چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷

کلانتری

برای این پروژه ۶ شرط گذاشته‌ایم/ دولت باید آب شرب شهروندان را تامین کند و منبع ان به کسی ربطی ندارد

آرش خلیل‌خانه

عیسی کلانتری

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برداشت آب از خزر برای انتقال به سمنان هیچ تاثیری در اکوسیستم و میزان شورای این دریاچه ندارد گفتک برخی تلاش دارند این موضوع را سیاسیکنند در حالی که ما ۶ شرط برای این پروژه گذاشته‌ایم

قدس آنلاین: عیسی کلانتری رئیس سارمان حفاظت محیط زیست درباره حواشی و انتقادهای مطرح شده در مورد طرح انتقال آب خزر به سمنان و واکنش هایی که در مجلس به این طرح نشان داده شده گفت: انتقال آب از دریاچه خزر و (احداث) جاده تهران - شمال را ما ارزیابی زیست محیطی می‌کنیم اما تخصیص آب با وزارت نیرو است؛ آنها از ما درخواست می‌کنند ارزیابی زیست محیطی را بررسی کنیم و پاسخ مثبت و یا پاسخ منفی بدهیم و اگر هم ظرف مدت دوماه پاسخ ندهیم مثل قانون برنامه ششم مصوبه تلقی می‌شود.

وی  که در حاشیه جلسه هیئت دولت به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد، افزود: وزارت نیرو در مردادماه از ما خواسته بود و ما گفتیم اگر این شش شرط را عملی کنند از نظر ما بلامانع است البته در حین اجرا هم ما باید نظارت کنیم.

کلانتری همچنین در خصوص نگرانی‌ها در رابطه با انتقال آب خزر گفت: حجم دریای خزر ۸۶ هزار میلیارد متر مکعب است و برداشت ما در سال حداکثر ۲۰۰ میلیون خواهد بود؛ برخی می‌گویند آب شور می‌شود اما اگر ۲۰۰ میلیون در سال برداشت شود ۲.۶ ملیون تن نمک به دریای خزر برمی‌گردد. این ۳ ۰.۰.۰. در هزارم درصد در صدسال می‌شود. برخی اطلاعات غلط می‌دهند و مساله را سیاسی می‌کنند.

وی ادامه داد: در سال ۹۲ و ۹۳ تصویب کرده بودند که ۳ میلیارد متر مکعب آب خزر به دریاچه ارومیه برود و این یعنی ۱۵ برابر این آبی که الان می‌خواهد برداشت شود و هیچ کسی صدایش درنیامده بود و وزارت نیرو و محیط زیست تایید کرده بودند اما ستاد احیای دریاچه ارومیه مخالفت کرد. آن زمانی که مصوب بود و بودجه هم‌ آماده بود کسی صدایش در نیامده بود. الان ۲۰۰ میلیون مترمکعب می‌خواهند ببرند اینقدر سرو صدا شده است. مسائل نباید سیاسی شود و باید فنی بماند. 

کلانتری گفت: وزارت نیرو از ما درخواست کرد و ما هم بررسی کردیم و شش شرط گذاشتیم، حالا اگر می‌خواهد اجرا کنند. شما اگر هر سنگی را بردارید و جابجا کنید اثرات زیست محیطی دارد اما دولت موظف است آب شرب و بهداشت همه شهروندان را تامین کند و منبع تامین این آب به هیچ کسی ربطی ندارد. طبق قانون توزیع عادلانه‌ آب وزارت نیرو باید برای آب شرب تامین باشد. همان وزارتخانه هم راهش را بلد است. من فقط بررسی زیست محیطی می‌کنم و شش شرط ما هم الزام‌آور است.

انتهای پیام/

نظرات

  • رها ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ - ۱۸:۳۵
    0 0
    تو که نظیر نداری.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.