سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱

سریال تحقیر سعودی ها توسط ترامپ/ پول بده ناسزا بشنو

عربستان

« دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در هر مناسبت و تریبونی که صحبت می کند، از اهانت و تحقیر عربستان، پادشاه و امرای آن غافل نمی شود و تلی از ناسزا را بر سر آنها خراب می کند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، « دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در هر مناسبت و تریبونی که صحبت می کند، از اهانت و تحقیر عربستان، پادشاه و امرای آن غافل نمی شود و تلی از ناسزا را بر سر آنها خراب می کند. او همواره با دشمن تراشی برای سعودی ها و نمایش جمهوری اسلامی ایران به عنوان تهدید علیه آنها در هرتماس و دیداری که با ملک سلمان پادشاه عربستان و محمد بن سلمان ولی عهد او داشته به آنها گوشزد کرده است که اگر می خواهند از طرف آمریکا حمایت شوند باید پول آن را بپردازند.

دونالد ترامپ همواره در سخنان خود در مورد عربستان تاکید کرده است که سعودی ها پولدار هستند و هیچ چیز جز پول ندارند؛ بنابراین ما از آنها حمایت می کنیم و باید بهای آن را بپردازند؛ این به گونه ای است که براساس آمار و ارقام  از زمان تصدی گری ترامپ در سمت ریاست جمهوری آمریکا تاکنون عربستان معاملاتی تسسلیحاتی به ارزش بیش از 450 میلیون دلار با واشنگتن امضاء کرده و علاوه براین به بهانه های مختلف صدها میلیون دلار از این کشور باج خواهی شده است.

دونالد ترامپ در حالی ادعا دارد از عربستان سعودی مقابل حمایت، باج خواهی و به مقامات آن توهین می کند که در مواقع نیاز سعودی ها را تنها گذاشته و نه تنها از آنها حمایت نکرده بلکه همان نیازمندی را دستاویز دیگری برای باج خواهی و گرفتن پول بیشتر از سعودی ها قرار می دهد.

علی رغم آنکه به ادعای ترامپ آمریکا موظف است از عربستان حمایت کند، اما هنگامی که تاسیاست نفتی آرامکو توسط نیروهای یمنی به آتش کشیده شد، باوجود درخواست مقامات سعودی حمایتی را شاهد نبودیم و حتی تسلیحات و سیستم های پدافندی که در معامله های خود به عربستان غالب کرده بود، در این عملیات عمل نکرد.

ترامپ برای توجیه باج خواهی های خود از عربستان پا را از توهین به مقامات آن فراتر گذاشته و می گوید اگر ما از شما حمایت نکنیم طی دو روز حکومت شما سقوط خواهد کرد و سرزمینتان بدست ایرانی ها اشغال می شود و اگر تاکنون مانده اید به فضل وجود سربازن ماست.

این سوال مطرح است که چرا ترامپ علی رغم آنکه واشنگتن با ریاض شراکت قوی دارد و متحد بسیار نزدیک هم به شمار می روند، تا این حد اصرار دارد تا به مقامات سعودی توهین و آنها را تحقیر کند؟

«محمد حسن الساعدی» نویسنده وبگاه خبری «صوت العراق» در مقاله ای می نویسد: روابط بین واشنگتن و ریاض از گذشته بر معادله ساده خرید سلاح توسط سعودی  و پرداخت پول و نفت به آمریکا در مقابل حمایت نظامی در صورت نیاز مبتنی بوده است و علاوه براین ایالات متحده مهمترین شریک اقتصادی عربستان در خاورمیانه است؛ بنابراین سعودی گزینه های زیادی در شیوه تعامل با واشنگتن ندارد؛ به گونه ای که یا باید خواسته های آن را بپذیرد و پول لازم را بپردازد و یا آنکه بحران های داخلی در این کشور بوجود خواهد آمد و شاهزاده ها با یکدیگر دچار اختلاف خواهند شد.

آمریکا عادت دارد تا جایی که می تواند کشورهای جهان به ویژه کشورهای منطقه را تابع و تسلیم سیاست های خود کند و در دوره دونالد ترامپ این امر تنها به عربستان سعودی محدود نبوده و سعی کرده با تشکیل یک نظام باصطلاح امنیتی منطقه ای با مشارکت کشورهای عربی با هدف ساختگی مقابله با تهدید خارجی یعنی ایران از تمام این کشورها باج خواهی کند و اگر این کشورها روزی بخواهند که دیگر به باج خواهی های آمریکا پاسخ ندهند، سیاست براندازی یکی دیگر از استراتژی های واشنگتن برای تسلیم کردن آنها در قبال خواسته هایش خواهد بود.

گفتنی است رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» برای توجیه دلیل اعزام نظامیان این کشور به عربستان سعودی، با افتخار از گرفتن پول در ازای اعزام نظامیان سخن گفت و بار دیگر به عربستان سعودی توهین کرد.

ترامپ گفت: «عربستان سعودی دارد پول (اعزام نظامیان آمریکا را) پرداخت می‌کند. شما می‌دانید که این موضوع هرگز قبلا اتفاق نیافتاده بود. ما به آنها گفتیم که شما باید پولش را بدهید و آنها دارند پول می‌دهند. آنها به‌جز پول، چیز دیگری ندارند فقط پول نقد.»

وی افزود: «آنها دارند پول می‌دهند و ما برخی از نظامیانمان را به آنجا فرستادیم و می‌خواهیم که از آنها به خوبی حفاظت کنیم».

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.