شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰

استقبال اتحادیه اروپا از اصلاحات پیشنهادی دولت لبنان

موگرینی

اتحادیه اروپا حمایت خود را از اصلاحات اقتصادی نخست‌وزیر و دولت لبنان اعلام کرد.

قدس آنلاین؛ به نقل از العالم، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا جمعه‌ شب در بیانیه‌ای با اعلام اینکه این اتحادیه رویدادهای چند روز گذشته لبنان را رصد کرده، گفت: اتحادیه اروپا کنار لبنان می‌ایستد و متعهد به ثبات این کشور و منطقه است.

موگرینی همچنین در این بیانیه حمایت اتحادیه اروپا را از اصلاحات اقتصادی پیشنهاد شده توسط سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان اعلام کرد و افزود که اطمینان داریم که مقام‌ها با اجرای اصلاحات ساختاری ضروری با سرعت و خردمندی به خواسته‌های مشروع مردم لبنان پاسخ خواهند داد.

وی مبارزه با فساد، پیاده‌سازی حکمرانی خوب و عدالت و اقدامات اصلاحی با توجه به جامعه را اولویت اول دولت در لبنان دانست و بر تعهد اتحادیه اروپا به وحدت، حاکمیت ملی، ثبات، استقلال سیاسی و یکپارچگی لبنان تاکید کرد.

لبنان از پنجشنبه شب گذشته (۲۵) آبان صحنه تظاهرات گسترده مردمی است که در اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی و اعمال مالیات بر تماس با واتساپ آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

در پی این اعترضات سعد الحریری نخست وزیر لبنان طرح ۲۴ ماده ای اصلاحات اقتصادی را به منظور برون رفت از بحران ارائه کرد که به تصویب هیئت دولت رسید اما این طرح به خشم و نارضایتی مردم پایان نداد و بسیاری از معترضان آن را ناکافی دانستند.

در این میان درخواست هایی مبنی بر استعفای دولت مطرح شد اما بسیاری از سیاستمداران و کارشناسان لبنانی این اقدام را در شرایط کنونی خطرناک دانسته و اعلام کردند استعفای دولت موجب بروز خلاء در کشور می شود. سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان نیز در سخنرانی که به مناسبت اربعین امام حسین (ع) داشت با استعفای دولت مخالفت کرد.

اما ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست ترقیخواه از همان روزهای نخست ناآرامی ها سعد الحریری را به استعفا فراخواند وی شب گذشته نیز تغییر فراگیر در دولت و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.