شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹

فرستاده ویژه چین: مسئله یمن باید از طریق سیاسی حل و فصل شود/ ایران کشوری مهم در مسیر "یک کمربند-یک جاده"

فرستاده چین

فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه با بیان اینکه با عربستان در خصوص بحران یمن در حال رایزنی است تاکید کرد مسئله یمن فقط باید از طریق سیاسی و گفتگو حل و فصل شود.

آقای «جای جون» فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه که به تازگی به این سمت گماشته شده هفته گذشته برای انجام رایزنی با مقامات کشورمان مهمان علی اکبر ولایتی مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری و محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بود.

در این دیدارها موضوعات مربوط به روابط دو جانبه و مسائل مهم منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و از ایفای نقش موثر چین در جهت کمک به صلح و ثبات منطقه استقبال شد. به گفته ولایتی بیشتر کشورهای جهان تمایل دارند که در منطقه حضور فعال داشته باشند و ایران تمایل دارد چین حضور فعال‌تری در منطقه داشته باشد.

آقای «جای جون» در مصاحبه ای به موضوعات مختلفی از جمله دیدارهای اخیر وی در ایران، اوضاع یمن و ابتکار "یک کمربند یک جاده" یا همان جاده ابریشم جدید پرداخت.

مشروح مصاحبه فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه را در زیر می‌خوانید:

 با توجه به ارتباط نزدیک دیپلماتیک چین با کشورهای منطقه غرب آسیا انتظار می‌رود پکن در بحران‌ها و تحولات منطقه‌ای نقش برجسته‌تری داشته باشد و اغلب شاهد این هستیم که دولت چین موضع‌گیری‌های دیرهنگامی دارد و این را در موارد بسیار می‌توانیم ببینم. شما به عنوان نماینده چین در امور خاورمیانه چه پاسخی برای این سوال دارید؟

فرستاده ویژه چین: بله در شرایطی که اوضاع منطقه خاورمیانه اوضاع پیچیده و حساسی است و وضعیت این منطقه همیشه به سرعت تغییر می‌یابد طرف چینی همیشه به تحولات اوضاع منطقه توجه می‌کند. کشور چین به عنوان عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و به عنوان دوست کشورهای منطقه همیشه به تحولاتی این منطقه توجه می‌کند.

کشور چین , خاورمیانه ,

به نظر طرف چینی، نفوذ و تأثیرات جهانی بر این منطقه اثر می‌گذارد، یعنی برای صلح و ثبات جهان تاثیر گذار است و فکر می‌کنم که جامعه بین‌الملل باید نقش خود را برای ایجاد ثبات و صلح در منطقه ادا کند. این به نفع جامعه بین‌الملل است و طرف چینی در امور منطقه همیشه پایبند به عدالت است و همیشه تلاش می‌کند که کشورها را تشویق کند با هم بنشینند و مذاکره کنند. فکر می‌کنم کشور چین نقش مثبت و سازنده‌ای در امور این منطقه ایفا می‌کند. بنده یک ماه قبل تازه به عنوان فرستاده ویژه چین در امور خاورمیانه منصوب شدم، در این زمان کوتاه اولین سفرم را شروع کردم، این هم نشان می‌دهد که طرف چینی همیشه با سرعت برای مسائل خاورمیانه تمایل نشان می‌دهد.

طرف چینی مایل است با طرف‌های مربوطه هماهنگی نزدیکی درباره مسائل منطقه داشته باشد و  تلاش خود را برای پیشبرد و توسعه ثبات و صلح منطقه ایفا کند.

 با آقای دکتر ولایتی مشاور بین الملل مقام معظم رهبری دیدار داشتید، ایشان خواستار حضور فعال‌تر چین در منطقه غرب آسیا یعنی خاورمیانه شدند. به نظرمی‌آید این کم‌تحرکی دیپلماتیک برای وجهه جهانی چین زیاد خوب نباشد و شما با توجه به رابطه نزدیکی که با عربستان دارید، می‌توانید برای حل و فصل بحران یمن وارد عمل شوید و رایزنی‌هایی انجام دهید.

فرستاده ویژه چین: کشور چین هم عضو دائمی شورای امنیت است و هم یک کشور بزرگ و مسئولیت‌شناس. فکر می‌کنم کشورهای بزرگ وظیفه و مسئولیت دارند که تلاش خود را برای ثبات این منطقه ادا کنند.

