‌رسد تا جاییکه حزب جمهوری خلق به رهبری کمال کلیچدار اوغلو نشستی را درباره بحران سوریه با دعوت از مقاماتی از دمشق در استانبول ترتیب داد که البته تعدادی از مقامات دمشق روادید ورود به ترکیه را بدست نیاوردند.

برخی تحلیلگران ترک نیز بر این عقیده هستند که بسیاری از مشکلات کنونی ترکیه در حوزه پناهجویان سوری و نیز مسائل مالی مرتبط با آن با مذاکرات دمشق و آنکارا و ایجاد آرامش در سوریه به پایان خواهد رسید و دولت ترکیه باید در این راستا تلاش کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.