این باعث می‌شود که چین همیشه در مسائل این منطقه نقش مثبت و سازنده‌ای ایفا کند. ما از طرف‌ها می‌خواهیم که به تحولات منطقه بیش از پیش توجه کنند و از کشورهای بزرگ می‌خواهیم صدای کشورهای این منطقه را بشنوند. ما کشورهای منطقه را به گفت‌وگو و مذاکره تشویق می‌کنیم تا راه حل سیاسی را پیدا کنند و مسائل این منطقه حل و فصل شود.

نکته دوم این است که برای حل و فصل مسائل منطقه طرف چینی هم طرح خود و ابتکار خود را ارائه کرده است. به عنوان مثال چندی پیش آقای وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه هم در صحن سازمان ملل متحد ابتکار سه‌گانه در مورد ثبات منطقه خلیج فارس را مطرح کرد.

نکته سوم این است که طرف چینی همواره به زمینه عملیات جدید توجه می‌کند. به عنوان مثال طرف چینی به طور درازمدت کمک‌های انسان دوستانه را برای کشورهای فلسطین، سوریه و یمن و غیره فراهم کرده است. سعی می‌کنیم که در مسائل معیشتی و توسعه‌ای این کشورها به آنها کمک کنیم و چین در تلاش است راجع به مسائل خاورمیانه یک نقش میانجیگری مثبت ایفا کند. ما در مسائل مختلفی فرستاده ویژه داریم. همه این کارها، کارهای جدی است و ما هم تلاش‌های خودمان را ادامه می‌دهیم تا به بهبود اوضاع کمک کند.

کشور چین , خاورمیانه ,

 در دیدار با دکتر ظریف وزیر خارجه ایران بر اهمیت روابط راهبردی با ایران تاکید کردید و گفتید چین اهمیت زیادی برای صلح و ثبات در منطقه قائل است. چه اقدامات عملی تاکنون در این رابطه انجام دادید. منظور از اقدامات عملی صرفاً صدور بیانیه نیست بلکه ورود موثر و عمل‌گرایانه به تحولات و ایفای نقش فعال و میانجی‌گرانه است.

فرستاده ویژه چین: قبلا هم گفتم که چه در مورد مسئله سوریه، یمن و سودان بنده شخصاً و همکاران من کارهای زیادی را انجام داده‌ایم.

به عنوان مثال من در مورد مسائل یمن چند جمله اضافه کنم که در این سفر مسئله یمن هم یکی از محورهای سفر بنده است و طرف چینی همواره به تحولات اوضاع کشور یمن توجه می‌کند و در این سفر با مقامات عالی‌رتبه کشورها از جمله ایران راجع به مسئله یمن گفتگو و تبادل نظر کرده‌ام. به نظر ما مسئله یمن باید از طریق راه حل سیاسی و گفتگو حل بشود. باید به حق حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارند.

به نظر چین ما باید به راه‌حل سیاسی مسئله یمن پایبند باشیم و طرف چینی از کانال سازمان ملل متحد به عنوان کانال اصلی میانجی‌گری این مسئله حمایت می‌کند.

در مورد یمن آیا با عربستان ارتباطی برای حل این مساله داشته‌اید، به عنوان کشوری که مستقیماً در یمن دخیل است؟

فرستاده ویژه چین: بله، در این سفر در کشور عربستان سعودی هم با مقامات آن کشور راجع به مسئله یمن گفت‌وگو کردم و در دیدار با آنها هم تاکید کردم که به نظر ما مسئله یمن باید از طرح راه حل سیاسی حل و فصل شود. باید طرف‌ها و جامعه بین‌المللی را تشویق به کمک به این کشور کنیم تا کشورهای مختلف به صورت همسو به یمن برای ایجاد صلح و ثبات کمک کنند.

کشور چین , خاورمیانه ,

 آمریکا بعد از حوادثی که در خلیج فارس و دریای عمان در چند ماه گذشته اتفاق افتاد، تصمیم به ایجاد ائتلاف امنیت دریایی گرفت و با این که چند ماه از فراخوان برای تشکیل این ائتلاف گذشته، کشورهای زیادی به آن پیوستند و این طرح عملی نشده است. به نظر شما بهتر نیست امنیت منطقه توسط خود کشورهای منطقه تأمین شود یا این که باید کشورهای بیگانه وارد عمل شوند؟

فرستاده ویژه چین: منطقه خلیج فارس تأثیر مهمی برای عرضه انرژی بین‌المللی و ثبات و امنیت جهانی دارد. در شرایط فعلی چین امیدوار است که طرف‌های مربوطه خویشتن‌داری و از افزایش تناقض و اختلاف خودداری کنند. به نظر ما اگر در این منطقه یک ابتکار بخواهد علیه یک کشور منطقه‌ باشد، این ابتکار برای تحقق ثبات و صلح منطقه کمک نخواهد کرد. چین مایل است با تقویت هماهنگی با طرف‌های مختلف از امنیت کشتیرانی بین‌المللی حفاظت و سهم خود را برای پیشبرد ثبات اوضاع منطقه ادا کند.

 ابتکار "یک کمربند-یک جاده" که در سال 2013  از طرف دولت چین مطرح شده، قرار است چه زمانی عملیاتی شود و آیا به نظر شما مسیر این ابتکار در ایران هم اجرایی می‌شود، یعنی مسیر "یک کمربند-یک جاده" به ایران هم می‌رسد یا خیر؟

فرستاده ویژه چین: 6 سال است این ابتکار "یک کمربند-یک جاده" مطرح شده است. در این 6 سال این ابتکار مورد ارزیابی مثبت جامعه بین الملل واقع شده؛ تا بحال بیش از 160 کشور  و سازمان بین الملل با کشور چین اسناد همکاری در چارچوب یک کمربند-یک جاده امضا کرده‌اند. یک سری پروژه‌های همکاری مهمی در چارچوب این ابتکار اجرایی و راه اندازی شده است. با وجود اینکه کشور چین این ابتکار را مطرح کرده اما فکر می‌کنم فرصت دستاوردهای این ابتکار برای جهان است.

در حال حاضر بین چین و بعضی کشورهای اروپایی قطاری برای حمله کالاها و محصولات موجود است که کالاها از چین یا از اروپا به کشورهای یکدیگر برسانند و این هم یکی از مثال‌های همکاری ابتکار "یک کمربند- یک جاده" است.

طرف چینی مایل است با همکاری با کشورها با تعمیق بیش از پیش هماهنگی، برنامه‌ریزی توسعه و تقویت همکاری در ابعاد مختلف با تقدیم پلتفرم همکاری و گفتگو، پروژه‌هایی با کیفیت بالا را به پیش ببرد تا مردم کشورهای مختلف بتوانند از دستاوردهای ابتکار "یک کمربند یک راه" بهره‌گیری کنند. در نتیجه، این ابتکار هم سهم خود را برای توسعه درازمدت برای توسعه مشترک کشورها پیدا می‌کند.

کشور ایران را یک کشور مهم در مسیر ابتکار "یک کمربند-جاده" می‌دانیم و کشور ایران را به عنوان شریک مهم خود کشور چین می‌دانیم. در واقع هزاران سال است که دو کشور در مسیر جاده ابریشم مبادلات اقتصادی و تجاری نزدیکی داشتند. فکر می‌کنم که در آینده زمینه‌ها و ظرفیت‌های همکاری دو کشور چین و ایران در چارچوب "یک کمربند-یک جاده" گسترده شود. معتقدیم که در آینده شاهد اجرای بیشتر پروژه‌ها در چارچوب این ابتکار در ایران خواهیم بود.

کشور چین , خاورمیانه ,

 سوال آخر من درباره طرح 25 ساله راهبردی ایران و چین است که در سفر قبلی جناب شی جین پینگ در سال 2016 مطرح شد و دو کشور بر آن توافق کردند. این طرح تا چه حد پیش رفته است؟ اخیرا یک روزنامه انگلیسی زبان از سرمایه گذاری 400 میلیاردی چین در این ایران در چارچوب توافق راهبردی 25 ساله خبر داده بود.

فرستاده ویژه چین: بین دو کشور چین با ایران همکاری و هماهنگی نزدیکی داریم و مقامات سطح بالای دو کشور بارها با هم دیدار کردند و فکر می‌کنم که رهبران دو کشور راجع به آینده همکاری دو کشور انتظار مشابه و مشترکی دارند. طرفنی در سطح کاری درباره  طرح و برنامه‌های همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف هماهنگ می‌کنند. فکر می‌کنم که در آینده هم قدم به قدم و به تدریج جزئیات برنامه و طرح‌های همکاری را برای فضای عمومی اعلام می‌کنند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.